Choď na obsah Choď na menu
 


Skúška ohňom

Suzanne Collins

Catching Fire (2009) - Skúška ohňom (Ikar, 2010)

    Obrázok V Skúške ohňom, druhom románe trilógie, rozvíja Suzanne Collinsová príbeh Katniss Everdeenovej, kladie jej do cesty nové, nebezpečnejšie prekážky... a prekvapuje čitateľov na každom kroku.


     Katniss a jej priateľ z Dvanásteho obvodu Peeta Mellark napriek nepriazni osudu prežili Hry o život a zvíťazili. Katniss sa vracia k rodine a k svojmu dávnemu priateľovi Galovi, doma však nič nie je také, ako si predstavovala. Gale si udržuje chladný odstup a Peeta sa k nej obrátil chrbtom. Medzi ľuďmi sa navyše šepká o vzbure proti Sídlu, ktorú mohli podnietiť práve oni dvaja s Peetom.     

     Katniss na svoje zdesenie zisťuje, že nevedomky priliala olej do ohňa nespokojnosti, a teraz má strach, že ju nedokáže potlačiť. Najväčšmi ju trápi, že vôbec nemá istotu, či by to mala urobiť. Čím bližšie je Katnissina a Peetova návšteva obvodov, ktorú majú absolvovať v rámci turné víťazov, tým viac je v stávke. Ak sa im nepodarí presvedčiť obyvateľov Panemu, že sú do seba bláznivo zamilovaní, následky budú hrozivé.

Obrázok

     Katniss svojím gestom v závere 74. Hier o život vyvolala nevôľu Sídla. Vyzeralo to síce tak, že jedovaté bobule vytiahla len ako dôkaz lásky k Peetovi, ale prezident Snow to pochopil ako gesto vzbury. A také niečo sa nepripúšťa. Krátko po návrate Katniss do Dvanásteho obvodu ju prezident navštívi a vyhráža sa smrťou jej najbližších, ak počas turné víťazov nepresvedčí krajinu o svojej láske k Peetovi. Katniss a Peeta robia, čo môžu, no nestačí to – v celom Paneme sa zažínajú iskry odporu a je len otázkou času, kedy sa krajina vzbúri proti všemocnému Sídlu. A to najhoršie ešte len príde: prezident oznamuje Panemu, že súťažiaci v 75., výročných Hrách o život sa nebudú tentokrát žrebovať z detí z obvodov, ale z predchádzajúcich víťazov zo všetkých ročníkov súťaže …
      Druhá časť trilógie Hunger Games sa opäť vracia do Rímskej ríše budúcnosti. (Všetci obyvatelia Sídla majú rímske prvé mená, Panem znamná Chlieb pre výrok “chlieb a hry”, deti bojujú v aréne ako gladiátori). Ponáša sa na predchádzajúci diel, avšak autorka sa úspešne vyhýba opakovaniu situácií a rituálov z prvej knihy. Aj tu sa úvodné kapitoly odohrávajú v obvodoch a napätie eskaluje v Aréne, ale tentokrát sa boju o život venuje len posledná tretina románu. Nebudem písať, ako sa to všetko vyvinie, lebo nechcem nikoho prekvapiť o zážitok tak, ako som pripravila samu seba, keď som si podrobný obsah prečítala už pred mesiacmi na wikipédii . Ale zažila som aj chvíle, keď som zhíkla prekvapením nad určitými dejovými zvratmi (Peetovo vyhlásenie pred súťažou). Takže pre mňa tentokrát menej napätia, ale citovo ma to zainteresovalo rovnako ako prvý diel, nedá sa necítiť zúfalstvo a nenávisť pri čítaní o krutovláde Sídla. V závere sa nič nekončí, je len odrazovým mostíkom pre tretí diel. Takže klásť si otázky, či Katniss dá prednosť Galovi alebo Peetovi a ako to celé dopadne s Panemom a Sídlom, si čitateľ môže ešte niekoľko mesiacov, ten slovenský určite aj dlhšie. Posledná časť Mockingjay (Drozdajka) má mať premiéru 24. augusta.

Kristína

Trilógia The Hunger Games
1. The Hunger Games (2008) - Hry o život (Ikar, 2009) - Hunger Games - Aréna smrti (Fragment, 2010)
2. Catching Fire (2009) - Skúška ohňom (Ikar, 2010) - Hunger Games - Vražedná pomsta (Fragment, 2010)
3. Mockingjay (2010) - Drozdajka (Ikar, 2011)

 

ukážka z knihy:

Zoskočím z vlaku a ponáhľam sa pomedzi koľajnice za Haymitchom. Vedie ma na koniec vlaku, kde nás nikto nebude počuť. Potom sa ku mne obráti.
„Tak čo je?“
Všetko mu porozprávam. O prezidentovej návšteve, o Galovi a o tom, ako všetci zomrieme, ak zlyhám.
Na tvári sa mu objaví triezvy výraz, v žiare červených koncových svetiel vlaku akoby zostarol. „To znamená, že nesmieš zlyhať.“
„Stačí, keď mi pomôžete prežiť turné víťazov...“ začnem.
„Nie, Katniss, tu nejde len o turné,“ preruší ma.
„Nerozumiem.“
„Aj keď to zvládneš, o niekoľko mesiacov sa po nás vrátia a odvedú nás na Hry. Ty a Peeta budete odteraz každý rok mentormi. Sídlo divákom zakaždým pripomenie váš románik, bude im servírovať podrobnosti z vášho súkromného života, takže ti nezostáva nič iné, len žiť s Peetom šťastne až do smrti.“
Význam jeho slov na mňa dopadne ako kladivo. Aj keby som ako chcela, nikdy nebudem môcť žiť s Galom. Ani mi nedovolia, aby som zostala sama. Navždy musím milovať Peetu, Sídlo bude na tom trvať. Mám len šestnásť rokov, takže mi zostáva ešte niekoľko rokov života s mamou a s Prim, ale potom...
„Rozumieš, čo ti hovorím?“ nalieha.
Prikývnem. Podľa neho pre mňa existuje iba jedna budúcnosť, ak chcem, aby zostali nažive moji blízki aj ja sama. Musím sa vydať za Peetu.
ISKRY SA ZAŽÍHAJÚ,
PLAMENE BLČIA
A SÍDLO PRAHNE PO POMSTE

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.