Choď na obsah Choď na menu
 


Mechanický princ

imagescanagre3.jpgCassandra Clare

Mechanický princ

Slovart, 2013

V magickom viktoriánskom Londýne našla Tessa útočisko u Tieňolovcov iba nakrátko. S pomocou príťažlivého samotára Willa a oddaného Jema totiž zisťuje, že Magistrova vojna proti Tieňolovcom je veľmi osobná. Viní ich za dávnu tragédiu, ktorá mu zničila život. Ak chcú odhaliť tajomstvá minulosti, musia preskúmať hmlistý kraj Yorkshire, hrôzostrašné sídlo plné nevypovedaných tajomstiev, špinavé uličky Londýna aj zakliatu plesovú sálu, kde sa Tessa dozvie strašidelnú pravdu o svojom pôvode. Keď sa napokon stretnú s mechanickým démonom, ktorý nesie varovanie pre Willa, uvedomia si, že Magister vie o každom ich kroku a niekto ich zradil.
Hľadanie Magistra a pravdy privádza trojicu do nebezpečenstva a Tessa zisťuje, že láska a lži dokážu otráviť aj to najčistejšie srdce. A jedna otázka stále visí vo vzduchu: Dozvie sa Tessa, kto vlastne je a aká je jej úloha?

Druhý diel trilógie Pekelné stroje začína tam, kde prvý diel - Mechanický anjel - skončil. Tessa sa musí vyrovnať so zradou brata Natea, ktorý sa pridal k nepriateľskému Magistrovi, ale aj s krutým odmietnutím zo strany Willa, ku ktorému pociťuje okrem prudkej vášne aj vrúcne city. Jeho odmeranosť má za následok, že sa čoraz viac zbližuje s jeho najvernejším priateľom Jemom... Jemova choroba však tiež nezadržateľne postupuje a hoci si je vedomý, že nebude s Tessou dlho šťastný, nemôže v sebe skrývať svoje city voči nej...

Nikto však netuší, prečo si Will udržuje od každého taký odstup. Prezradí to jedinej osobe - bosorákovi Magnusovi (ktorý vystupuje ako dôležitá postava aj v ďalšej autorkinej sérii - Nástroje smrteľníkov). Sleduje tým však istý cieľ - Magnus mu má pomôcť nájsť démona, ktorý ho ako chlapca preklial, a preto každý, kto bude mať Willa úprimne rád, umrie. Okrem hľadania Magistra sa tak musí Will potýkať aj s vlastným neradostným osudom.

Magister aj naďalej usilovne pokračuje v budovaní armády mechanických strojov, pomocou ktorej chce zničiť svet Tieňolovcov. Ako sa ukazuje, dôvera sa nevypláca a Inštitút, domov londýnskych Tieňolovcov, sa po Nateovi musí vyrovnať zrejme s ďalšou zradou vo vlastných radoch... A otázne je aj to, či Tessa konečne príde na to, odkiaľ pochádza a čím vlastne je... Tieňolovkyňou, bosoráčkou, Dolnosveťankou, človekom...?

Nečakané zvraty, perfektne vykreslené charaktery a vzťahy medzi postavami, netradičné zápletky a úžasný svet, v ktorom by ste sa chceli tiež ocitnúť, to sú všetko dôvody, prečo po knihe siahnuť. Pre mňa osobne bola ešte lepšia ako prvý diel, keďže postavy už majú čo-to za sebou a autorka sa mohla pri budovaní ich osudov pohnúť do ďalšieho levelu... Prekvapenia čakajú aj v závere knihy, len škoda, že na záverečný diel - Mechanická princezná - si musíme počkať až do januára...

Spracoval Marek Zákopčan

PS: Koncom augusta prichádza do kín sfilmovaná prvá časť Nástrojov smrteľníkov - Mesto kostí, určite si to nenechajte ujsť.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.