Choď na obsah Choď na menu
 


Andrej Štiavnický

Andrej Štiavnický

Obrázok

Andrej Štiavnický sa už skoro tridsať rokov venuje štúdiu historických dokumentov o Alžbete Bátoryovej. Výsledkom jeho dlhoročnej práce je úspešná pentalógia o živote tejto kontroverznej osobnosti našich dejín a jej nasledovníčky Anny Rosiny Listhiusovej.

Pred knihami o Alžbete Bátoryovej ste napísali dve iné. O čom boli a čím ste sa v tej dobe zaoberali?
Prvá kniha Milovať bez lásky a sexu? vyšla v roku 1996 a obsahovala 111 otázok biskupovi Rudolfovi Balážovi, ktoré sa týkali sexu a morálky. Bolo to vysielané aj v rádiu a kniha mala vynikajúci ohlas. Ďalšia sa volala Európan na križovatke dejín a života (1998) a išlo o filozofické otázky o zmysle života. Tieto knihy boli mojimi prvotinami, no už v tom období som sa venoval historickému výskumu.

Kedy vás očarila história Čachtického hradu a život Alžbety Bátoryovej?
Štúdiu historických dokumentov sa venujem už 28 rokov. Je to náročné a obsiahle štúdium, každý, kto si prečíta moje knihy, pochopí to. Špecializujem sa na obdobie 16. a 17. storočia a život Alžbety Bátoryovej ma veľmi zaujal. Ako osemročný chlapec som si prečítal Čachtickú pani od Joža Nižňanského a chcel som sa dozvedieť, aká je pravda o tejto historickej postave. Zaujímalo ma, či sa skutočne kúpala v krvi a či vraždila mladé dievčatá. To bol prvotný impulz a neskôr aj záujem môjho srdca. Počas štúdia som sa dostal k materiálom doktora Kočiša, ktorý je v tomto smere mojím veľkým vzorom. Je to celoživotné štúdium a stále sa venujem tejto téme, lebo sa zdá, že je nevyčerpateľná.

Život Alžbety Bátoryovej študujete už dlhé roky. Čo pre vás táto postava, ako súčasť slovenskej histórie, znamená?
Vzhľadom na to, že ide o veľmi negatívnu osobu a vzhľadom k rozsahu jej trestnej činnosti, preniká oveľa vyššie, ako hovoria historici. V dvadsiatom storočí ju spôsobom mučenia prevýšil len Hitler s koncentračnými tábormi a Stalin s gulagmi. Nikto iný pred týmito diktátormi a vrahmi miliónov ľudí nedokázal urobiť s ľudskou dôstojnosťou to, čo urobila Alžbeta Bátoryová.
Je jednoznačne zdokumentované, že ponižovala ľudí a vraždila nevinné dievčatá. Samozrejme, že dnes prevláda trend, že sa ničoho takého nedopustila, ide však len o nezmyselné politické objednávky. Na tom trvám.

Aký je váš názor na nový film Juraja Jakubiska Bathory?
Všetci, ktorí trošku rozumejú histórii, sú maximálne sklamaní, tak ako aj ja, pretože film je o všetkom inom, len nie o Alžbete Bátoryovej. Nech si však každý urobí vlastný názor. Podľa mňa je v tomto filme veľmi slabo zobrazená. Práve naopak. Vieme, že za 23 rokov skutočne zavraždila veľké množstvo dievčat, no aj napriek tomu je vykreslená ako žena, ktorá pomáhala a liečila. Jej život však bol na úplne inej rovine. Palatín Thurzo, ktorý chránil majetok Bátoryovcov, majestát, česť a dôstojnosť svojho panovníka Mateja II., je v snímke predstavený ako šialenec, ktorý ide po Bátoryovej majetku. Je to nezmyselné, historické súvislosti prevrátili úplne na ruby, zdehonestovali históriu ako takú. Je tam veľa fikcie a film považujem len za pohľad slovenského režiséra na určitú časť dejín. Myslím si, že Jakubisko neprekročil svoj tieň.

