Choď na obsah Choď na menu
 


Hypnotizér

Zavrieť oknoLars Kepler

Hypnotizér

Ikar, 2010

Štokholmského lekára Erika Mariu Barka privolajú v noci k naliehavému prípadu ťažko zraneného chlapca. Jeho otca, stredoškolského učiteľa Andersa Eka, matku Katju aj päťročnú sestru Lisu našli mŕtvych. Brutálny vrah ich dobodal nožom. Prežil len pätnásťročný Josef.
Kriminálny inšpektor Joona Linna predpokladá, že páchateľ plánoval vyvraždiť celú rodinu. V nebezpečenstve sa tak ocitá aj Josefova staršia sestra Evelyn. Komisár chce dôležité informácie o prípade získať od zraneného chlapca pomocou hypnózy. Podujme sa na to doktor Bark a nechtiac tak spustí reťaz ďalších nečakaných udalostí. V hypnóze sa totiž Josef prizná, že hľadaným vrahom je práve on!
Dá sa hypnóze, tejto netradičnej a mnohými aj neuznávanej metóde, veriť? A má mladík na svedomí aj ďalšie kriminálne činy – pokus o vraždu, únos Erikovho syna Benjamina?

Román Hypnotizér vás od začiatku do konca udrží v napätí a milovníkom kriminálneho žánru poskytne ozajstný čitateľský zážitok. Jeho pokračovanie vyšlo pod názvom Paganinikontraktet (Paganiniho zmluva).

 

V poslednom čase k nám čoraz viac preniká prekladová literatúra z európskeho severu. Azda najväčší úspech zaznamenala trilógia Millennium švédskeho autora Stiega Larssona. Ďaleko nezaostáva so svojimi detektívnymi románmi ani Nór Jo Nesbo či Fín Matti Ronka.
     V týchto dňoch vydavateľstvo Ikar prináša čitateľom ďalšiu mrazivú lahôdku v podobe románu Hypnotizér, pod ktorého autorstvom je podpísaná manželská dvojica Ahndorilovcov píšuca pod pseudonymom Lars Kepler (meno Lars je odvodené od priezviska S. Larssona a priezvisko Kepler odkazuje na známeho nemeckého astrológa).

      Hypnotizér je prvým románom , v ktorom vystupuje vyšetrovateľ štátnej kriminálky Joona Linna. Má všetko, čo má správny a neohrozený hrdina mať – je čestný, spravodlivý, bystrý, húževnatý a navyše má aj dobré srdce. Mne osobne sa páči dokonca viac než Harry Hole z kníh Joa Nesba, a to je čo povedať, pretože na Nesba nedám dopustiť .

     Na rozdiel do iných románov má však Joona v Hypnotizérovi parťáka z celkom odlišného fachu. Je ním Erik Maria Bark – práve podľa jeho pracovného zamerania je kniha pomenovaná. Joona Linna presvedčí Erika, aby spolupracoval s políciou pri vypočúvaní pätnásťročného chlapca – obete brutálneho činu, ktorému padli za obeť jeho príbuzní (obaja rodičia a mladšia sestra). Jeho staršia sestra je nezvestná a kriminálka sa domnieva, že vrah sa nezastaví, kým nevyvraždí celú rodinu. Mladý Josef je jediný, kto ho môže identifikovať a zachrániť tak svoju sestru. Ako sa však prekvapivo zdá, práve Josef sa stáva hlavným podozrivým. Nadôvažok sa mu podarí utiecť z nemocnice a je odhodlaný pomstiť sa Erikovi a jeho rodine za to, že prenikol do jeho mysle.

     Dej si počas celých 400 strán udržuje vysokú mieru napätia a prekvapení. Už len fakt, že hlavným záporákom je tínedžer, ho vymedzuje spomedzi iných kriminálnych príbehov a vtláča mu punc originality. A to až do tej miery, až sa vy sami budete pred Josefom triasť J. Máloktorému autorovi sa podarí čitateľa vtiahnuť do deja natoľko, že máte pocit, akoby ste ho prežívali na vlastnej koži. Ktovie, možno budete Hypnotizéra čítať aj potajomky v práci, rovnako ako ja .

     Pozitívom je nielen skvelé psychologické vykreslenie zločinov a postáv, ale aj pootvorenie dvierok do rodinných vzťahov hlavných hrdinov. Manželské problémy, neľahké ochorenia, tiene minulosti a nevypovedané krivdy ich, prirodzene, ovplyvňujú, ale napriek tomu sa snažia nezaťahovať ich do pracovného nasadenia.

     Snažil som sa nájsť aj nejaké negatíva, ale podarilo sa mi prísť len na jedno – na ďalší diel série si budeme zrejme musieť počkať ešte niekoľko mesiacov... Našťastie je k dispozícii aj niekoľko iných severských diel, je teda z čoho vyberať .Spracoval Marek

                                           

úryvok z knihy:

"AKO OHEŇ, CELKOM AKO OHEŇ. To boli prvé slová, ktoré vyslovil hypnotizovaný chlapec. Hoci jeho život bol v ohrození – pre stovky rán nožom na tvári, nohách, trupe, chrbte, chodidlách, krku a zátylku –, uviedli ho do hlbokej hypnózy v nádeji, že jeho očami uvidia, čo sa stalo.
"Žmúrim,“ zamumlal. „Vchádzam do kuchyne, ale niečo nie je v poriadku, medzi stoličkami to šuští a po podlahe sa šíri jasnočervený oheň.“
Policajný asistent, ktorý chlapca našiel medzi ostatnými telami v dome v radovej zástavbe, si myslel, že je mŕtvy. Stratil veľké množstvo krvi, upadol do hypovolemického šoku a prebral sa až o sedem hodín neskôr.
Prežil iba on. Kriminálny inšpektor Joona Linna bol presvedčený, že dokáže polícii poskytnúť dobrý opis osoby. Páchateľ chcel zavraždiť všetkých, pravdepodobne preto sa nesnažil skrývať si tvár.
Keby však ostatné okolnosti neboli také výnimočné, nikdy by im nezišlo na um obrátiť sa na hypnotizéra."

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.