Choď na obsah Choď na menu
 


ŠKOLA NOCI

P.C.-Castová Kristin Castová

Hit roku 2010 - nová upírska sága

ŠKOLA NOCI!

Všetko sa začalo, keď uvidela mŕtveho chlapíka pri svojej školskej skrinke.

Bol to Hľadač.  Upír so zafírovo modrým polmesiacom na čele a s tetovaním v tvare prepletených uzlov.  Prišiel, aby ju označil. Potom sa buď zmení na upíra alebo jej telo odmietne superzmenu a zomrie. Navždy.

Jednoducho, od tohto dňa jej život nebude už nikdy taký ako predtým...

Obrázok

 

     Vitajte v Škole noci, v ktorej sa vyučovanie začína o ôsmej večer a končí o tretej ráno. Slnečné svetlo ich síce nezahubí, ako to opisujú mnohé upírske knihy, ale spôsobuje im nesmiernu bolesť a preto sa vyučuje v noci. Škola sa nachádza vo svete, kde sa v dôsledku zmien v DNA niektorí tínedžeri menia na upírov. Čas, kým sa táto superzmena zavŕši, musia stráviť v Škole noci, inak zomrú. No ani to im nezaručí, že ich organizmus superzmenu zvládne...

     Mláďatá sú označené zafírovo modrým polmesiacom na čele. Keď sa stanú plnokrvnými upírmi, toto označenie sa stáva nemenné a rozvinie sa do ďalšieho tetovania: šíri sa po lícach, predlžuje sa na plecia, ramená, ruky a dlane, okolo pásu, na spodnú časť chrbta.

     Napínavá upírska séria Škola noci sa stala svetovým bestsellerom – napríklad na zozname najpredávanejších kníh denníka New York Times bola jednotkou 63 týždňov. Na top priečke bola aj v denníku USA Today a v ďalších periodikách, i štátoch. Čím je táto sága taká výnimočná a populárna? Na jednej strane ide o obľúbenú upírsku tematiku. Kniha je podľa kritikov napísaná veľmi sviežo, dynamicky, má spád, nezdržiava zbytočnými opismi a berie čitateľa na dobrodružnú cestu upírskym svetom. Autorky zároveň v knihe rozoberajú problémy, ktoré trápia bežných tínedžerov – prvé lásky, rozchody, školské nepriateľstvá.

 Obrázok

Škola noci 1. Označená

Obrázok 16-ročná Zoey je označená Hľadačom a musí nastúpiť do internátnej Školy noci. Tam sa počas štyroch rokov postupne mení na upíra a smeruje k superzmene, ktorú však nie každý prežije. Učí sa upírske predmety, rozpoznáva nebezpečenstvá, ktorým bude čeliť a popri tom rieši problémy, ktoré trápia každého tínedžera. Podarí sa Zoey zapadnúť v novej škole? Dokáže odolať pokušeniu z chuti krvi? A koho si Zoey vyberie – sexi upíra Erika či neupíra Heatha? Láska, sex, nenávisť, žiarlivosť, nové priateľstvá...a k tomu čerstvá dávka upírstva. 1.diel upírskej ságy Označená vás chytí a nepustí až do poslednej stránky.

Podľa kritikov chytila nová séria čitateľov na celom svete z dvoch dôvodov: na jednej strane je to obľúbená upírska tematika. Kniha je napísaná sviežo, dynamicky, má spád, nezdržiava zbytočnými opismi a berie čitateľa na dobrodružnú cestu upírskym svetom. Autorky zároveň rozoberajú témy, ktoré trápia tínedžerov na celom svete: prvé lásky, rozchody, závisť, školské nepriateľstvá.

Fanúšikovia Školy noci sa môžu dokonca zapísať do tejto školy. Na www.skolanoci.sk môžu absolvovať upírske predmety presne ako Zoey, otestovať sa v špeciálnych kvízoch a získať zaujímavé ceny v súťažiach. Vytvoriť tiež môžu jedinečnú upírsku tetovačku a stať sa súčasťou svetového bestselleru. Upíri zo Školy noci sú ako superhrdinovia. Sú supernádherní. Supertalentovaní. A majú super schopnosti. Pridajte sa k nim aj vy na www.skolanoci.sk.

Prečítajte si ukážky z knihy „Označená“.

