Choď na obsah Choď na menu
 


Jazdci časom

images.jpgAlex Scarrow

Jazdci časom: Prvá misia

Slovart, 2013

Liam O'Connor mal zomrieť pri lodnej havárii v roku 1912. Maddy Carterová mala zomrieť pri leteckom nešťastí v roku 2010. Sal Vikramová mala zomrieť pri požiari v roku 2026. No pár minút pred smrťou sa pri nich zjavil záhadný muž so slovami: „Vezmi ma za ruku." Nezachránili ich. Naverbovali ich do tajnej organizácie, o ktorej existencii nemá nikto ani tušenia. Cestovanie v čase už totiž nie je len hudbou budúcnosti, ale krutou realitou. Liam, Maddy a Sal majú jedinú úlohu: ochrániť dejiny, ako ich poznáme, a zneškodniť každého, kto sa pokúsi ch zmeniť. Preto sú tu!

V oficiálnych popisoch knihy sa síce spomína, že je určená pre tínedžerov, ale sám za seba môžem povedať, že si môže nájsť poľahky aj staršieho čitateľa  .

Anotácia predstavuje štyroch hlavných hrdinov - Sal, Liama, Maddy a Fostera. Posledný menovaný je (na prvý pohľad) starý pán, ktorý všetkým trom pár minút pred istou smrťou ponúkne vykúpenie v podobe práce v tíme Jazdcov časom. Ich úlohou je sledovať aj najmenšiu zmenu v histórii, vycestovať do danej doby a napraviť chyby a zločiny, ktorých sa dopustili ich protivníci.

Skvelý námet, sympatické postavy, napätie a prelínanie časových línií... Príbeh odsúdený na úspech, čo poviete?  Síce máme dnes nefalšovanú fantasy vlnu, ale ani dobre premyslené sci-fi nie je na zahodenie. Ak neholdujete vedeckej fantastike, nemusíte sa bát, že by vás kniha nezaujala. Keďže je primárne určená mladším ročníkom, autor vás nezahltí nespočetnými odbornými termínmi a nezmyslami, z ktorých sa vám zakrúti hlava. Práve naopak, dôraz je na príbehu a dynamickom deji. Krátke kapitoly a rôzne časové línie vás pohltia a budete dúfať, že sa napokon všetko ustáli a vráti do normálu.

Ako každý dobrý príbeh, ani v tomto nesmie chýbať skutočne nebezpečný záporák. Je ním Paul Kramer, vedec z budúcnosti, ktorá nie je vôbec ružová. Vzhľadom na to, ako sa ľudstvo dnes správa, je Zem o desiatky rokov neskôr zdevastovaná a zničená. Kramer jej chce vrátiť zašlú podobu, a preto sa strojom času aj so skupinou na všetko odhodlaných vojakov dostáva do roku 1941, aby zabránil Hitlerovi napadnúť Rusko, čo predurčilo jeho záhubu... Táto obrovská zmena v dejinách zmení tvár sveta na nepoznanie a Jazdci časom budú mať čo robiť, aby zvíťazili nad silným nepriateľom...

Konečný verdikt? Zaujímavá knižná séria, ktorá si iste aj na Slovensku nájde verných fanúšikov. Druhý diel nás už o mesiac zavedie do éry dinosaurov, takže sa je určite na čo tešiť

Spracoval Marek Zákopčan

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.