Choď na obsah Choď na menu
 


Prefíkané triky

Jeffery Deaver:  Prefíkané triky (Ikar, 2001)

Právnik Collier a psychiater Matthews, dvaja muži, brilantne ovládajúci dar jazyka, sa stretnú v boji na život na smrť, aby sa porátali za chybné kroky v minulosti. Tate Collier je úspešný právnik, ktorý má zenit svojej kariéry za sebou, je rozvedený a žije v ústraní ako miestny advokát a farmár.
Aaron Matthews, vynikajúci psychológ, prestal využívať svoj talent na liečenie pacientov a dal ho k dispozícii zvráteným cieľom. Z dôvodov, ktoré vyjdú najavo až neskôr, si vybral právnika, jeho bývalú manželku Bett a ich odcudzenú, trpiacu dcéru Megan ako terč svojej neslýchanej pomsty. Matthews systematicky, nemilosrdne, priam s diabolskou zákernosťou ničí všetko a všetkých, čo stoja v ceste jeho plánu. Keď Collierovcom zmizne bez stopy dcéra Megan, Tate a Bett sa dajú dokopy v zúfalom úsilí zachrániť ju pred únoscom, ktorého obdivuhodná schopnosť presviedčať ľudí, manipulovať s nimi a dostať ich tam, kde ich chce mať, je rovnako nebezpečná ako nôž či pištoľ.
Matthews je vždy o krok pred svojimi prenasledovateľmi, hrá sa s nimi ako mačka s myšou, pričom čitateľ so zatajeným dychom čaká na ďalší vývin udalostí a len postupne sa dozvedá, čo bolo príčinou smrteľnej nenávisti medzi oboma mužmi.

 

Jeffery Deaver je v našich končinách známy najmä vďaka románu Zberateľ kostí, ktorý bol sfilmovaný a zahrali si v ňom Denzel Washington a Angelina Jolie. Ako vidíte, anotácia Prefíkaných trikov je naozaj rozsiahla a dá sa povedať, že ten, kto ju písal, obsiahol všetko podstatné. Megan je sedemnásťročné dievča, ktoré vyrastalo s tým, že o ňu jej rozvedení rodičia nejavili dostatočný záujem, a tak sa dala na krivé chodníčky. Skončilo sa to súdnym príkazom navštevovať psychológa. Aaron Matthews sa ho elegantne zbaví a vedie sedenie namiesto neho. Podarí sa mu Megan zmanipulovať, aby napísala listy svojim rodičom, v ktorých sa im vyzná z nenávisti voči nim. Matthews jej vstrekne injekciu, uspí ju a unesie do hôr, kde sa nachádza zatvorená bývalá psychiatrická klinika. Megan však nestráca duchaprítomnosť a začne sama bojovať o svoj život. Pátrať po nej začne aj jej priateľ. Keď na to Matthews príde, viete si predstaviť, že ho to veľmi nepoteší a vynasnaží sa ho zbaviť, rovnako ako každého, kto sa mu dostane na stopu.

Tate je skvelý právnik, ale k dcére má len vlažný vzťah. Keď Megan zmizne a s Bett nájdu jej listy, spočiatku si myslia, že ušla, ale napokon im dôjde, že ju zrejme ktosi uniesol. Lenže zakaždým, keď natrafia na niekoho, kto by im mohol povedať viac, nejakým spôsobom zmizne či umrie... V ich pátraní im pomáha aj Tateov priateľ, policajt Konnie, ktorého slabosť ale Matthews zneužije a vyradí ho z hry...

Celý román je prešpikovaný prekvapeniami a takmer až do konca netušíte, o čo vlastne tomu bláznovi ide. A keď už sa zdá, že je všetko jasné, stane sa niečo, čo obráti príbeh naruby... To je asi najväčšie pozitívum Prefíkaných trikov
Kto však pozná tvorbu tohto talentovaného Američana, zrejme má takisto ako ja v obľube skôr dvojicu vyšetrovateľov vystupujúcu aj v Zberateľovi. 

Táto kniha nie je zlá, je plná zvratov a prekvapivých odhalení, ale miestami trochu zdĺhavá a oproti iným Deaverovým knihám niekedy aj nudná. Ešteže to vyrovnávajú skvelo zachytené charaktery postáv.

Moje hodnotenie sú tri srdiečka 

Spracoval Marek

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zberateľ kostí

(knihovnica, 17. 2. 2010 5:44)

film ma fakt nadchol. Úžasné, mrazivé, dobré obsadenie hercami. Ale neviem, či by som si to prečítala aj v knihe. :-)