Choď na obsah Choď na menu
 


Čítanie na pokračovanie: Presilovka (2.úryvok)

presilovka.jpg
O knihe Presilovka.
Fiona Carsonová je rešpektovaná generálna riaditeľka multimiliardovej  korporácie. Svet medzinárodného obchodu je k úspešným ženám tvrdý, Fiona si nemôže dovoliť najmenší chybný krok a poskytnúť tak neprajníkom zámienku na svoje zosadenie. Ako rozvedená matka trávi všetok voľný čas s deťmi, na vzťah sotva pomyslí. Žien na vysokých postoch sa muži boja a Fiona sa už dávno vzdala predstavy o milujúcom partnerovi.
Aj Marshall Weston je vplyvný muž riadiaci nadnárodnú spoločnosť. Po boku má príkladnú manželku, ktorá ochotne obetovala právnickú kariéru, aby vychovávala ich tri deti a podporovala Marshalla na každom kroku. Charizmatický päťdesiatnik však zďaleka nie je taký bezúhonný, ako sa na prvý pohľad zdá. Neustále koketuje so škandálmi, ktoré by mu mohli zničiť kariéru aj rodinu, no jemu sa život na hrane páči. Už celé roky skrýva obrovské tajomstvo, spokojný sám so sebou, ako sa mu všetko darí ututlávať.
Obaja, Fiona aj Marshall, boli  ochotní obetovať veľa, aby sa dostali na vrchol. Čoho sa vzdajú teraz, len aby si moc udržali? 

 

Úryvok č.2 - Kapitola 1
    Korene Hardingovho odporu k Fione siahali ďaleko do minulosti. Znovu sa jej to vybavilo, keď sa rozišli, a ona sa náhlila späť do svojej kancelárie na popoludňajšie stretnutia, na ktoré už musela pridať do kroku. Krízový míting správnej rady sa neplánovane natiahol kvôli diskusii o vyšetrovaní, Hardingovým prerušovaniam a uštipačným poznámkam. 
    Počas svojho prvého roku na Harvard Business School sa Fiona cítila neschopná a priemerná, preto často uvažovala o odchode zo školy. Cítila sa najneschopnejšia zo všetkých spolužiakov, z ktorých väčšinu tvorili muži, oveľa sebaistejší než Fiona. Ona mala len svoju ctižiadostivosť a lásku k obchodu, čo sa jej nezdalo dostačujúce najmä v tom prvom roku. Bolo to pre ňu ťažké obdobie. Rodičia jej zahynuli pri autonehode v predchádzajúcom roku a ona sa bez nich cítila úplne stratená a zničená. Otec ju vždy povzbudzoval, aby robila to, čo chce, a tak pokračovala vo svojich plánoch získať MBA aj po ich smrti. Jej jedinou podporou bola staršia sestra, ktorá študovala psychiatriu na Univerzite v Stanforde, tritisíc míľ ďaleko. Fiona sa v škole v Cambridge cítila vystrašená a osamelá, mnohí spolužiaci sa k nej správali agresívne a nepriateľsky. Navyše, profesori k nej boli nevšímaví. 
    Harding si v ten rok vzal voľno a dal sa nahovoriť od spolužiaka z Princetonu, aby učil na obchodnej škole. Dal jej takmer likvidačnú známku. Istú sebadôveru jej vlial iba Hardingov starý priateľ Jed Ivory, ktorý mal povesť dobráka, svojim študentom pomáhal a viedol ich. Bol k nej neuveriteľne láskavý a stali sa z nich priatelia. 
    V tom čase žil Jed a jeho žena odlúčene, mali búrlivý vzťah. Jeho manželka bola kedysi jeho študentka a obaja sa celé roky podvádzali a mali ľúbostné aféry. Počas odlúčenia sa dohodli na rozvode a v tom čase začal Jed Fione pomáhať. Po mesiaci sa spolu vyspali a ona sa doňho šialene zamilovala. Fiona si nebola vedomá toho, že pre Jeda nie je jediná. No aj tak sa na škole dostala do rečí. Uvedomovala si, že Harding je veľmi proti. Neskôr ju obvinil z toho, že kvôli nej sa Jedovi rozpadlo manželstvo, čo vôbec nebola pravda. Vzťah s Jedom sa skončil náhle na konci prvého ročníka, keď jej oznámil, že mal pomer aj s inou absolventkou z iného odboru, ktorá s ním otehotnela a v júni plánujú svadbu. Fiona bola zničená a celé leto preplakala.
