Choď na obsah Choď na menu
 


Lara

Beatrice Smallová

 

LARAObrázok

 

 1. Lara (2005) - Lara (Baronet 2009)
2. A Distant Tomorrow (2006) - Vzdálené zítřky (Baronet, 2009)

3. The Twilight Lord (2007) - Pán soumraku (Baronet, 2010)
4. The Sorceress Of Belmair (2008) - Čarodějka z Belmairu (Baronet, 2010)
5. The Shadow Queen (2009) Královna stínú( Baronet 2011)
6. Crown of Destiny (2010) Koruna osudu (Baronet 2011)

Baronet 2009

Obrázok

 

Lara

Obrázok Tímto románem nám představuje autorka celou novou zemi Hetar, říši lesních pánů, princů stínů a pobřežních králů. Kraj vášní, jak umírněných tak i divokých. Tam sice každý zná své místo, ale může povýšit až na nejvyšší vrcholy. Spořádaná a pozlátkem zdobená Hetar již však nemůže ignorovat vzbouření, které vře v zemi kouzel a záhad. A tak se z města ležícím v samém srdci země se vydává krásná víla Lara na cestu, jež probudí jak její mysl, tak tělo, ukáže jí pravý význam nesmrtelné lásky a spalující vášně, a změní tak navždy osud celé země.

 

 

  Obrázok

Takže vážené a milé čitateľky( čitatelia ) práve som zatvorila poslednú stranu Lary z cyklu Hetar a môžem s úžasným pocitom pokojne zatvoriť oči a pokračovať v snívaní. Smallová tentoraz poriadne prekvapila, ani nie tak štýlom, ten je typický pre jej pero, ale príbehom samotným. Vždy som mala neodbytný pocit, že autorka má nadmieru fantázie a táto kniha ma v tom  utvrdila.

Je to rozprávka ( pre dospelých ) samozrejme) do slova a do písmena. Svojej dcére by som ju do ruky nevložila, ale ja som si na nej pochutnala. Je to kniha, ktorá vás okúzli, ktorá vás prekvapí,  ktorú nepustíte z ruky, kým sa nedostanete na koniec. Aspoň ja sama som to tak vnímala. Originalita jej rozhodne nechýba a vlastne jej niet čo vytknúť, až na pár detailov,ktoré sú pre Smallovú typické. Napr. opakovanie deja, keď či už Lara, alebo iné osoby zobrazené v príbehu dookola rozprávajú tú istú historku, ale v tomto to nepôsobí až tak rušivo.

Zároveň sa mi veľmi páčilo farbisté opisovanie kráľovstva Hetar, ktoré vzniklo len v autorkinej fantázii,  ktoré som si vedela veľmi živo predstaviť.

Lara, spola dcéra víly, spola človeka, tak nádherná, a vzácná, že ju vlastný otec predal obchodníkovi s otrokmi, aby z nej bola rozkošnica vo verejných domoch, ktoré boli v meste vo veľkej úcte. Avšak Laryn osud je už vopred určený, nie však pre domy rozkoše. Keždže pre jej krásu a vílí pôvod, hlavná obchodníčka zakáže jej predaj v meste, Lara opúšťa jediný domov, ktorý jedy poznala a ako otrokyňa odchádza s výpravou s otrokármi, chránená vílým kúzlom, strážkyňou v náhrdelníku, ktorá ju bude sprevádzať po celej ceste.

Najprv sa dostane k pánom lesa, ktorí za ňu zaplatia obrovskú sumu, aby prostredníctvom nej mohli zlomiť dávnu kliatbu. Lara im však po roku týrania utečie s pomocou posledného obra a dostane sa do paláca princov púšte. Tam sa zasa naučí dôverovať mužom a naučí sa kúzlam víl, aby sa z nej mohla stať bojovníčka a manželka náčelníka Cizozemí. 

Avšak Lara neverí na lásku a musí prejsť rôznymi dobrodružstvami, ( okrem iného aj milostnými ) aby pochopila, že čo pre ňu osud pripravil. Aj keď sú niektoré opisy až na hrane, dotvárajú atmosféru príbehu samotného ( a vlastne čo sa dá čakať od Smallovky) 

Prosto, rozprávka ako vyšitá, a ako som už spomenula - veľmi, véééľmi originálna. Už teraz sa teším na ďalšie pokračovanie a Laryne ďalšie dobrodružstvá a túto knihu hodnotím práve preto veľmi pozitívne. Po dlhej dobe niečo naozaj fantastické! Doslova!   

 

Náhľad fotografií zo zložky Bertrice Small

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Úplne super!!

(Miška, 12. 1. 2010 14:08)

Smallová je jedna z mojich najobľúbenejších autoriek.Ťažko som si vedela predstaviť ako sa jej vydarí fantasy román,keďže väčšinou píše historické romány a romány zo súčastnosti jej veľmi nejdú,teda aspoň mne sa nepáčia ale toto je úplne super.Ešte som ani nedočítala prvú časť a už som si objednávala druhú.Úplne úžasné opisy krajín..ozaj chýba už len tá mapa k tomu ,aby to bolo dokonalé a už sa teším na ďalšie diely

Vydarila sa!

(Kristína, 17. 12. 2009 13:36)

Takže Smallová, ktorú môžem pochváliť! Jej hrdinka má konečne dušu a rozum, nielen telo! :-) Príbeh je zaujímavý, opisy krajiny a vlastne všetkého sú veľmi dobre spracované, farbisté. A konečne je tam aj poriadna zápletka, páči sa mi, že hrdinka je na ceste a cieľ má neznámy, že jej jedinou životnou túžbou nie je dobre sa vydať a tým to hasne. Mám len pár výhrad: sex sa mi zdal akýsi nevhodný. Tým nemyslím nevhodný popismi, je to Smallová ako každá iná, a navyše žiadny extrém, ale nevhodný myslím skôr ako rušivý prvok. Prvok, ktorý odvádza pozornosť od oveľa lepšie a dôveryhodnejšie spracovaných súčastí knihy. Mne sa veľmi páčili popisy prírody a palácov, priam som ich cítila na vlastnej koži. A bolo skvelé žiť pod ochranou paláca v Púšti, či vnímať útulnú izbu v Lese. Ešte jedna poznámka: chýbala mi tam mapa Hetaru s označením Lariných ciest. Ako pravá fantasy by sa táto kniha tejto náležitosti nemala vyhýbať. :-) Teším sa na pokračovanie tejto rozprávky! Štyri a pol srdiečka a ešte aj pusinka. Päť Smallovej asi nedám nikdy, neverím, že niekedy ma presvedčí o láske medzi svojimi hrdinami. :-)