Choď na obsah Choď na menu
 


Mesto kostí

mesto.jpgCassandra Clare

Nástroje smrteľníkov
Prvá kniha: Mesto kostí

Slovart, 2012

Pätnásťročná Clary Freyová sa v nočnom klube stane svedkom vraždy – vraždy, ktorú spáchali traja tínedžeri so zvláštnymi tetovaniami na tele a s prapodivnými zbraňami. Stačí len okamih a všetky telá jej zrazu zmiznú pred očami. Potom je naozaj ťažké zavolať policajtov, aby vyšetrili vraždu neviditeľnej obete neviditeľnými tínedžermi. Tak sa Clary prvýkrát stretla s Jaceom, Tieňolovcom, ktorý zbavuje náš svet démonov. Clary je vtiahnutá do Jaceovho sveta, jej mama zmizne a ju napadne démon. Ale prečo majú démoni záujem o Clary a jej mamu? A prečo Clary ako jediná vidí Tieňolovcov a svet démonov?

Vlna fantasy stále neustáva, práve naopak, vynárajú sa stále nové a nové zaručene najlepšie série, ktoré vám nedovolia spať...   Ale jedno treba uznať - keď už po nejakej siahnuť, tak po niektorej z vydavateľstva Slovart. Ich výber ešte ani raz nešliapol vedľa. Možno je to tým, že ako jedno z mála vydavateľstiev skutočne dá na požiadavky a dopyt svojich čitateľov... Ani najnovšia séria Nástroje smrteľníkov (z pôvodnej trojdielnej sa pre veľký úspech zmenila na šesťdielnu) by teda nemala ujsť vašej pozornosti.

Hlavnou hrdinkou je 15-ročná (ako inak) Clarissa Frayová, ktorú každý volá Clary. Už hneď v úvode sa stretáva za dramatických okolností s takzvanými Tieňolovcami, čiže lovcami démonov, bežnému oku ukrytými... Je svedkom, ako trojica z nich zabije démona a hoci jej nik neverí (ani jej najlepší priateľ Simon), ona vie, čo videla... Zakrátko spoznáva nielen príťažlivého lovca Jacea, ale aj odpovede na otázky ohľadom vlastnej minulosti. Ako sa ukáže po zmiznutí jej matky Jocelyn, sama Clary je potomkom iného sveta a ako taká musí urobiť všetko preto, aby odvrátila hroziacu katastrofu...

Bývalý partner jej matky a najobávanejší protivník z radov Tieňolovcov sa rozhodol za pomoci verných a Čaše smrteľníkov získať moc a v tom mu má pomôcť práve Jocelyn. Valentine je odhodlaný na všetko, už pred časom sa pokúsil povstať, ale Kruh jeho prívržencov bol porazený a on sám bol považovaný za mŕtveho. Teraz sa vrátil a je pripravený vybojovať si miesto, ktoré mu podľa neho patrí... A uprostred všetkého diania je Clary...

Kniha je pomerne rozsiahla, ale číta sa veľmi ľahko, každá kapitola prináša spolu s novými otázkami aj pár odpovedí a preto sa nemusíte báť, že by ste sa v deji stratili. Veľmi zaujímavé sú aj samotné postavy, hoci musím povedať, že najmenej zaujímavá sa mi zdá paradoxne práve Clary. Omnoho pútavejší sú Tieňolovci a ich súperi... Ale ako to už býva, spočiatku je hrdinka trochu naivná a nechápavá, ale keď sa všetkému dostane na kĺb, už sa to zlepší. 

Slovart pripravuje čoskoro do vydania ďalšie dve pokračovania a okrem tejto série sa môžeme tešiť aj na ďalšiu veľmi úspešnú sériu Pekelné stroje, ktorej dej sa odohráva vo viktoriánskom Anglicku. No neznie to skvelo?

Spracoval Marek Zákopčan

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.