    V septembri po návrate do školy spoznala Davida, ktorého si napokon vzala. A tak trochu ako náplasť na sklamanie prišlo zasnúbenie pred Vianocami a svadba po promócii. Presťahovala sa s ním do San Franciska, odkiaľ pochádzal. V tom čase sa to zdalo ako správne rozhodnutie. Aféra s Jedom Ivorym ju však hlboko poznačila. 
    V druhom ročníku na Harvarde neprestajne narážala na Jeda, čo bolo nepríjemné. Viackrát sa snažil ich vzťah obnoviť, hoci bol ženatý a mal synčeka. Fiona sa mu úspešne vyhýbala a už nikdy si nevybrala žiadny z jeho predmetov. Vtedy už vedela, že jeho aféry so študentkami sú na obchodnej škole povestné a on iba využil jej mladosť a bezbrannosť. Po promócii ho viac nestretla ani o ňom nepočula, ale vedela, že sa ešte dvakrát oženil, vždy s oveľa mladšími ženami. Napriek tomu sa zdalo, že ho Harding považuje za svätého a rozhodol sa nebrať do úvahy jeho reputáciu zvodcu študentiek. Hardingov pohľad na Fionu ako zvodkyňu sa nikdy nezmenil, hoci ona bola obeťou a nie vinníkom. Vďaka svojim konzervatívnym názorom, vždy priaznivo nakloneným mužom, stále veril, že zničila Jedovo manželstvo a odvtedy ju pokladal za cundru. Nikdy sa nerozpakoval naznačiť jej predchádzajúcu „pikantnú“ reputáciu na Harvarde a Fiona neposkytla žiadne vysvetlenie. Nemala pocit, že by to niekomu dlhovala, a už dávno prišla k názoru, že jej aféra s Jedom Ivorym bola študentským omylom, ku ktorému jej dopomohla smrť rodičov, čo on naplno využil. 
    Fiona sa nemala za čo ospravedlňovať, ale Harding ju stále obviňoval z aféry aj o dvadsaťpäť rokov neskôr, napriek jej úžasnej kariére, sedemnásťročnému manželstvu a dokonale bezúhonnému životu. Zdalo sa jej to absurdné a ani sa neobťažovala vysvetliť mu to alebo sa obhajovať. Ohromilo ju, keď zistila, že Harding je predseda správnej rady, keď preberala funkciu generálnej riaditeľky NTA v Palo Alto. Jeho to tiež nepotešilo, ale nedali sa poprieť jej mimoriadne schopnosti, grandiózna prax a obrovský talent, takže pre ňu zahlasoval. Keby to nespravil, vyzeral by ako hlupák. Celá správna rada sa vyjadrila, aké majú šťastie, že ju zlákali na svoju stranu, a on nechcel priznať osobný odpor k nej. Fiona zas mala pocit, že by mohla prehliadnuť jeho protivné správanie. Aj sa jej to darilo, až na bolesti hlavy, ktoré ju trápili po každom mítingu správnej rady. Vzala si dve tabletky advilu a zapila ich vodou hneď po návrate do kancelárie. V to popoludnie sa mala sústrediť na tisíc úloh a tiež musela dať zelenú vyšetrovaniu správnej rady. Firma, ktorú si najali na túto záležitosť, predpokladala, že získa informácie o zdroji úniku do šiestich až ôsmich týždňov. 
