Choď na obsah Choď na menu
 


Upírska akadémia

images.jpgRichelle Mead

Upírska akadémia

Slovart, 2012

Toto nie je ďalšia tuctová upírska séria. Je to najlepšia upírska séria! Ak milujete knihy o upíroch, toto si musíte prečítať. Ak nenávidíte knihy o upíroch, toto by ste si naozaj mali prečítať. Ak ani nečítate knihy o upíroch, týmito musíte začať!
Akadémia sv. Vladimíra nie je ďalšou z radu nudných internátnych škôl uprostred amerických hôr. Na tejto akadémii sa mladí upíri priúčajú tajom mágie a dampíri, v ktorých sa zmiešala krv upírov a ľudí, sa tu učia ich brániť. Upírka Lissa je morojská princezná, posledná zo svojho rodu, a jej najlepšia priateľka Rose je dampírka vycvičená na jej ochranu. Pred dvoma rokmi utiekli z Upírskej akadémie a pretĺkali sa naším svetom. No ich čas vypršal a skupina dampírskych strážcov ich priváža späť. Medzi múrmi akadémie na nich číha veľké nebezpečenstvo. Nielen zo strany závistlivých spolužiakov, ale hlavne Strigojov, najnebezpečnejších upírov, ktorých nikto a nič nezastaví.

Po všetkých chválach, ktoré som odvšadiaľ počúval, som sa na prvú knihu známej série veľmi tešil. Bol som zvedavý, či ma pohltí tak, ako napríklad Mesto kostí alebo Divergencia. Anotácia tiež vyzerala sľubne, a tak som sa pohrúžil do príbehu... a ostal trochu sklamaný.

V prvom rade mi nesedela štylistika - neviem, či je to nedôsledným prekladom, alebo prácou redaktora, ale za niektoré vety a slovné spojenia by sa hanbil aj piatak na základnej škole. Ale nie je mojím cieľom hodnotiť ani tak formu, ako skôr obsah. Príbeh je zaujímavý, veľké plus za postavy, s ktorými si autorka zjavne dosť práce - hlavná postava Rose je strážkyňou Lissy, potomka kráľovskej rodiny. Majú za sebou strastiplný útek z Akadémie, kde Lisse hrozilo nebezpečenstvo. Dej začína ich návratom do školy, kde musia čeliť nielen zvedavým otázkam, ale aj vzťahom so spolužiakmi, čihajúcou hrozbou a, samozrejme, aj láske. Rose je rebelka, pre ktorú je najvyššou hodnotou priateľstvo (za toto má moje obrovské sympatie) a hoci sa zdá, že Lissa je utiahnutá a tak trochu v úzadí, postupne začína vystrkovať rožky a ukazuje sa jej skutočná povaha  

Ale nielen Rose a Lissa patria medzi postavové skvosty - máme tu totiž prepracovaný svet upírov, rozdelených na dve hlavné "kasty" - Morojov (vyššia vrstva) a ich strážcov. A ešte netreba zabúdať na Strigojov, ich odvekých nepriateľov. Z "chlapčených" postáv vás viac než ruský strážca Dimitri, točiaci sa okolo Rose, viac zaujme Christian, odstrkovaný potomok Strigojov, ktorý trpí pre rodičovské hriechy, ale spoza pozlátka chladného a drzého chalana občas prebleskne dobrota, čo neujde citlivej Lisse...

Drvivá časť deja sa sústredí práve na medziupírske vzťahy a budovanie charakterov postáv. Ak hľadáte napätie (ako som ho očakával ja), upustite zo svojich nárokov. Záhady okolo minulosti sa odvíjajú len postupne a nervy drásajúcich scén bude tiež pomenej. Ale niet sa kam ponáhľať - ide predsa len o prvú knihu série, a tak je čas všetko rozbaliť

Kniha rozhodne nie je zlá, no hoci som presvedčený, že u nás vychádzajú aj pôsobivejšie young adult série, Upírska akadémia je povinným čítaním pre každého nadšenca tohto žánru.

Spracoval Marek Zákopčan

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Už sa teším

(Miška, 26. 4. 2013 19:55)

Som veľmi zvedavá...preto bežím čítať!

Upírska akadémia

(Vlaďa, 16. 3. 2013 19:48)

Ja som čítala všetky knihy série a musím povedať, že touto sa napätie iba začína. Dej sa v dvojke rozbehne a pokračuje závratným tempom a je plný nečakaných odhalení! Rozhodne vrelo odporúčam. Do pozornosti by som dala aj druhú (ešte nedokončenú sériu) s názvom Pokrevní pouta, ktorá je z pohľadu inej postavy. :)