Choď na obsah Choď na menu
 


Čítanie na pokračovanie: Pulz

pulz.jpg
Zmenili by ste kvôli chlapovi celý svoj život?
ONA je ochotná riskovať VŠETKO.

Novinka PULZ vychádza už v utorok 7.júla. Vy sa do nej môžete začítať hneď teraz vďaka Romantike. 

Emily Cooperová, hlboko zranená na duši a nešťastná sama zo seba, je tentoraz ochotná riskovať všetko, len aby mohla byť s mužom, ktorý od ich osudového stretnutia ovládol všetky jej myšlienky a sny. Ich vzťah sa stále komplikuje a zostáva jej už len dúfať, že Gavin Blake ju stále miluje a odpustí jej.


Gavin sa však odrezal od spoločnosti, a aby si vyliečil zranené srdce, utiahol sa do nezmyselného, otupujúceho sveta, ktorý ho ničí. Emily nie je zvyknutá byť vo vzťahu tou silnou, no musí v sebe nájsť odvahu a sebadôveru, aby mohla bojovať o ich lásku a odlákať Gavina od okraja priepasti – aj keby to znamenalo podľahnúť spaľujúcej vášni. Lenže ani bývalý priateľ Dillon Parker ešte nepovedal posledné slovo...

1
Zmeškané stretnutie

Emily si oprela hlavu o okno taxíka a zaslzenými očami pozorovala blikajúce svetlá Manhattanu. Mysľou sa jej mihol rozmazaný obraz Gavinovej tváre a jeho výraz, keď od nej pred niekoľkými hodinami odchádzal. Čím viac sa približovala k nemu a vzďaľovala od svojej minulosti s Dillonom, tým naliehavejšie si uvedomovala, že jej zdravý rozum a srdce visia na tenkej nitke. Nepokojne sa pomrvila a pohľad jej padol na žiarivé zelené číslice digitálnych hodín na palubnej doske. Bola takmer jedna po polnoci. Prešiel ňou záblesk nádeje, tuho zažmúrila oči a modlila sa, aby jej Gavin odpustil. Keď taxík zastal pred jeho domom, siahla do kabelky a vybrala z nej zväzok bankoviek. Podala ich vodičovi, otvorila dvere a vystúpila do mrazivej novembrovej noci.

„Hej!“ zakričal za ňou taxikár, ktorého prízvuk prezrádzal, že pochádza z Stredného východu. „Zatvorte za sebou, slečna!“

Emily ho počula, no nevenovala mu pozornosť. Na neistých nohách a s nádejou v srdci kráčala v ústrety novému začiatku  svojej budúcnosti s mužom, bez ktorého nemohla žiť. Otvorila vchodové dvere a pobrala sa cez vstupnú halu. Trasúcou sa rukou privolala výťah. Na tele cítila lepkavý pot a nervy sa jej chveli túžbou a úzkosťou. Keď výťah dorazil na prízemie, nastúpila doň a oprela sa o stenu. Bola fyzicky aj duševne vyčerpaná. Horko-ťažko ovládla chvenie, ale slzy jej ďalej stekali po tvári. Tak veľmi sa bála Gavinovej reakcie, že nevládala dýchať.

Odháňala nepríjemné pocity, šírili sa v nej rýchlo ako mor. Napokon sa dvere výťahu otvorili a Emily sa ocitla na prahu nového začiatku... alebo definitívneho konca. Chvíľu nehybne stála, akoby sa jej nohy prilepili k zemi, a hľadela na protiľahlú stenu. Nejasne počula zvuk zatvárajúcich sa dverí a omámená zdvihla ruku, aby ich zadržala. Pomaly vyšla na chodbu a vykročila ku Gavinovmu apartmánu ako k svetlu na konci tunela. Hlavou jej vírili všetky možné scenáre. Aby prekonala strach, sústredila sa na Gavinove nedávne slová a postupne zrýchľovala.

Keď prišla k apartmánu, obavy sa vrátili a pomstychtivo sa jej usadili v hrudi. Celá rozochvená zaklopala na dvere. Každé jej klopnutie znelo ako úder srdca. Utrela si slzy a roztriasla sa ako osika. Minúty ubiehali, no odpoveď neprichádzala. Zaklopala znovu, tentoraz silnejšie.

Prosím, otvor, modlila sa v duchu a stlačila zvonček pri dverách.