    Keď o šiestej popoludní kráčala po parkovisku k svojmu autu, mala za sebou rušný deň. Zastala pri bielom mercedese, odomkla ho, vyzliekla si sako, uložila ho na zadné sedadlo a vyhrnula si rukávy na bielej hodvábnej blúzke. Podvedome robila to isté, čo jej mužskí kolegovia predtým, ako nasadli do auta pred cestou domov. Premýšľala o všetkom, čo vykonala v to popoludnie, a o mítingu správnej rady, keď vychádzala z parkoviska a smerovala domov. Bol nádherný májový podvečer, slnko stále hrialo a nevedela sa dočkať, kedy sa dostane domov do Portola Valley, kde si zapláva každý deň po príchode domov. Mohla mať auto so šoférom a nikto by ju za to nekritizoval, ale rada šoférovala. Nikdy nebola okúzlená bezcennými bonusmi svojej práce. Využívala podnikové lietadlo, keď cestovala po Štátoch kvôli mítingom alebo kvôli návšteve fabrík. Nikdy však nechcela šoféra a cestu domov vnímala ako relax. Čas medzi kanceláriou a domovom bol pre ňu obzvlášť osožný, keď boli ešte deti doma. Posledný rok prichádzala každý večer do prázdneho domu, čo bolo bolestivé, ale prinášala si so sebou prácu a často bola taká vyčerpaná, že zaspala v posteli pri rozsvietenom svetle a oblečená. Tvrdo pracovala, ale vždy bola nablízku pre svoje deti aj napriek náročnej práci. 
    Verila, že je možné skĺbiť rodinu aj kariéru, ak ste ochotní venovať tomu čas, a jej sa to podarilo. Deti boli spokojné, hoci o manželovi sa to nedalo povedať. Ten odmietal jej kariéru od chvíle, čo vzala prvú dôležitú prácu, keď mal jej syn Mark tri roky. Tri roky, ktoré s ním strávila doma, boli darom jej synovi a odvtedy pracovala na plný úväzok v dôležitých funkciách. Deti tým nikdy netrpeli a jej puto s nimi bol stále silné. Ako svedčil telefonický hovor pred mítingom správnej rady, Alyssa často volala matke len tak, aby požiadala o radu, poklebetila si. Fiona si vážila srdečný a otvorený vzťah s ňou a so svojím synom Markom. Jej oddanosť rodine a kariére sa vyplácala. Chodila na školské predstavenia, synove lakrosové a futbalové zápasy, robila s ním skauting, chodila na Alyssine baletné predstavenia, pomáhala deťom s domácimi úlohami a vyrábala pre nich halloweenske kostýmy do druhej ráno.
    Alyssa bola práve v druhom ročníku na Stanforde a po absolvovaní chcela ísť na Harvard Business School ako jej rodičia. Mark študoval v New Yorku na postgraduálnom štúdiu na Columbia School of Social Work. Na rozdiel od svojej sestry a matky, obe vášnivé obchodníčky, Fiona označovala svojho syna za rodinného svätca. Nechcel nič iné, len naprávať krivdy sveta. Hneď po skončení štúdia na Columbii mal v pláne stráviť istý čas ako dobrovoľník v rozvojovej krajine. Biznis ho absolútne nezaujímal. Jeho priateľka študovala medicínu a predchádzajúce leto strávila prácou pre Lekárov bez hraníc v Lýbii a Keni. Mala rovnaké sny a altruistické postoje ako Mark. Fiona ho za to milovala a bola hrdá na jeho ciele rovnako ako Alyssa.
    Fiona pokladala rolu matky za rovnako dôležitú ako kariéru. Iba v jednej oblasti mala pocit, že zlyhala. V manželstve s Davidom. Veľmi rýchlo sa ukázalo, že to bola katastrofa, no napriek tomu vydržala sedemnásť rokov. Vždy sa snažila, aby ich manželstvo fungovalo, ale David to nedovolil. Zdedil neveľký rodinný podnik a bol malopodnikateľ. Fionu oveľa viac zaujímali veľké korporácie a svet biznisu. David chcel, aby mu Fiona pomáhala viesť rodinný podnik, no ona odmietla v presvedčení, že by to bola živná pôda pre ostré boje tak medzi nimi dvoma, ako aj s jeho rodinou a mala dosť rozumu na to, aby jeho ponuku odmietla. A hoci mu to nikdy nepovedala, jeho biznis pre ňu nebol dosť zaujímavý. Dávala prednosť náročnejším výzvam veľkých korporácií, fascinoval ju ich medzinárodný vplyv a náročné ciele. Už pri svojom prvom úspechu si uvedomila, ako sa k nemu David stavia odmietavo. Stala sa stelesnením všetkého, čo nenávidel. Podobne ako Harding Williams, David ju udával ako príklad všetkého zlého na ženách v biznise a často ju kritizoval za to, že nebola doma s deťmi, hoci v skutočnosti sa im venovala oveľa viac než on. On trávil každý víkend a dva dni v týždni hraním golfu so svojimi priateľmi, zatiaľ čo ona sa ponáhľala domov z mítingov, aby bola so svojimi deťmi.