 

 Obrázok

Škola noci 2. Zradená

Obrázok Dobrodružstvá Zoey pokračujú druhým dielom Zradená. Na život v Škole noci si už zvykla a vyrovnala sa s nezvyčajnou mocou, ktorú dostala od bohyne Nyx. Stala sa vodkyňou Dcér tmy, najväčšmi ju však teší, že si našla skutočných a oddaných priateľov, a napriek pokusu nevlastného otca a matky verejne ju ponížiť si získala aj úctu profesorov i veľkňažky Neferet. Konečne má pocit, že niekam patrí. Dokonca má chlapca... a možno aj dvoch...
Vtedy sa nájdu telá dvoch zavraždených chlapcov a stopy vedú do Školy noci. Zoey cíti, že niečo nie je v poriadku. Zrazu je toho na ňu priveľa – prvý obrad, ktorý povedie ako vodkyňa Dcér tmy, omamné zakázané flirtovanie, ktoré jej komplikuje život, a smrť v Škole noci. To všetko ju zasiahne naraz, ale musí to ísť bokom a Zoey hľadá odvahu i silu postaviť sa zoči-voči zrade a využiť svoju nevšednú moc na záchranu blízkych.
Škola noci, v ktorej sa vyučovanie začína o ôsmej večer a končí o tretej ráno, teda pokračuje. Ste zvedaví, čo všetko prežije Zoey, Damien, Erin, Erik a ďalší v druhej časti Zradená? Ukážky z knihy Zradená si môžete prečítať tu.

 Obrázok

Škola noci 3. Vyvolená

Obrázok Najpopulárnejšia sága súčasnosti, ktorá ovládla celý svet vrátane Slovenska, pokračuje už tretím dielom – po Označenej a Zradenej je tu Vyvolená. V Škole noci opäť ožívajú temné sily a v živote upírskeho mláďaťa Zoey Redbirdovej nastanú prevratné zmeny. Z tých, čo sa tvária ako priatelia, sa vykľujú nepriatelia. A napodiv sa zrazu môže spoľahnúť na zaprisahaných rivalov, ktorí ju podržia...

Zoey má veru ťažký život a plno problémov.

Po prvé - myslí si, že narodeniny a Vianoce by sa nemali miešať dohromady, aj keď sa oslávenec narodil 24.decembra.

Po druhé - jej najlepšia priateľka Stevie Rae je nemŕtva, ale zubami-nechtami sa usiluje držať zvyškov svojej ľudskosti. Zoey by jej veľmi chcela pomôcť, lenže vôbec netuší ako... Navyše musí všetko držať v tajnosti, lebo pravda je v Škole noci nebezpečná.

Po tretie – Zoey sa zaplietla s tromi chlapcami naraz a veru, tieto nevyriešené ľúbostné vzťahy jej dávajú zabrať.

Po štvrté – až podozrivo si začína rozumieť s najotravnejším dievčaťom na škole, ktorú jej kamoši nemôžu ani cítiť.

A keď sa zdá, že horšie to už byť nemôže, niekto začne vraždiť dospelých upírov...

Zoey v tretej časti Školy noci musí riešiť množstvo problémov, pred ktorými ju neuchránia ani parádne nadprirodzené schopnosti. Aj tentoraz si Zoey užije bolestné omyly a prešľapy dospievania.

Prečítajte si ukážku z knihy Vyvolená.

 Obrázok

Škola noci 4. Neskrotená

Obrázok (vo vydavateľstve Ikar vychádza v auguste 2010)

Všetko je nanič, keď sú vaši priatelia na vás naštvaní. Zoey Redbirdová o tom vie svoje. V priebehu pár dní stratí nielen všetkých troch nápadníkov, ale príde aj o podporu skupinky priateľov. Zostane jej iba jedna nemŕtva a jedna neoznačená priateľka. Neferet sa chce ľuďom pomstiť za vraždy upírov a vyhlási im vojnu. Zoey však tuší, že je za tým niečo iné. Lenže kto jej uverí? Situácia je čoraz nebezpečnejšia. Vernosť prechádza skúškou a najavo vyjdú šokujúce plány. Starobylé zlo znovu ožíva.

 Obrázok

Škola noci 5. Prenasledovaná

Obrázok (vo vydavateľstve Ikar vychádza v októbri 2010)

Dobrá správa: Zoey opäť získa podporu svojich priateľov a červené mláďatá už nie sú tajomstvom.