So zaslzenou tvárou pozrela do priezoru a predstavila si Gavina, ako na ňu hľadí z opačnej strany. Predstava, že Gavin ju pozoruje, spôsobila Emily bodavú bolesť a rýchlo sa šírila k srdcu.

„Prosím,“ zvolala a opäť zazvonila. „Bože, Gavin, prosím! Milujem ťa. Je mi to strašne ľúto.“

Ticho.

Chvejúcimi sa rukami siahla do kabelky a vybrala z nej mobil. S očami upretými na dvere apartmánu vyťukala Gavinovo číslo a počúvala vyzváňanie telefónu.

„Dovolali ste sa Gavinovi Blakovi. Viete, čo máte urobiť.“

Keď počula Gavinov hlas, srdce jej stislo, skamenelo a spadlo rovno do žalúdka. Bol to ten istý sladký hlas, ktorý ju prosil, aby mu uverila. Ak ju Gavin neprijme späť, bude jej znieť v ušiach až do smrti. Zrušila hovor, znovu vyťukala jeho číslo a opäť si vypočula nahrávku zo záznamníka. Odkaz mu však radšej nenechala. Keby to urobila, Gavin by po jeho prehratí počul len jej zrýchlený dych.

Nezmohla sa ani na slovo.

Keď Emily pochopila, že Gavin jej neodpustí, pritisla si dlaň na ústa. Niekoľko bolestných minút mlčala, potom ju premohol žiaľ a chodbou sa rozľahol jej plač. Cúvala, kým chrbtom nenarazila do steny. Nespúšťala oči z Gavinových dverí a v mysli sa jej zakorenila živá spomienka na jeho tvár. Zrazu ju zaplavila pálčivá bolesť. So stiahnutým žalúdkom sa vrátila k výťahu, pomaly vošla dnu, a keď sa pohol, srdce jej prudko klesalo spolu s ním.

* * *

Emily so spustenými plecami a zlomeným duchom odomkla dvere bytu. Lampička nad sporákom vrhala slabé svetlo na zariadenie obývačky. Našľapovala čo najtichšie, aby nezobudila Oliviu, a zamierila do svojej spálne. Ešte vždy sa triasla, a keď vošla do kúpeľne, smútok ju zahalil ako závoj.

Rozsvietila a pozrela sa do zrkadla. Zelené oči, kedysi plné nádeje, teraz vyzerali ako bez života. Prstami si prešla po tvári so šmuhami od maskary. Vyzerala bledá, a čo bolo horšie, strata milovaného muža ju celkom zlomila. Položila dlane na chladný mramorový povrch umývadla, zvesila hlavu a rozplakala sa. Doľahla na ňu neznesiteľná bolesť a zrazu sa nemohla nadýchnuť. Smútok v najsurovejšej podobe jej stiahol hrdlo ako nemilosrdná slučka.

Po chvíli pustila teplú vodu a opláchla si tvár, aby sa upokojila. Napokon sa utrela, zhasla svetlo a vrátila sa do spálne. Pomalým, unaveným krokom podišla k posteli, ľahla si na ňu na bok a schúlila sa. Vyčerpaná sa zaborila do matraca a nútila sa do spánku, no ten neprichádzal.

Sekundy, minúty a hodiny ubiehali a Gavinov bolestný výraz a zmätený modrý pohľad prenikal čoraz hlbšie do Emilinho podvedomia. Roztrasene sa nadýchla, prevrátila sa na chrbát a uprela oči na strop. V nasledujúcich hodinách sa jej zvieravá bolesť rozšírila až k hrudi a rozvlnila jej srdce. Nechala si Gavina prekĺznuť pomedzi prsty.

 

Gavin si nevšímal prenikavý zvuk motorov lietadla spoločnosti Blake Industries a premýšľal, či si Emily niekedy spomenie na chvíle, na ktoré on nikdy nezabudne. V duchu si kládol otázku, či je to naozaj definitívny koniec. Zdalo sa, že ju stratil navždy. O necelých sedem hodín bude patriť Dillonovi.

Vybral z kufra Coltonovho džípu cestovnú tašku, pozrel na jasnú, chladnú nočnú oblohu a srdce mu zamrelo. Colton vošiel na odbavovaciu plochu, no netváril sa o nič veselšie ako vtedy, keď za ním Gavin prišiel.

