Choď na obsah Choď na menu
 


Príručka pre dobré dievčatá...

ako-najst-vraha.jpg
Čítali ste YA detektívku Jeden z nás klame? Tak potom odporúčame túto novinku od Holly Jackson – Ako nájsť vraha. Pred piatimi rokmi zmizla obľúbená stredoškoláčka, telo sa nenašlo, ale údajný vrah áno. Dnes vyzerá všeličo inak...a možno je vrah stále medzi nami. A za každú cenu chce, aby minulosť zostala pochovaná...

 

Ale pekne po poriadku.
Pippa Fitz-Amobiová vyrastala v malom mestečku, ktorým pred piatimi rokmi otriasla vražda stredoškoláčky Andie Bellovej. Prípad bol uzavretý - spravil to jej priateľ Sal Singh. Polícia to vie, každý v meste to vie. Sám Sal sa predsa priznal - predtým, než si siahol na život.

Pippa si však jeho vinou nie je zďaleka taká istá, a preto sa rozhodne vo svojom školskom projekte pátrať na vlastnú päsť. Vďaka svojej tvrdohlavosti čoskoro zistí, že Andie skrývala minimálne toľko tajomstiev, koľko ľudí by mohlo mať záujem na jej zmiznutí.
Mohol by byť Sal skutočne nevinný?
Ak áno, ako nájsť skutočného vraha?

 

Ako nájsť vraha je young adult detektívny príbeh plný nečakaných odhalení a temných tajomstiev obyvateľov jedného mestečka, kde posvietiť si na staré hriechy môže znamenať vystaviť seba aj svojich blízkych smrteľnému nebezpečenstvu.

 

 

Pippa je úžasná hlavná hrdinka, rýchlo si ju obľúbite a stane sa vašou knižnou priateľkou. Sebavedomá, tvrdohlavá a odhodlaná vypátrať pravdu a zájsť až na okraj priepasti. Príbeh ponúka niekoľko osudov, ktoré sú šikovne poprepletané, má to spád, dynamiku a napätie. Zrazu vidíte, že motív mohol mať každý, nielen Sal...a vrah môže byť naozaj ktokoľvek.

 

Začítajte sa do novinky Ako nájsť vraha:

Pip vedela, kde bývajú.
Všetci v Little Kiltone to vedeli. Ich príbytok bol ako dom, v ktorom straší. Keď ľudia prechádzali okolo, pridali do kroku a slová im uviazli v hrdle. Ukričané deti sa cestou domov navzájom vyzývali, kto sa odváži prebehnúť k prednej bránke a dotknúť sa jej.
V dome však nestrašili duchovia, žili v ňom traja smutní ľudia, ktorí sa pokúšali žiť ako predtým. Nestrašili v ňom blikajúce žiarovky ani prízračné lietajúce stoličky, iba čierne na-sprejované slovo Zberba  a kameňmi rozbité okná.
Pip vždy premýšľala, prečo sa nepresťahovali. Niežeby sa museli, oni predsa nič zlé nespravili. Nechápala, ako dokázali takto žiť.
Pip vedela mnoho vecí; vedela, že hippopotomonstrosesqui-pedaliofóbia je odborný názov pre strach z dlhých slov, vedela, že bábätká sa rodia bez kolenných jabĺčok, spamäti ovládala najlepšie citáty Platóna a Catona a vedela aj to, že existuje vyše štyritisíc rôznych druhov zemiakov. Ale nevedela pochopiť, ako Singhovci dokázali nájsť silu ostať žiť tu. Tu v Kiltone, pod ťarchou toľkých skúmavých očí, poznámok šepkaných tak, aby ich bolo počuť, krátkych susedských rozhovorov, ktoré sa už nenaťahovali na dlhé.
Bolo mimoriadne kruté, že ich dom bol v tesnej blízkosti gymnázia, kam chodili Andie Bellová aj Sal Singh a kam sa o pár týždňov, keď sa augustové slnko zmení na septembrové, vráti Pip do posledného ročníka.
Pip zastala a položila ruku na bránku. Už v tej chvíli bola odvážnejšia ako polovica detí v meste. Očami sledovala chod-ník vedúci k dverám. Je to síce len pár metrov, no mala pocit, že medzi bránkou a dverami sa rozprestiera hlboká priepasť. Je možné, že je to veľmi zlý nápad; aj tú možnosť zvážila. Ranné slnko pálilo a cítila, ako sa jej džínsy začínajú lepiť o podkolenné jamky. Zlý nápad alebo odvážny nápad. Najväčší myslitelia dejín však vždy uprednostnili odvahu pred bezpečím; tieto slová zmierňujú aj najhoršie nápady.
Tvárila sa, že tú priepasť nevidí, podišla k dverám, ešte raz sa uistila, že robí dobre, a trikrát zaklopala. Dvere odrážali jej napätý obraz: dlhé tmavé vlasy, na končekoch trochu vyťahané od slnka, bledú tvár napriek tomu, že práve strávila týždeň na juhu Francúzska, bystré hnedozelené oči pripravené na konfrontáciu.
Začula štrngot padajúcej retiazky, dvojité odomknutie a po-tom sa dvere otvorili.
„Áno?“ ozval sa a rukou pridržiaval dvere napoly otvorené. Pip zažmurkala, aby naňho toľko nezízala, no nevedela si po-môcť. Vyzeral úplne ako Sal: ten Sal, ktorého poznala z televíznych reportáží a novinových fotiek. Sal, ktorý bledol v jej adolescentnej pamäti. Ravi mal bratove strapaté čierne vlasy odhrnuté nabok, hrubé klenuté obočie a pokožku s dubovým odtieňom.