Choď na obsah Choď na menu
 


Pravá krev

Charlaine Harris

Pravá krev  - sága 

Obrázok

Pravá krev - Mrtví do soumraku

Southern Vampire 01 - Dead Until Dark

Baronet 2009

Obrázok Sookie Stackhouse je servírkou v malém louisianském městečku. Je tichá a uzavřená, ale ne proto, že by nebyla hezká. Má totiž jednu nectnost - dokáže číst myšlenky. A to se na rande moc nehodí. Pak však potkává Billa. Vysokého a hezkého - a hlavně neví, co si Bill myslí. Přesně na takového muže čekala. Ale i on má nectnost - je totiž upír a s nevalnou pověstí.

 

 

 

Obrázok

Tak som práve dočítala prvú časť tejto série, a treba povedať, že som dosť rozladená, možno som spravila chybu, že som si popri čítaní knihy pozerala i jednotlivé diely seriálu...

A to hlavne preto, že nápad autorky bol síce dobrý, ale podľa mňa až scenárista seriálu vytvoril niečo bravúrne vzal totiž do ruky priemernú predlohu a vytvoril absolútne skvelý a hlavne sexy, pikantný, mrazivý, vtipný seriál.

Tak k anotácii len dodám, že približne v tom čase keď do mesta prichádza Bill sa tam začnú diať podivuhodné vraždy žien, ktoré súvisia s upírmi. Upíri sa totiž už dva roky nemusia skrývať odkedy Japonci vynašli syntetickú krv vo fľašiach a tá sa dá kúpiť takmer všade.

Kniha je písaná z pohľadu Sookie čo je na jednej strane prínosom, pretože som sa veľa dozvedela o jej pocitoch, ale na druhej strane autorka urobila v knihe zo Sookie dosť povrchnú a naivnú hus, bez akéhokoľvek náznaku myšlienok čo mne osobne strašne vadilo. Neuveriteľne ma rozčuľovalo to podrobné popisovanie jej hygienických návykov a ďalších detailov, ktoré si autorka mohla odpustiť. Napríklad:

"Rozsvítila jsem, zavřela dveře a začala se svlékat. Měla jsem doma alespoň patery černé šortky a bezpočet bílých triček, protože se snadno ušpinila. Nedovedla jsem už určit, kolik párů bílých ponožek mi leží v šuplících. Ten večer jsem tedy nemusela házet prádlo do pračky. Na sprchu jsem už byla příliš unavená. Vyčistila jsem si zuby, odlíčila se, natřela si obličej zvlhčujícím krémem a stáhla si gumičku z vlasů. Natáhla jsem na sebe svoje nejoblíbenější tričko s Mickey Mousem, které mi sahalo až po kolena, a zalezla do postele...."

Celkovo v knihe chýbali príbehy vedľajších postáv ktoré boli v seriáli také zábavné a celkovo dokresľovali príbeh. Ja som bola viacmenej sklamaná a to hlavne tým ako hlavnú hrdinku podala autorka, ale to že Sookie po zavraždení svojej mačky podotkne, že ju to zobralo viac ako smrť milovanej babičky, ktorá sa o ňu starala takmer celý život s odôvodnením - veď viete domáci maznáčikovia ... tak toto ma zabilo. a knihu som dočítala len tak zo zotrvačnosti.

Dávam tri ale to len preto že seriál je skvelý - Druhý diel riskovať nebudem!

Stránka o seriáli TU

Obrázok

Pravá krev - Upíři v Dallasu

Southern Vampire 02 - Living Dead in Dallas

Obrázok Druhý díl upíské ságy - 1. Mrtví do soumraku
Sookie Stockhouseovou pronásleduje v poslední době smůla. Její kolegyni z baru někdo zavraždil a vypadá to, jako by to nikoho jiného nevzrušovalo. Hned nato jí přepadne nějaká bestie a otráví ji, naštěstí jí pomohou laskaví upíři, kteří vysají jed z jejích tepen. A tím se ale vše ještě zhorší, Sookie se cítí být upírům za záchranu svého života zavázána, a když ji jeden z nich požádá o pomoc, nemůže odmítnout. Vydává se do Dallasu, aby s pomocí svých telepatických schopností vyhledala pohřešovaného upíra. Klade si jedinou podmínku, že se upíři budou držet na uzdě a žádný člověk nedojde úhony. To se však snadno slíbí, ale špatně plní. A když dojde k malé chybičce v plánu, vše se náhle zvrtne.

 

Obrázok

Southern Vampire

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Southern Vampire 01 - Dead Until Dark
Southern Vampire 02 - Living Dead in Dallas
Southern Vampire 03 - Club Dead
Southern Vampire 04 - Dead to the World
Southern Vampire 05 - Dead As a Doornail
Southern Vampire 06 - Definitely Dead
Southern Vampire 07 - All Together Dead
Southern Vampire 08 - From Dead to Worse
Southern Vampire 09 - Dead and Gone
Southern Vampire - A Touch of Dead
(Sbirka povidek)

Obrázok

Nová autorka, nový upírsky príbeh zo súčasnosti. Dúfajme, že to nebude len ďalšia kopia Twilight ságy, ale bude samostatný originálny príbeh... Nechajme sa prekvapiť. Vo vydavateľstve Baronet vychádza práve teraz...

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

nuž...

(Marek, 4. 5. 2011 19:42)

Mne sa kniha práveže páčila, teraz som dočítal prvý diel. A nenatrafil som na nič také, že by viac smútila za mačkou ako za starkou, to bolo asi špecifikum českého prekladu. Ten slovenský je zjavne lepší, dokonca som v knihe našiel to, čo seriál neposkytuje - humor a iróniu :-)

wrr

(vevča, 6. 8. 2010 20:04)

Ahoj, online diely sa nedaju pozriet s titulkami??