Choď na obsah Choď na menu
 


Súmrak

STEPHENIE MEYEROVÁ

Súmrak

Obrázok

V originále: Twilight, v Čr Stmívaní

Vydal: Tatran 2008, Egmont 2008

Obrázok Anotácia:

Súmrak od autorky Stephenie Meyerovej bol búrlivo prijatý hneď po vydaní a pritiahol obrovské masy nadšených čitateľov. Hoci je román určený mladšej vekovej kategórii, mnohé čitateľky priznávajú, že román putoval z ruky do ruky, až skončil u babičky. Publishers Weekly označil román za najlepšiu knihu roka, v New York Times získala ocenenie Editor´s Choice a na najväčšom internetovom obchode Amazon.com bola hodnotená ako najlepšia kniha desaťročia.

Ťažko jednoznačne určiť, v čom je ukrytá príťažlivosť tejto knihy, je to shakespearovská láska Romea a Júlie alebo faktor ohrozenia, ktorý v tomto románe vyletí do hviezdnych výšok, keď sa vzrušenie zo zakázanej lásky a utajovanej náklonnosti zmení na hrôzostrašný závod o holý život. Dej tejto dráždivej knihy posúva vpred rovnako napätie ako aj romantika, ktoré prinútia čitateľov neprestajne prevracať stránky.

Keď sa Isabella Swanová presťahuje do večne zamračeného mestečka Forks a stretne záhadného, zvodného Edwarda Cullena, jej život odrazu naberie vzrušujúci, a desivý smer. Edward je so svojou porcelánovou pokožkou, zlatými očami, mámivým hlasom a nadprirodzenými schopnosťami neodolateľný a zároveň nepreniknuteľný. Až do tejto chvíle sa mu darilo skrývať svoju pravú identitu, ale Bella je rozhodnutá odhaliť jeho temné tajomstvo.

Bella si však neuvedomuje, že čím bližšie sa k nemu dostáva, tým väčšiemu riziku vystavuje seba aj svojich blízkych. A na návrat už môže byť neskoro...


Súmrak je veľmi zvodný a výnimočne napínavý román, ktorý čitateľa doslova priklincuje, až kým neotočí poslednú stránku.

Obrázok

Knihy tohto typu nepatria práve medzi mojích favoritov, ale povedala som si že na tommusí niečo byť, keď to prinútilo toľko násťročných ale i ostatné vekové kategórie čítať! Všade okolo prepukala Twilight mánia .

Takže ked sa mi naskytla možnosť pustila som sa do toho.

Po prečítaní musím poedať, že posledná veta uvedenej anotácie ozaj knihu vystihuje Súmrak je veľmi zvodný a výnimočne napínavý román, ktorý čitateľa doslova priklincuje, až kým neotočí poslednú stránku.

Autorka vás omotá kúzlom fantázie, a vy nech už je to akokoľvek nemožné si rovnako ako Bella Edwarda zamilujete.

Mám len niekoľko pripomienok, troška mi vadilo to neustále spomínanie Edwardových superlatívov. Ak opomeniem fakt že bol upírom tak bol úplne dokonalý - potom som si však pripomenula, že príbeh rozpráva sedemnásťročná Bell ktorá je bláznivo zamilovaná . Takže tento nedostatok som autorke pomerne rýchlo odpustila a dalej čítala chválospevy na Edwarda.

Tiež si myslím, že vakteslenie upírov ako superbytostí je trošku prehnané a tiež to že by sa tak dokázaly ovládať, predsa len pudy sú pudy.....

Ináč odporúčam všetkým, ktorých láka troška toho tajomna, zimomriavok a samozrejme zakázanej lásky.

  

Spracovala Lenka

 

Náhľad fotografií zo zložky Stephenie Meyer

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.