    Fiona sa starala o všetko a snažila sa byť Davidovi dobrou ženou, no on ju stále kritizoval. Rozhodujúci moment nadišiel, keď jej ponúkli post generálnej riaditeľky NTA. Jeho ultimátum, buď on, alebo práca, ju ohromilo. Alyssa mala v tom čase trinásť rokov, Mark šestnásť a ona si uvedomila, že to nemá s nimi nič spoločné, nech už David tvrdil čokoľvek. Bolo to len o jeho egu a šanci pripraviť ju o realizáciu jej najväčšieho sna. Po zdĺhavej debate a starostlivej úvahe Fiona ponuku na post generálnej riaditeľky prijala a David sa do týždňa odsťahoval. Najprv z toho bola smutná, no počas nasledujúcich šiestich rokov si uvedomila, že to bolo to najlepšie, čo sa jej mohlo stať. Nikto ju nekritizoval, psychicky nedeptal, nezhadzoval ju komentármi, čo je na nej zlé a aká je zlá žena a matka, ani sa jej nesnažil vnuknúť pocit viny za úspech. Už od začiatku pred ním netajila svoje ambície, ale podľa neho bola až príliš dôležitá. Alebo možno on bol pre ňu príliš prízemný. 
    Nakoniec, hoci ju trápil pocit viny a deťom nič nepovedala, bol pre ňu jeho odchod úľavou. Občas sa cítila osamelo, najmä teraz, keď boli deti preč, hoci Alyssa často chodila zo Stanfordu a Mark prišiel domov cez školské prázdniny, ale milovala svoj pokojný život za posledných šesť rokov. Niekedy jej napadlo, že by bolo pekné mať nejakého muža vo svojom živote, no zatiaľ sa tak nestalo. Práca a deti ju aj tak napĺňali šťastím, oveľa viac, než keď bola s Davidom. Teraz si uvedomovala, aký bol zatrpknutý a nahnevaný a ako veľmi ju odmietal počas ich manželstva. Prospelo jej, že už viac nebola terčom jeho závisti a zúrivosti.
    Dva roky po rozvode sa znova oženil s veľmi milou ženou, ktorá sa k nemu oveľa viac hodila, ale napriek tomu bol stále na Fionu nahnevaný a dával to najavo pri každej príležitosti, najmä pred deťmi. Davidova zlosť voči nej sa javila ako večný plameň. Jeho žena Jenny tiež mala rovnako negatívny názor na svet obchodu ako on. Jej prvý muž spáchal samovraždu, keď sa mu rozpadla kariéra a stratil prácu pre účtovný škandál, ktorý by sa bol dal ľahko vyriešiť. Do roka sa vydala za Davida, vytvorila mu dobrý domov, nikdy nepracovala a visela na každom jeho slove. Hoci David bol od Fiony len o štyri roky starší, rok po svojom druhom sobáši šiel ako päťdesiatročný do dôchodku a spolu s Jenny trávili väčšinu času cestovaním po svete, zatiaľ čo Fiona naďalej pracovala, milovala to, čo robila, a udržiavala si pozíciu v stratosfére korporačného sveta. Mala dojem, že ona aj David sú teraz šťastní, čo sa jej videlo ako ohromné zlepšenie a bola prekvapená a sklamaná, že jej nechce odpustiť a byť priateľom. Aj ich deti to sklamalo. Nedalo sa mať oboch rodičov v jednej miestnosti bez toho, aby ich otec neadresoval matke pichľavé poznámky. Fiona sa odmietala znížiť na jeho úroveň a zapojiť sa do jeho hier a zvyčajne sa miesto toho zhovárala s Jenny o jej aktivitách alebo o ich nedávnom výlete. Pokladala Jenny za dobrú ženu, podľa nej sa k Davidovi hodila.