Na čom momentálne pracujete a čo pripravujete pre svojich čitateľov?
- V súčasnosti pracujem na rozsiahlej historickej práci, ktorej sa venujem už tri roky. Dúfam, že sa mi ju podarí vydať teraz na jeseň a prezradím o nej len to, že sa bude volať Kliatba Alžbety Bátoryovej. Podrobnosti zverejňovať netreba, keď kniha vyjde, každý si ju môže prečítať. Dúfam, že čitateľov uspokojím aj prekvapím a že pochopia niektoré nové historické súvislosti o Alžbete Bátoryovej, ktoré nadväzujú na obdobie Bielej hory a tridsaťročnej vojny.

zdroj zvverejneného rozhovoru: internet

Tvorba:

IKAR

Obrázok Alžbeta Bathory vo väzení a na slobode

Ako žila Čachtická pani, keď sa po vydarenom únose ocitla znovu vo väzení? V tomto románe budeme sledovať jej ďalšie roky po vynútenom návrate z Füzéru. Okrem pohnutých osudov “krvavej panej” autor v knižke spracoval aj dramatickú životnú cestu Anny Rosiny Listiusovej z Tematína. Obe uväznené ženy snujú plány na útek...

 

 

Obrázok V podzemí čachtického hradu

Román o Alžbete Báthoryovej, čachtickej panej, ktorá dlhé roky páchala ohavné zločiny. Napriek týmto skutočnostiam sa nikdy neocitla pred riadnym súdom, tak ako si to vyžadovali vtedajšie zákony. Podľa výroku palatína Juraja Turza, bola odsúdená na doživotný žalár, zatiaľ čo jej pomocníci boli popravení. Vypočúvania svedkov trvali takmer rok a za ten čas Turzo uzavrel s príbuznými A. Báthoryovej dohodu, podľa ktorej majetok neprepadol kráľovskej korune, ale bol rozdelený medzi jej troch potomkov…

 

Obrázok Čachtická pani pred najvyšším súdom

Román Čachtická pani pred najvyšším súdom je zavŕšením historickej trilógie, tematicky nadväzujúcej na čitateľsky úspešné romány V podzemí Čachtického hradu (2001) a Alžbeta Bátoriová vo väzení a na slobode (2002). Zachytáva posledné mesiace pohnutej životnej drámy Alžbety Bátoriovej od zimy 1613 až po 21. august 1614, keď o druhej hodine po polnoci odišla na druhý svet – žiaľ, bez spravodlivého trestu za svoje donebavolajúce zločiny. Čachtická pani sa nikdy nezodpovedala za krviprelievanie páchané na nevinných obetiach, dievčat zavraždených jej vlastnou rukou bolo vyše tisíc. Posledné mesiace života Alžbety Bátoriovej, zachytené na pozadí historicky precízne spracovaného a pôsobivého obrazu doby sú plné nečakaných zvratov, zauzlení, ba neraz až mysteriózneho napätia.

Obrázok V tieni smrti Alžbety Bathoryovej

Pre tých, ktorí radi siahnu po dobrom historickom románe a chcú sa prostredníctvom originálnych dokumentov vrátiť o niekoľko storočí späť do našej dramatickej minulosti sme pripravili nový historický projekt z pera Andreja Štiavnického. Otvára v ňom pred nami panorámu pohnutého obdobia od r. 1615 do 1637. Na pozadí obdobia tridsaťročnej vojny približuje vzrušujúce osudy „šintavskej bosorky Anny Rosiny Listiusovej, sedmohradského kniežaťa Gabriela Betlena , vojvodu Albrechta z Valdštejna i cisára Ferdinanda II.

 

