Choď na obsah Choď na menu
 


Mesto popola

506692.jpg

Cassandra Clare

Mesto popola

Slovart, 2013 

Clary si želá, aby sa jej život vrátil do normálnych koľají. Ale čo je normálne, keď je Tieňolovkyňou vraždiacou démonov, jej mama leží v kóme vyvolanej čarami a zrazu všade naokolo vidí Dolnosveťanov, ako sú vlkolaci, upíri či víly? Keby nechala tento svet za sebou, mohla by sa venovať svojmu skutočnému priateľovi Simonovi. Tieňolovci sa jej však nechcú vzdať – hlavne jej nádherne neznesiteľný brat Jace. Aby Clary zachránila svoju mamu, musí sa spojiť s nebezpečným Tieňolovcom Valentinom, ktorý je pravdepodobne šialený, určite nebezpečný a navyše je to jej otec. 

V New Yorku sa však dejú zvláštne veci. Niekto vraždí deti Dolnosveťanov. Je aj za týmto Valentine? A ak áno, o čo mu vlastne ide? Keď zmizne aj druhý z Nástrojov smrteľníkov – Meč smrteľníkov – prichádza desivá Inkvizítorka, aby si posvietila na Jacea. Ako ho má Clary zachrániť?

Po skvelom Meste kostí som sa už nevedel dočkať pokračovania úspešnej série Nástroje smrteľníkov. Už o mesiac príde do kín filmové spracovanie prvého dielu a rozhodne sa je na čo tešiť. Svet Tieňolovcov, ktorý autorka vytvorila, je neskutočný. Klobúk dolu pred jej fantáziou a postavami, ktoré sa vám dostanú pod kožu

Mesto popola pokračuje presne tam, kde skončilo Mesto kostí. Po zistení, že Jace je jej brat, sa Clary musí vyrovnať nielen s okolnosťami jej pôvodu, ale i s novým pohľadom na vzťahy. Silná príťažlivosť, ktorú celý čas voči Jaceovi pociťovala, musí ustúpiť, a tak dáva prednosť dlhoročnému kamarátovi Simonovi. Toho poznáme ako dobráckeho "obyčajného", ktorý spolu s Clary prenikne do tajov sveta, dobre skrytého pred bežnými smrteľníkmi. Lenže ako to už býva, všetko má svoje následky a tie sa u Simona prejavia dosť razantne a nečakane. Tu opäť musím pochváliť autorku za skvelý zvrat

Hlavný záporák Valentine pokračuje vo svojich temných plánoch na zničenie Tieňolovcov a keď sa mu podarí získať aj druhý nástroj smrteľníkov - pradávny meč, má moc povolať a ovládať nebezpečných démonov a vybudovať neporaziteľnú armádu. Tieňolovci musia teda spojiť všetky sily, aby mu dokázali vzdorovať (a záverečný boj na lodi stojí za to).

Hrdinovia sa potýkajú aj s osobnými problémami, či už ide o lásku, alebo rodinné záležitosti. Do príbehu sa vkrádajú i nové postavy, ako záhadná Inkvizítorka, ktorá ostro sleduje Jacea pre jeho styky s Valentineom, alebo vlkolačka Maia, ktorá sa zbližuje so Simonom... Medzi nezabudnuteľné postavy sa zase raz zaraďuje aj bosorák Magnus Bane, známy aj z ďalšej autorkinej série Pekelné stroje.

Skvelou správou od vydavateľstva Slovart je, že vydá celú sériu. Z pôvodne dejovo urazvretých troch dielov sa totiž séria rozrástla celkovo na šesť častí, pričom na poslednú čitatelia ešte len netrpezlivo čakajú. Cassandra Clare patrí medzi najtalentovanejšie autorky súčasnosti a jej knihy by nemali ujsť vašej pozornosti. Stoja za to, tak len smelo do nich!

Spracoval Marek Zákopčan

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.