„Nemusíš to robiť, malý muž,“ prekričal Colton zúrivý rev motorov a tmavé vlasy mu viali vo vetre. „Útekom z mesta uprostred noci ju nezískaš späť.“

Gavin nepochyboval o tom, že odchod nevymaže z jeho duše stopy, čo mu tam vypálila Emily, a že sa nikdy nezbaví bolestnej túžby po nej. Musel však vypadnúť z New Yorku a dostať sa čo najďalej od Emilinho ducha, ktorý ho určite bude prenasledovať.

„Vysvetlil som ti, že sa potrebujem na chvíľu stratiť z povrchu zemského, Colton,“ odsekol Gavin a zúrivo si pošúchal tvár. „Nemôžem tu zostať. Ty len dozri na to, aby sa naše akcie dostali z Dillonových rúk.“

Colton unavene vydýchol a prikývol. „Zariadim to hneď v pondelok ráno.“ Potľapkal brata po pleci a oči mu zmäkli. „Až sa vrátiš, nech si zase starý dobrý Gavin. Sľúb mi, že na Emily zabudneš, kým budeš preč.“

Gavinovi sa pri jej mene srdce rozbúchalo rýchlejšie. „Pousilujem sa,“ odvrkol pochmúrne.

Chvíľu na seba mlčky hľadeli a potom Gavin vyšiel po schodoch do lietadla. Otočil sa a pozoroval Coltona, ako sa s autom vzďaľuje z odletovej plochy malého súkromného letiska. Dezorientovaný Gavin, prežívajúci najťažšie chvíle svojho života, siahol do vrecka džínsov a vybral z neho mobil. Nevenoval mu ani jeden pohľad a šmaril ho o zem, až sa rozbil na malé kúsky. Keď zmiznúť z povrchu zemského, tak úplne, pomyslel si trpko. S nikým nenadviaže kontakt. Nikomu nedovolí, aby ho vytrhol z bolesti alebo presvedčil, že sa správa deštruktívne. Podal svoju batožinu palubnému stevardovi a obrátil sa k pilotovi, ktorý mu kráčal v ústrety.

„Dobrý večer, pán Blake.“ Sivovlasý pilot pevne potriasol Gavinovi ruku. „Zariadili sme všetko podľa vašich pokynov. V Playa del Carmen by sme mali pristáť asi o štyri hodiny, pane.“

Gavin nepatrne prikývol a zamieril do svojej súkromnej kabíny. Len čo za sebou zatvoril dvere, pohľad mu padol na fľašu bourbonu v minibare. Kričala jeho meno. Pohŕdavo na ňu hľadel a zmocňovali sa ho temné myšlienky. Vyzliekol si kabát a hodil ho na posteľ. Aby zahnal pokušenie, prešiel cez malú miestnosť a načiahol sa za opojnou zlatistou tekutinou. Vzápätí usúdil, že jeden pohárik ho nezabije, otvoril fľašu a zdvihol ju k perám. Alkohol ho popálil v hrdle, ale od bolesti mu neuľavil.

V tej chvíli Gavin pochopil, že Emily mu bude strašne chýbať. Bude ju nosiť v srdci až do svojej smrti, opitý alebo triezvy. Miloval ju... dýchal ju ako vzduch okolo seba... vzduch, ktorý mu navždy vezmú. Položil fľašu, unavene si prehrabol vlasy a horko-ťažko si vyhnal z mysle obraz Emily upierajúcej naňho krásne oči. Podišiel k oknu, pozrel na mesto pod sebou a pochopil, že jeho úsilie vyšlo nazmar. Nebolo mu pomoci. Či bude utápať bolesť v alkohole, alebo utekať pred Emily, nikdy ju neprestane milovať. 

Bola definitívne preč. Blikajúce svetlá mizli s rastúcou výškou a Gavinovo srdce ďalej oplakávalo ženu, ktorú stratil, zatiaľ čo jeho myseľ premýšľala, koľko času strávi na jej pohrebe. 

* * *

Keď ranné svetlo vysalo z oblohy posledné hviezdy, Emily vzdala márny boj o spánok, vstala z postele a zamierila do kuchyne. Zdvihol sa jej žalúdok, tak otvorila dvere chladničky a vybrala z nej fľašu vody. Klesla na stoličku pri stole a v tej chvíli sa vynorila spoza rohu Olivia.

