Choď na obsah Choď na menu
 


Experiment

603605.jpgVeronica Roth

Experiment

Slovart, 2014


Pokračovanie celosvetovo úspešných románov Divergencia a Rezistencia, ktoré vtiahli čitateľov do mrazivo realistického postapokalyptického sveta. Teraz nastal čas zistiť, či to nebol všetko len EXPERIMENT!

Tris a Tobias sú opäť spolu – ale za akú cenu. Systém frakcií je kompletne rozvrátený, polovica mesta leží v troskách. Spoločnosť však potrebuje vodcov, a tak sa k moci dostávajú tí, ktorými doteraz ostatní opovrhovali. Bezprizorní. Všetci však myslia iba na pomstu. A tak to vyzerá, akoby len vymenili diktátorku v čierno-modro kostýme za inú v otrhaných šatách.

Mesto je v rozklade a jediná záchrana môže prísť zvonku. Tris a Tobias sa vydávajú za plot, aby sa pokúsili odhaliť pravdu o svojom meste. Je naozaj možné, že sú len súčasťou experimentu, z ktorého niet úniku? Alebo je aj toto len ďalšia simulácia?


Čitatelia, ktorých zaujali prvé dva diely dystopickej série (Divergencia Rezistencia), netrpezlivo čakali na vydanie záverečnej časti trilógie. Ja osobne som tiež patril medzi nich; bol som zvedavý, ako sa skončí boj Tris a Tobiasa proti spoločenskému poriadku i vlastným nepriateľom. Divergencia - jej filmové spracovanie práve láka divákov do kín - predstavila svet z budúcnosti, kde sa ľudia zaraďujú do jednej z piatich frakcií podľa schopností a povahových vlastností. V Rezistencii sme sa dozvedeli, čo sa stalo po "občianskej vojne", keď sa jedna z frakcií snažila ovládnuť mesto. A Experiment mal zodpovedať všetky otázky, najmä však tú, prečo a ako vznikol svet frakcií a čo sa skrýva za hranicami mesta...

Musím priznať, že som od príbehu očakával viac. Tým nechcem povedať, že ma sklamal alebo by bol nezáživný, no oproti prvým dvom dielom ma nudil. Akoby sa autorka snažila predovšetkým vysvetľovať a nastoľovať otázky morálky, ovládania ľudí a genetickej manipulácie, a popritom pozabudla na dynamiku epickej zložky. Úvod vyzeral celkom sľubne - skupina preživších hrdinov sa vydáva za hranice mesta v snahe zistiť, čo sa za nimi ukrýva. Dostávajú sa do výskumého ústavu a Tris spoznáva nielen tajomstvo svojho pôvodu, ale i okolnosti vzniku ich mesta. Je výsledkom experimentu, ktorý mal upraviť chyby niekdajšieho pokusu o vytvorenie geneticky nezávadných jedincov. Dokonca sa ukáže, že byť divergentný znamená niečo iné, ako sa dovtedy všetci nazdávali, a že Tobias je jedným z tých, ktorí sú ešte stále geneticky poškodení (tzv. G-péčkari). Ani v novom svete nevládne úplná humánnosť a demokracia, G-péčkari vykonávajú len nižšie funkcie a geneticky čistí ľudia zastávajú v spoločnosti významnejšie posty. Medzi Tris a Tobiasom dochádza k nedorozumeniam a Tobias čoraz viac inklinuje k revolučnej bunke snažiacej sa zvrhnúť nadvládu nezávadných. Stále má však pocit, že nepozná celú pravdu, a všetko je oveľa zložitejšie, než sa javí. Plány rebelov naberajú na obrátkach a je len otázkou času, kedy zaútočia. A kto pri tom príde o život...

Čo sa týka myšlienkovej oblasti, vyzdvihujem snahu mladej autorky poukázať na hrozbu stále aktuálnejšej genetickej manipulácie a jej možných dôsledkov. Problematika je podaná zrozumiteľne, primerane mladším čitateľom. Pre čítanie Experimentu je potrebné poznať predošlé knihy, inak by ste mohli mať zmätok vo vzťahoch medzi postavami i v deji samotnom. Kniha je dôstojným vyvrcholením trilógie, hoci pár nedostatkov by sa našlo. Jednak už spomenutý slabší dej, a tiež rozprávanie z pohľadu dvoch postáv (Tris a Tobias). Chápem, že vzhľadom na koniec to má svoju opodstatnenú funkciu, no pri čítaní som absolútne nemal prehľad, ktorá postava práve rozpráva príbeh, čo pôsobilo rušivo. Postavy boli slabo odlíšené, ich vnútorný svet bol jednoliaty a neodlišovali sa ani spôsobom reči... Experiment však každopádne ostáva knihou, ktorá je povinnosťou pre každého fanúšika dystopických románov a divergentnej série obzvlásť.    

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart.

Spracoval Marek Zákopčan
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.