Zlých správ je viac: Starobylé zlo s tvárou anjela je na slobode a s ním aj ďalšie obludy. Starej mame hrozí nebezpečenstvo. Heath má problémy. Ani Škola noci nie je bezpečná. Za múrmi školského areálu sa takisto deje všeličo nekalé... Lenže kto uverí tínedžerke a skupinke stratených existencií, hoci oni jediní chápu, čo sa v skutočnosti deje? Nájde Zoey dostatok síl a múdrosti, aby odhalila pravdu?

Obrázok

V sérii Škola noci je naplánovaných 12 kníh:

 
 1. Označená (vo vydavateľstve Ikar vyšla v januári 2010)
 2. Zradená (marec 2010)
 3. Vyvolená (máj 2010)
 4. Neskrotená (august 2010)
 5. Prenasledovaná (október 2010)
 6. Tempted  (v origináli vyšla v októbri 2009)
 7. Burned  (v origináli vyšla v apríli 2010)
 8. Stolen 
 9. Burdened
 10. Touched
 11. Cloaked
 12. Wanted

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

btw

(Samaryen, 12. 11. 2010 20:24)

Ale na oficiálnych stránkach je že 8. kniha sa má volať AWAKEND, tak ako to je?

Super

(Samaryen, 12. 11. 2010 20:22)

Úplne túto sériu zbožňujem :-) čítala som všetky čo zatiaľ vyšli (6,7 len po anglicky) a už sa teším na ďalšie!

škola noci

(Monika Špačková, 6. 11. 2010 17:47)

škola noci je velmi dobrá kniha hlavne 5 a už sa teším na 6 až po 12 a dúfam ze budu aj v kinach prosim a neviete kedy vyjde 6 čast?a čo je v nej?

otazka

(demi, 19. 10. 2010 16:13)

aoojte...neviete kedy vijdu aj ostatne knihy na slovensku ako prvych 5???

;o)

(Janka, 24. 8. 2010 10:14)

supeeeer - 1. časť som vyhrala, keď som sa zapojila do jednej súťaže. Keď mi prišla povedala som si čo za blbosť. Otvorila som si ju a kým som ju nedočítala ani som nevstala z postele, hneď som si objednala 2-3. časť a tie dopadli rovnako. Hneď ako vyšla 4. časť mala som ju do rána prečítanú. Horšie je, že na ďalšiu časť musím čakať až do októbra :o( Je to super, že bude 12. častí, len ja by som ich mala najradšej hneď - super sa to číta ;o)

12??

(Mishka, 22. 8. 2010 15:10)

no já sem četla že jich je udajně připravovano 17 ae nwm teda co je pravda ae fakt sem viděla 17. dílu aji pojmenované...

:o)

(Maruska, 15. 8. 2010 20:25)

Moc se těším včera jsem si objednala čtvrtý díl a příjde mi pozítří nemůžu se dočkat :o)

suuppppeeer

(Lull6, 2. 7. 2010 17:45)

Tato knizka ma dostala..a vlastne kazda cast tejto sagy.Citala ju moja ziacka a potom sa dostala ku mne,3 casti som len tak prehltla a nemozem sa dockat dalsich.Paci sa mi , ze ten pribeh ma nadych mladych ludi..je proste cool... :)

škola noci

(jujujulka, 2. 7. 2010 12:03)

fakt bude 12 častí? No to je super už mám kúpenú 2 aj 3 rozmýšľam že keď vyjde 4 tak si kúpim cez internet 4 aj 1 musím ich mať všetky už sa moc teším a potom to začnem pekne odzačiatku znova a znova čítať :)

:-/

(KATKA, 23. 6. 2010 20:56)

to myslia vazne s tym ze sa planuje 12 knih????!

Škola noci

(Šášá, 20. 6. 2010 16:51)

ja som uz precitala 1 , 2 a aj 3 a tesim sa na algust a na oktober .... tato kniha je velice fajma mam ju rada a konecen je aj na slovensku neviete kde by som si mohla na neta aspon 2 kapitoli precitat??..: :D 4 cast.. :D :D :D duky.. :D :D :D

RE: Lenka

(knihovnica, 24. 5. 2010 11:10)

Neskoro ale predsa! Asi sme čakali na komplet sériu :o)))

Oh la la,

(Lenka, 24. 5. 2010 11:04)

Tak sa Škola noci konečne dostala aj sem. Som rada, čítala som jednotku aj dvojku, idem sa pustiť do trojky a som strašne rada, že sa dostala táto séria aj na Slovensko. Vážne skvelé knihy, odporúčam.