Obrázok Zbohom Alžbeta Bathory

V najnovšom historickom románe sleduje spisovateľ Andrej Štiavnický osudy dvoch žien – zbožnej, čistej Žofie Bošňákovej a spupnej, vášnivej Anny Rosiny Listiusovej. Z úzadia, z temných tiesňav zasahuje do ich rozdielnych, protikladných životov duch krutej Alžbety Bátoriovej. Kým Anna Rosina, nenávidená šintavská bosorka, pokračuje v stopách poslednej vládkyne Čachtického hradu, Žofia Bošňáková sa usiluje obetavou pomocou aspoň trochu zmierniť utrpenie chudobných. Autor v románe vykresľuje málo známe obdobie života Žofie Bošňákovej, keď sa ako 17-ročná vydala za Michala Šeréniho na Svetlovský hrad, kde žila do manželovej predčasnej smrti. Nasleduje opis niekoľkých rokov života tejto nezvyčajnej ženy v Šuranoch a až v tretej časti sa autor venuje udalostiam po svadbe s Františkom Vešelénim. Pri opise osudu poživačnej Anny Rosiny Listiusovej sa v tomto románe autor sústreďuje na okolnosti jej úniku z dosahu spravodlivosti vďaka jej vplyvu na mocných milencov.

Obrázok Kliatba Alžbety Bathory

Dej najnovšieho románu Andreja Štiavnického sa sústreďuje na Alžbetino prisluhovanie satanovi. Jedného dňa zmizne z ruky nebohej čachtickej panej náramok, v ktorom sa ukrýva tajomná, nečistá sila...

 

 

 

                                                                                                                            Jana

 

Náhľad fotografií zo zložky Andrej Štiavnický

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

AnnA ci Alzbeta

(KOmnTator.., 3. 11. 2009 18:24)

je zaujimave ze..... existuje dokumenty ze Anna Rosina podplacala vlastne pozostalych obeti ktore povrazdila ze chcela nejako odcinit tuu smrt z toho je zrejme ze naozaj pachala ohavnosti ale u grofky batori nic take nejestvuje ale ved ona bola bohatsia nez anna rosina a ked myslite ze tych obeti bolo vela a preto ich nepodplacala tak aspon zo zaciatku pozostalych tych prvych obeti mohla podplatit ale mi o nicom takom nevieme ....p.Štiavnický skúste sa do toho pozriet este raaz prosiiim...

pozor!

(knihovnica, 2. 11. 2009 19:56)

keďže som sa k tomuto príspevku dostala po čase až teraz, chcela by som upozorniť návštevníkov, že článok zverejnený na stránke je stiahnuty z verejne dostupneho zdroja na inernete, čiže rozhovor s pánom Šiavnickým som nerobila ja. Ak došlo k omylu tak sa ospravedlňujem. Ide o to, že akékoľvek informácie o spisovateľoch, zvlášť tých slovenských, sa zháňajú veľmi ťažko a teda som rada, že som našla aspoň niečo. Ak má niekto z Vás nejaké iné informácie, ale zdroj, dajte mi prosím vedieť.
Ďakujem

Super!!!

(Natalia, 17. 10. 2009 19:06)

Nedalo sa to citat?
No tak Vy by ste nemali citat uz radsej asi ziadne knihy...Pretoze ja som ich zatial precitala 3,a bol to pre mna obrovsky umelecky zazitok,plus som sa dozvedela vela informacii zo slovenskych dejin.Dakujem!!!

Otrepaná téma a nudné dejové sekvencie

(Krakatit, 22. 9. 2009 14:19)

Dostal som jeho knihy do daru, ale nedalo sa to čítať. Spálil som ich.

celoživotné dielo

(knihovnica , 6. 9. 2009 19:06)

Samozrejme, že uznávamm pána Štiavnického z pohľadu spisovateľa a historika, ktorý nám približuje dejiny inou formou, než suché riadky v dejepisnej knihe, a svojim komentárom nijako neznevažujem jeho prácu, to naozaj nie... Hlboko si jeho prácu vážim, veď bol medzi prvými autormi na tejto stránke. Tieto stránky sú však aj o mojich subjektívnych pocitoch čitateľky a v tomto ohľade mám právo vyjadriť svoj názor ako každý iný čitateľ. Skôr by som bola zvedavá, prečo práve len Alžbeta Bathory? Nič iné v tom nie je...
Jana

Alžbeta celoživotne dielo

(Jano , 6. 9. 2009 18:08)

Poznam autora Andreja -Jana veľa rokov a prave toto osobne poznanie osvetluje veľku otazku ,prečo jena Alžbeta ako dlhoročna kniha života! Andrej sa vytrvale zaobera do podrobnosti a je velkou informaciou pre čitateľov. Ďalši dôkaz o mravenčej praci v pisani diel.