„Dilino ťa dnes ráno priviezol domov akosi zavčasu,“ poznamenala Olivia pri pohľade na priateľku. Podišla ku kuchynskej skrinke a otvorila ju. „To je od neho milé, že dovolí svojej neveste, aby sa pripravila na svoj veľký deň u seba.“

„Olivia, ja...“

„Kým začneš obhajovať toho netvora a svoje šialené nápady, Emily, mala by si vedieť, že Gavin bol minulú noc veľmi rozrušený.“ Olivia zabuchla dvierka skrinky. „Ešte nikdy som ho nevidela takého nešťastného.“

Emily prižmúrila páliace oči a srdce sa jej stislo pri predstave bolesti, ktorú spôsobila Gavinovi. Pokrútila hlavou. „Olivia, prestaň. Nemám...“

„Chápem, Emily. Nemáš chuť o tom hovoriť,“ prerušila ju namrzene Olivia a rázne otvorila dvierka ďalšej skrinky. „Alebo nechaj ma hádať... Dúfam, že sa nechceš vydať za Dillona len preto, lebo neveríš Gavinovi? Až taká šialená nie si.“

„Olivia,“ zahriakla ju Emily a vstala. „Ty ma vôbec nepočúvaš. Nemám...“

Olivia sa zvrtla a prižmúrila hnedé oči. „Strašne nerada to hovorím, Em, no nemienim sa na tom podieľať. Miluješ Gavina a Gavin miluje teba. K tomu netreba nič dodať. Na rozdiel od teba Gavinovi verím, takže ma nútiš, aby som si vybrala.“ Jednu ruku si dala v bok a druhou si prihladila husté svetlé vlasy. „Mrzí ma to, ale dnes ti neprídem na svadbu.“

„To je dobre, lebo ani ja tam nebudem,“ Emily zašepkala a zase si sadla. „Nevydám sa za Dillona.“

Olivia vyvalila oči a na tvári sa jej rozlial úsmev. „Fakt?“ zhíkla a rozbehla sa k priateľke.

Emily pokrútila hlavou a do očí jej vyhŕkli čerstvé slzy.

Olivia si kľakla vedľa nej, objala ju okolo pása a s ústami pritisnutými na jej brucho tlmene vykríkla. „Vďakabohu, vďakabohu! Už nie si na mojej čiernej listine. Milujem ťa na smrť!“

„Ublížila som Gavinovi.“ Emily sa takmer zadusila vlastnými slovami. „Túžila som mu uveriť a čiastočne sa mi to podarilo, ale potom som dostala strach a teraz je už neskoro.“

Olivia so zmäteným výrazom na tvári vstala, pričom zdvihla aj Emily a nežne jej pohladia tvár. „Ešte nie je neskoro. Len čo mu zavoláš, na všetko zabudne. Gavin ťa miluje. Včera večer sa strašne nahneval, no zomrel by pre teba, to mi ver. Opakoval to stále dookola.“

Emily sa zachvela a roztrasene sa nadýchla. „Mýliš sa. V noci som išla za ním, ale neotvoril mi.“ Odtiahla sa od Olivie a sadla si k stolu. „Niekoľko ráz som mu zavolala na mobil, no nezdvihol ho. Skončil so mnou a ja si zaslúžim všetku bolesť, ktorá na mňa teraz dolieha.“ Emily pokrútila hlavou a hlas jej postupne zanikol v tichu. „Vyčítam si, že som to dopustila.“

„Včera mi nedovolil, aby som ho odviezla domov.“ Olivia si znovu kľakla a chytila Emily za ruky. „Po večeri ma prinútil, aby som ho vysadila pri Coltonovom dome. Náš drahý priateľ po svojom výstupe v reštaurácii trochu vytriezvel, ale určite ešte nie je pri zmysloch. Len si spomeň, aký bol naliaty! Je iba sedem hodín. Zvonenie mobilu pravdepodobne nepočul. O chvíľu mu zavolám, no najprv sa upokoj, jasné?“

Emily si pomaly odtiahla ruky a dlaňami si zakryla oči. Neochotne prikývla a zahnala obavy, čo jej vírili v mysli. „Tak dobre, poslúchnem ťa.“

Oliviine pery sa roztiahli v spokojnom úsmeve. „Som na teba pyšná, Emily.“

„Si na mňa pyšná?“ zopakovala Emily a chrbtom ruky si utrela nos. „Prečo? Lebo som ublížila Gavinovi? Keby si videla jeho tvár, Ol¬ivia! Nikdy nezabudnem na ten výraz.“

Oliviin pohľad zmäkol a pohladkala priateľku po líci. „Nie. Lebo si konečne pochopila, že si zaslúžiš lepší život s mužom, ktorý ťa úprimne miluje a ktorému na tebe skutočne záleží. Možno si Gavina trochu potrápila, ale čoskoro na to zabudnete, uvidíš.“

Emily upierala oči na Oliviu a v žilách sa rozlievala slabá nádej. Napokon prikývla a modlila sa, aby sa jej priateľka nemýlila.

