Choď na obsah Choď na menu
 


Královna stínú

Bertrice Small

Královna stínú

Baronet 2011

Obrázok Než duch Magnuse Hauka opustil jeho tělo, svěřil pán Terahu břímě osudu národa na bedra své milované Laře.

Ačkoli se Lařin syn princ Taj těšil přízni lidu, byl stále ještě příliš mlád, než aby mohl sám vládnout. Žezla vlády se proto v souladu s Magnusovým přáním musela ujmout Lara, která naštěstí našla mocného spojence v princi Kaliqovi. Avšak mnozí v Terahu se nesmířili s myšlenkou, že by žena mohla nosit korunu, a Lara a její dcery se znovu musely postavit starým nepřátelům toužícím po moci a odplatě, kterým se podařilo uniknout před Magnusovým hněvem.

Obrázok

Kam toto zaradiť???  Keďže sa mi prvá časť -Lara- veľmi páčila, chcela som vedieť, ako jej príbeh bude pokračovať.

Královna stínú však balansuje na tenkom lanku medzi policou a smetným košom, no má aj svetlé stránky, možno preto som ju AJ dočítala. Musím sa však priznať, že miestami som len rýchlo obracala stránky, takzvaným "rýchločítaním", aby som už bola čo najskôr na konci. Smallová ma vskutku ohuruje čím ďalej, tým viac, no nie v pozitívnom zmysle slova. Kde sa, dočerta, stratila spisovateľka, ktorá napísala Skye O´Malley a Laru? Pretože táto žena, ktorá stvorila Pána súmraku a Královnu stínú je už na hranici úchylnosti, aspoň ja to tak vnímam. Úžasná fantázia, rozprávka pe dospelých, krajina víl,obrov, škriatkov a pánov času, sa zmenila, sex na všetky možné spôsoby a zatienil takmer všetko. 

Ale aby som sa vrátila k samotnému príbehu. Po Belmairu sa opäť sa vraciame do Terahu, Magnus Hauk zomiera a Lara sa v zastúpení svojho nedospelého syna Taja stáva tieňovou kráľovnou, podľa tradície žena nesmie vládnuť v krajine ako kráľovná - takzvaná domina. Keďže Lara je veľmi dobrý diplomat, z pozadia šikovne učí svojho syna vládnuť, aby sa jedného dňa mohol stať dôstojným nástupcom svojho otca. Vo všetkom jej pomáha princ Kaliq, pán púšte,ktorý konečne prizná, že krásnu vílu miluje. Všetko by bolo dokonalé, keby sa na scéne neobjavila temnica Ciarda, ambiciózna dcéra Kola,  pána Temnoty, ktorého Kaliq a jeho bratia uväznili na tisíc rokov,a s ktorým má Lara dvoch synov. Taktiež Jonah, cisár Hetaru, usiluje o bohatstvo Terahu, no zároveň sa obáva príchodu muža z dávnej legendy Hierarchu - ako bolo predpovedané, ktorý ho zvrhne. Jeho umierajúca žena mu vnukne myšlienku, aby sa oženil s Larynou dcérou a zabezpečil si tak jej spojenectvo. 

V príbehu sa stretneme s takmer všetkými hrdinami z predchádzajúcich častí, Smallová príbeh zapletie a rozpletie, aby Lara a jej deti mohli zažiť ďalšie a ďalšie dobrodružstvá, prevažne tie erotické.  Ak by tých nebolo, príbeh sám by sa mohol scvrknúť sotva na 100 -ku strán. 

A keďže som sa už podujala na túto sériu, pravdepodobne obetujem nejaké to euro aj na poslednú časť, aby som vedela, ako sa to naozaj skončí, a dúfam, že skončí.

Mám však obavy, že nesmrteľná Lara prežije aj svoje pra-pra-pra vnúčatá stále mladá a krásna sa bude naveky milovať s tiež nesmrteľným Kaliqom a kdeakým náhodnym milencom, "alebo viacerými naraz" a bude dookola zachraňovať svetlo pred temnotou.... .   

1. Lara (2005) - Lara (Baronet 2009)
2. A Distant Tomorrow (2006) - Vzdálené zítřky (Baronet, 2009)

3. The Twilight Lord (2007) - Pán soumraku (Baronet, 2010)
4. The Sorceress Of Belmair (2008) - Čarodějka z Belmairu (Baronet, 2010)
5. The Shadow Queen (2009) Královna stínú( Baronet 2011)
6. Crown of Destiny (2010) Koruna osudu (Baronet 2011)

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Bertrice Small

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Takže ju mám za sebou ...a

(Kristína, 18. 5. 2011 10:16)

nečakala som od nej takmer nič, takže ma prekvapilo, že sa mi zdala trochu čitateľnejšia ako Pán súmraku. Ale ak ju mám zhodnotiť, pripadá mi ako jedno VEĽKÉ opakovanie Pána súmraku, hlavne v druhej polovici bol dej podobný. Takže skôr nuda ako znechutenie. Klasická Smallová, ktorá dookola opakuje 10 faktov, s jednoduchými až naivnými dialógami, schematickými postavami a kopou zbytočného sexu. Ani Lara sa ako „tieňová kráľovná“ dáko neprejavovala, takže ani názov nezodpovedá veľmi deju. Jediné čo ma prekvapilo, bol motív Hierarchu. Nečakala by som, že Smallová zmieša Bibliu s pornografiou! Zhrnuté: ak vás bude baviť čítať, ako sa Lara po x-tý krát miluje s Kaliqom, nech sa páči. Smallová už asi nič iné nedokáže vymyslieť. Škoda.

:))

(katka, 14. 3. 2011 16:53)

toto vyzera drsne, brr...ja sa uz dlhsiu dobu vyhybam Smallovej, citanie jej knih u mna nehrozi (jednu som si prelistovala, takze viem o co pise)... :) obdivujem tych, ktori to citaju a paci sa im to :D