Choď na obsah Choď na menu
 


Deti Duny. Tretí diel kultovej série

deti-duny.jpg
Pieskom zaviaty Arrakis sa zazelenie, ožije a je čoraz úrodnejší. Zmenená klíma zasadí tvrdý úder ekonomike planéty – znamená totiž zánik púštnych červov...
Deti Duny je tretí diel sci-fi série Franka Herberta o púštnej planéte Duna.  

Paul Atreides, spasiteľ Duny, ktorý sa svojho času postavil do čela fremenov, mizne v púšti. Arrakisu vládne jeho sestra Alia, ale jej vláda nie je absolútna. Musí čeliť zradám a vzburám – a zlým hlasom ozývajúcim sa z jej vnútra.

Jedinú nádej predstavujú Paulove deti, dvojičky obdarené nadprirodzenými schopnosťami. Alia si uvedomuje ich cenu a snaží sa ich zmanipulovať. Ale Leto a Ghanima majú nielen vízie, ale aj svoje vlastné plány – a vlastné osudy.

Herbert je majster zamotaných príbehov a úžasne to rozohral aj v tretej časti Deti Duny. Chvíľami je ťažšie zorientovať sa, preto treba túto knihu, i sériu čítať nie po malých dúškoch, ale po väčších častiach. Potom vás príbeh strhne a hoci nedosahuje kvality prvej Duny, je to rozhodne skvelé čítanie.

 

 

Frank Herbert bol americký autor sci-fi. Živil sa aj ako reportér, profesionálny fotograf, lovec ustríc a inštruktor pre prežitie v džungli.
Preslávil sa predovšetkým románom Duna. Rešerš a písanie tejto knihy mu zabralo šesť rokov a stala sa najpredávanejšou knihou svojho žánru. Nakoniec vzniklo päť ďalších pokračovaní tohto eposu o púštnej planéte Duna, ktorý bohužiaľ nestihol dokončiť.

Knihy patria k najlepších dielam sci-fi, preplietajú sa v nich témy prežitia a evolúcie ľudskej rasy, životného prostredia, náboženstva, politiky a moci.
Najskôr sa z knihy predalo 75-tisíc výtlačkov a potom sa stala vôbec prvým bestsellerom v pevnej väzbe v žánri sci-fi.