„Výborne,“ potešila sa Olivia, vstala a pozrela na náramkové hodinky. „Tvoja svadba by sa mala začať o necelé štyri hodiny. Čo môžem pre teba urobiť okrem toho, že nám zoženiem nejakú kávu, lebo doma nijakú nemám? Vidím na tebe, že by sa ti zišla, a mne takisto.“ Olivia podišla k skrini v predsieni, vybrala z nej kabát a vkĺzla doň. „Zavolám tvojej sestre?“ ponúkla sa cestou k dverám, no vtom sa zarazila. „Alebo mám lepší nápad. Čo keby som brnkla tvojmu bývalému nastávajúcemu a poslala ho do čerta?“

Emily vstala, prešla cez kuchyňu, vzala papierový uterák a vysmrkala sa doň. Pri predstave, že Dillon sa zobudí a nenájde ju vedľa seba, jej prešiel po chrbte mráz. „On o tom ešte nevie.“

Olivia sa nechápavo zamračila. „Čo tým chceš povedať? Myslela som si, že...“

„Odišla som od neho, len čo zaspal,“ prerušila ju Emily a rukami si prešla po tvári. „Nemá o tom ani potuchy. Zatiaľ o tom vieš len ty.“

Olivii od údivu padla sánka a vyvalila oči. „No tak to ti ďakujem. Možno sa mýlim, ale nemal by sa to dozvedieť aj nádejný ženích?“

Emily si vzdychla, prešla okolo priateľky do svojej izby a pustila sa prehrabávať v zásuvkách bielizníka. Okrem Gavina potrebovala už len horúcu sprchu. „Máš pravdu, Olivia. Osprchujem sa a potom mu zavolám.“

Olivia sa oprela o rám dverí a podozrievavo prižmúrila oči. „Nepočkáš s tým, kým sa vrátim s kávou? Zavolám Lise a Michaelovi a oznámim im, čo sa deje. Čo ty na to?“

Emily pochopila, že Olivia je znepokojená, tak zatvorila zásuvku a pozrela na ňu. „Dohodnuté, počkám na teba.“ Podišla k priateľke a oči jej zmäkli. „Ďakujem.“

Olivia jej chytila bradu a trochu ňou potriasla. „Nemáš za čo. Choď sa osprchovať. O chvíľu som späť.“

Emily prikývla a hľadela za priateľkou, kým sa za ňou nezatvorili dvere. Nepodarilo sa jej zbaviť strachu, čo jej zvieral žalúdok. Rozhovor s Dillonom nebude ľahký, s Gavinom alebo bez neho,. Vzdychla si a zaháňala rastúce obavy. Vošla do kúpeľne, položila teplákovú súpravu na toaletný stolík a pustila vodu. Keď vzduch naplnila horúca para, zhodila zo seba oblečenie a postavila sa pod sprchu. Načiahla sa za mydlom, pomaly si ním prešla po boľavom mieste medzi nohami a pred očami sa jej vynorili výjavy z minulej noci. Ako len mohla Dillonovi dovoliť, aby s ňou robil také zvrátenosti! Zahanbene zvesila hlavu a mokré gaštanové vlasy jej zahalili tvár ako záclona. Cítila sa dolámaná, no nepríjemné telesné pocity neboli ničím v porovnaní s bolesťou v jej srdci.

Nahliadla do najtmavšieho kúta svojej mysle a stále dookola si prehrávala udalosti predchádzajúceho večera. Prežívala hotovú nočnú moru. Až teraz si uvedomila, čo všetko Dillonovi počas posledného roka odpustila. Klamala sama seba, keď si nahovárala, že ju miluje a že mu na nej – na nich dvoch – záleží. To poznanie jej vyrazilo dych. Jej nekonečná vďačnosť k nemu za pomoc v ťažkých chvíľach ju napokon dostala až sem. Hnev, ticho jej bublajúci v bruchu, postupne rástol a Emily si drhla ruky, tvár a nohy čoraz zúrivejšie. Túžila vyhnať Dillona zo svojich pórov. Ešte viac otvorila kohútik s teplou vodou a zachvela sa pri predstave, že mu dovolila rozhodovať o každom svojom kroku.

O každej svojej myšlienke. 

Viac o novinke PULZ od Gail McHughovej.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.