Choď na obsah Choď na menu
 


Divergencia

images.jpgVeronica Roth:

Divergencia

Slovart, 2012

Chicago, ďaleká budúcnosť. Beatrice Priorová žije v spoločnosti rozdelenej na päť frakcií. Na rozhodovacej ceremónii si všetci šestnásťroční vyberajú frakciu, ktorej zasvätia zvyšok života. Beatrice má len dve možnosti: zostať so svojou rodinou, alebo ju navždy opustiť, aby mohla byť sama sebou. Rozhodnutím napokon prekvapí všetkých vrátane seba. Zmení si meno na Tris a usiluje sa obstáť v tvrdej konkurencii, aby si vybojovala miesto v novom živote. Hľadá skutočných priateľov a zamotáva sa do vzťahu s chvíľami neodolateľným, inokedy neznesiteľným chlapcom. Keď Tris objaví sprisahanie, ktoré môže zničiť jej navonok dokonalú spoločnosť, záhadná schopnosť jej buď pomôže zachrániť ľudí, ktorých miluje, alebo...

 

 

Veronica Roth je americká autorka, ktorá má všetky predpoklady stať sa novou hviezdou na poli žánru tínedžerského fantasy. Pozoruhodné je, že má len 22 rokov a na konte už dva diely úspešnej série o svete, kde je príslušnosť k frakcii dôležitejšia než rodina či priatelia. 

Hlavnou hrdinkou Divergencie je 16-ročná Beatrice Priorová, ktorá si rovnako ako jej rovesníci musí po teste predpokladov vybrať, v ktorej z piatich frakcií (Sebazaprenie, Neohrozenosť, Informovanosť, Harmónia, Otvorenosť) prežije zvyšok života. Hoci sa narodila v Sebazaprení, nenachádza v sebe dosť obetavosti na to, aby si až do konca života odopierala potešenia a venovala sa starostlivosti o iných. Test predpokladov by jej mohol ukázať, ktorým smerom sa vybrať, pretože každá z frakcií lipne na inej hodnote (na obetavosti, odvahe, vzdelaní, vnútornom šťastí a úprimnosti). Ako sa však ukáže, Beatrice je divergentná, čiže sa hodí pre každú z nich. Po upozornení, aby to nikomu neprezradila, inak by riskovala život, si vyberie Neohrozenosť, a tak sa začína jej strastiplná a napínavá cesta k novému životu. Musí opustiť rodičov i brata a prejsť zaťažkávajúcou prijímacou skúškou, ak nechce skončiť ako bezprizorná, čiže ako človek nepatriaci k žiadnej frakcii. Zmení si meno na Tris a spoznáva nielen svojich protivníkov, ale i nových priateľov a najmä záhadného trénera s nezvyčajnou prezývkou Štyri. 

Musím povedať, že alternatívny svet, rozdelený do frakcií, je vydarenou kulisou príbehu, ktorý sa vám ľahko zavŕta pod kožu. Ako sa ukáže, nikto si nemôže byť istý, či sa mu podarí prežiť. Autorka rozohráva viacero dejových línií a servíruje ich postupne, až napokon vyvrcholia v strhujúcom finále. Komu sa podarí prejsť všetkými skúškami? Kto je vlastne Štyri? Podarí sa záporákom z nepriateľskej frakcie uskutočniť v krajine revolúciu a zmocniť sa vlády? A ako do toho celého zapadajú Trisini rodičia? Bude jej divergencia odhalená? 

Ak máte chuť na svieži príbeh plný prekvapení, Divergencia vás iste nesklame. Jej pokračovanie s názvom Rezistencia navyše vyjde už túto jeseň.

Spracoval Marek Zákopčan

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Divergencia

(Phoebe, 13. 4. 2020 14:05)

Ahojte,nemohol by mi niekto poslať knižku divergencia v SK na mail? Najlepšie by bolo vo formáte pdf alebo doc. Dakujem:)
phoebeeditz1@gmail.com.

pokračovani??

(nika, 27. 7. 2012 13:24)

neviete ako je to s pokračovaním...viem že česi ho vydaju...a my??

Re: pokračovani??

(Romantika, 28. 7. 2012 15:05)

Nika, ako sa píše na konci článku, pokračovanie vyjde asi na prelome októbra a novembra ;-)

Divergencia

(Domčo, 9. 7. 2012 22:25)

Divergencia je naozaj pecková knižka.
Btw, veľmi dobrá recenzia :)

MEGA...!

(Kristen, 8. 7. 2012 13:38)

Po prečítaní trilógie som si ani nevedela predstaviť že by ma nejaká kniha chytila ako táto... No teraz už viem, že je možné všetko! Divergencia je neopísateľne úžasná, výborná zápletka zaujme každého. Už sa neviem dočkať pokračovania. A ani neviete ako ste ma potešili že bude aj film ;))

oprava...

(Kristen, 8. 7. 2012 13:39)

*po prečítaní trilógie Hry o život

MEGA...!

(Kristen, 8. 7. 2012 13:38)

Po prečítaní trilógie som si ani nevedela predstaviť že by ma nejaká kniha chytila ako táto... No teraz už viem, že je možné všetko! Divergencia je neopísateľne úžasná, výborná zápletka zaujme každého. Už sa neviem dočkať pokračovania. A ani neviete ako ste ma potešili že bude aj film ;))

pocet dielov

(Majus, 28. 5. 2012 18:31)

neviete, kolko by mala mat tato seria dielov? vyzera to byt zaujimave, ale v poslednej dobe ma nebavia 6 dielne serie, to radsej trilogiu len.. a nyvase to zdlhave cakanie potom na jednotlive diely..

Re: pocet dielov

(Marek Z., 28. 5. 2012 19:53)

Bude to trilógia :-) A už sa chystá aj filmové spracovanie :-)

Re: Re: pocet dielov

(Majus, 29. 5. 2012 21:53)

dakujem velmi pekne! :o) momentlane nemam cas sledovat novinky okolo knih :o(

5 hviezdičiek

(veronika, 27. 5. 2012 22:24)

je to skvela kniha...mne osobne sa dokonca viac páčila ako hry o život :)