    Fionin vlastný život bol vcelku jednoduchý. Videla sa s deťmi, kedykoľvek sa dalo, tvrdo pracovala v NTA, občas sa vídala s priateľmi, keď mala čas, cestovala služobne, aj keď zvyčajne len nakrátko, a už dávno nechodila na schôdzky naslepo, ktoré jej spočiatku organizovali priatelia. Nemala na to čas a muži, ktorých jej vybrali, sa vždy ukázali ako trápny omyl. Navyše si bola veľmi dobre vedomá toho, že po ženách s jej kariérou nie je veľký dopyt na zoznamovacom trhu. Väčšinu mužov príliš desili a vždy sa predpokladalo, že ak je generálnou riaditeľkou významnej firmy, musí byť riadna suka. Ona taká nebola, ale len málo mužov bolo ochotných to zistiť. Okrem toho nemala na randenie energiu. Kým sa dostala z práce domov, bola vyčerpaná, prinášala si priveľa práce a bolo ťažké cítiť sa sexi a mať záujem po celodennom riadení veľkej spoločnosti, čo bolo jednou z mnohých Davidových sťažností. Obviňoval ju, že už nie je žena. Povedal, že sa oblieka ako muž, myslí ako muž a pracuje ako muž a že ak nečíta štvrťročné výkazy, pomáha Markovi s jeho vedeckými projektmi, čo ukrajovalo z času na sex. Jeho nová žena Jenny nemala deti, čo mu veľmi vyhovovalo. Bol stredobod jej sveta.
    Fiona sa stále cítila previnilo pre niektoré veci, ktoré povedal. Vedela, že mal pravdu, že nevenovala dosť času ich intímnemu životu, ale vychovávať dve deti a popritom sa prebojovávať cez mínové polia korporačnej Ameriky, nenechávalo veľa času na milostný život. S veľkými deťmi na vysokých školách to ani teraz nebolo o nič lepšie. Nemala partnera ani iné rozptýlenie, pracovala tvrdšie ako predtým a všetok voľný čas zapĺňala prácou. Bolo to niečo, o čom vedela, že to robí dobre, a tešilo ju to viac než poznámky, aká je mizerná manželka. Navyše, vôbec si netúžila zopakovať prežitú skúsenosť. Držala sa toho, v čom bola dobrá, pracovala a vídala sa deťmi tak často, ako to len šlo. Vyhovovalo jej to.
    Zabočila po príjazdovej ceste k veľkému domu v Portola Valley, kde bývali posledných dvanásť rokov, a s úsmevom vystúpila z auta. Deti jej chýbali, keď prichádzala večer domov, chýbali jej ich spoločné večere, ale stále bolo príjemné vrátiť sa po pracovnom dni do domu, ktorý milovala.
    Vo vstupnej hale si zložila kufrík a šla sa prezliecť. Dávno zabrala všetky skrine. Už si ani nevedela predstaviť, že by tam žila s nejaký mužom, a ledva si spomenula, aké to tam bývalo s Davidom. Teraz žila samotársky život, ale vyhovovalo jej to. Do istej miery už takmer zabudla, aké to bolo byť ženou, aké bolo byť s milovaným mužom v jednej posteli. Davida prestala milovať dávno pred rozvodom, rovnako ako on ju. Posledné roky manželstva zostávali spolu zo zvyku a povinnosti a pravdepodobne kvôli deťom. No a potom si uvedomila, o koľko šťastnejší sú všetci, keď odišiel. Ich spoločný život bol bezútešný a plný stresu. Teraz bola so svojím životom spokojná a mala ho pod kontrolou.
    Odsunula dvere na terasu a šla k bazénu v čiernych bikinách, ktoré zvýrazňovali jej postavu. Bola vysoká, štíhla a na svoj vek nevyzerala. Cítiac jarné slnko na chrbte zišla po schodoch a odštartovala dlhými súmernými rozmachmi po dĺžke bazéna. Po dlhom dni to bol nádherný pocit a jej zápasy s Hardingom Williamsom, obavy kvôli zamestnancom fabriky Larksberry a všetky veľké a malé starosti dňa náhle vybledli, keď rozrážala chladivú vodu. Nemala všetko, o čom snívala, keď sa vydala za Davida, mala veľké očakávania, ale mala to, čo chcela a čo potrebovala teraz: milovanú prácu, dve zbožňované deti a pokojný domov, kam sa mohla vrátiť. Pre Fionu to predstavovalo perfektný život.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.