Choď na obsah Choď na menu
 


Nádherné tvory

 

 

Kamy Garciová a Margaret Stohlová

Nádherné tvory

Séria Kronika prekliatych zaklínačov

Ikar 2011 

Ženská romanca vyrozprávaná z pohľadu chlapca. Netradičné. A v prípade novinky Nádherné tvory ajvýborne napísané. Ethan žije v malom južanskom mestečku Gatlin. Nedávno mu zomrela mama a otec sa uzavrel pred svetom. Z pracovne vychádza len na raňajky a zásadne v pyžame. V Gatline pozná každý každého, nikto neunikne pred vidieckymi klebetami a vybočenie z normálu sa tvrdo trestá. Ethan zúfalo túži uniknúť a doslova počíta dni do konca školy. Až kým sa neobjaví Lena...
 
Lena je neter miestneho vydedenca a chce zapadnúť, byť obyčajným dievčaťom. Nechce byť roztlieskávačkou, nemá záujem o miestne fifleny, netúži nosiť striebornú kabelku ako kráľovné školy. Chce byť obyčajným dievčaťom a miestne snobstvo ju ubíja. Ethanovi osvieži sivý život ako letná búrka po dusnom dni. Začne ho k nej viazať silné puto a nehodlá sa jej len tak vzdať.
Lena však skrýva tajomstvo. Storočnú kliatbu, ktorá prenasleduje jej rodinu už celé generácie. Krásne čiernovlasé dievča navyše čelí predsudkom starousadlíkov, ktorí sa bránia všetkému novému a nie celkom normálnemu. Ochráni ju Ethan pred miestnymi zadubencami? A dokáže ju zachrániť pred rodinnou kliatbou? Láska dvoch mladých ľudí stačí iba na prekonanie jednej z dvoch hrozieb. Ktorá z nich to bude?
 
Nádherné bytosti sú prvou časťou série Kronika prekliatych zaklínačov. Autorky Kamy Garciová a Margaret Stohlová použili chlapca a jeho hlavu ako východiskový bod pre ženskú romancu, čo je samo osebe osviežujúce a sľubuje to iný pohľad. Ethanova hlava navyše ponúka skvelý humor a sarkazmus, ktorým neváha častovať každého naokolo. Okrem Leny... V tomto sa Nádherné tvory líšia od množstva podobných paranormálnych romancí, ktorými je náš trh niekedy zaplavený. Nechýba mu nadhľad a čierny humor, ktorý si čitateľ dosýta užije.
 

Prečítajte si úryvok z knihy Nádherné tvory.

A máme tu ďalší fantasy príbeh, s ktorými sa v poslednom čase roztrhlo vrece. Pozitívom je, že každý z nich sa snaží priniesť niečo nové, aby nezapadol medzi ostatnými. To by nebolo bohviečo, keďže takmer každý z nich má v sebe potenciál na niekoľkodielnu sériu... Výnimkou nie sú ani "Prekliati zaklínači", ktorí majú na konte zatiaľ 2 diely. Prvý z nich vychádza tento týždeň aj u nás.

Úvodné slová sú pomerne obsiahle a pokrývajú úvodné dejové peripetie. Po upíroch, anjeloch, mimozemšťanoch prichádzajú zaklínači.... A s nimi opäť typický prvok - nový človek na strednej škole v meste, ktoré zaspalo dobu a kde sa nikdy nič zaujímavé nedeje, až tu zrazu... Keď som začal čítať Nádherné tvory, opantal ma pocit, že je to zas to isté dokola. Len s tým rozdielom, že hoci je nováčikom dievča, príbeh je rozprávaný z pohľadu chlapca. Tento kompozičný prvok by mohol narobiť šarapatu, ale funguje veľmi dobre, pretože čitateľ odhaľuje tajomstvá Leny postupne s Ethanom... A práve v tom tajomne vidím najväčši kameň úrazu, pretože prvých 100 strán je pomerne nudných... Nič sa nedeje okrem malých zvláštností okolo Leny a predstavovania postáv... Najmä Ehtanova pestúnka Amma a Lenin strýko Macon stoja za to 

Ak sa prehryziete zdĺhavým úvodom venujúcemu sa zbližovaniu dvoch pubertiakov (fakt nuda), urobíte dobre, pretože nasleduje jadro príbehu a je sa na čo tešiť. Ako to už býva, zaklínači vnímajú svoj dar skôr ako prekliatie a ako obvykle, číha na nich nebezpečenstvo siahajúce až do histórie. Ďalším plusom je, že sa možno čo-to dozviete aj o americkej občianskej vojne .

Nádherné tvory sú určené hlavne mladším ročníkom - nielen pre vek hlavných hrdinov (cca 16), ale aj pre spôsob, akým je kniha písaná. Jednoduchosť, žiadne slovne zaujímavé pasáže, nekomplikované dialógy a romantická stránka medzi nimi. Podobné knihy z tohto žánru (Upírske denníky, Som číslo štyri) mali aspoň väčší spád a pôsobivejšie zápletky. Nádherné tvory možno až tak neohúria, ale aspoň pobavia a zaženú nudu.

Spracoval Marek

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Fakt dobre:)

(Jožka, 17. 4. 2011 18:32)

AAAA, zase niečo z fantasy:):......to sa mi lubi, síce obal je tak trošku akokeby strašidelný, ale ukážka ma ohromila:)....... fakt dobre:)