Choď na obsah Choď na menu
 


Upírske denníky

L.J.Smith

L.J.Smith

Upírske denníky

Obrázok

Prebudenie

Súboj

Zbesilosť

Temnota

Návrat

Fragment 2009

Ako sa to všetko začalo...
Ešte v časoch talianskej renesancie sa dvaja bratia Damon a Stefan Salvatorovci zaľúbili do krásnej mladej upírky, ktorá sa volala Katherine. Hoci Katherinino srdce bolo dosť veľké pre oboch chlapcov, navzájom oň súperili, aby si ho mohli privlastniť. Nekonečný boj o Katherininu náklonnosť ju nakoniec dohnal k smrti. A z dvoch bratov urobila navždy rozhádaných nezomretých upírov so zlomeným srdcom.

O niekoľko storočí neskôr je Damonovi a Stefanovi súdené znova prežiť to, čo ich dohnalo k upírstvu. Znenazdania sa ocitnú v mestečku Fell's Church vo Virginii, kde sa ich cesty pretnú s Elenou Gilbertovou, krásnou a obľúbenou stredoškoláčkou, ktorá sa priam neuveriteľne podobá na Katherine...

Prebudenie

anotácia:

Obrázok Elena je najkrajšie dievča v škole a dvorenie všetkých chlapcov príjma ako kráľovná. Nový chlapec, krásny a tajomný Stefan, ju však ignoruje a dokonca sa jej vyhýba. O to viac ho chce Elena získať! To sa podarí až na školskom plese, keď Elena padne do rúk násilníckej partie a Stefan ju zachráni. Obaja sa rýchlo zblížia a Stefan jej prezradí svoje temné tajomstvo. Je totiž upír...

 

 

Obrázok

Súboj

anotácia:

Obrázok Damon je vďaka ľudskej krvi, ktorou sa živí, oveľa silnejší než jeho mladší brat. Čoskoro sa ukáže, že skutočným dôvodom Damonovho príchodu do mesta je Elena, ktorá sa mu veľmi páči a nemieni ju nechať svojmu nenávidenému mladšiemu bratovi. Bratia búrlivo bojujú o Eleninu priazeň, pričom Stefan vyhráva, pretože Elena ho miluje a Damona zo srdca nenávidí. Ten na ňu však použije svoju mágiu a stále viac ju proti jej vôli dostáva do svojej moci...

Obrázok

Zbesilosť

 

Obrázok anotácia:

 Stefan trpí po smrti Eleny, ktorá sa utopila v rieke, a je odhodlaný spor s bratom, trvajúci už storočia, doviesť do konca za každú cenu. Netuší však, že Damon nie je jediným nepriateľom, s ktorým sa musí stretnúť, a ak bude chcieť poraziť oveľa krvilačnejšieho nepriateľa, bude musieť uzavrieť s nenávideným bratom spojenectvo. Z Eleny sa po smrti stane upírka, no dievča sa s novou podobou a spaľujúcou túžbou po ľudskej krvi nevie vyrovnať. Dokáže napriek vnútornej trýzni a smútku po minulom, nedokončenom a takom zúfalo krátkom živote dať prednosť láske k svojim blížnym a bojovať proti temnej sile, ktorá napadla mestečko?
výjde: Január 2010

Obrázok

Temnota

Obrázok anotácia:

 Ani po Eleninej smrti sa boj so zlými silami nekončí. Na oslave Meredithiných narodenín sa dievčatá pokúsia spojiť so svojou mŕtvou priateľkou pomocou špiritistickej tabuľky. Elena kamarátky varuje pred nebezpečenstvom, ktoré im bezprostredne hrozí, no nemá dosť času svoje posolstvo dokončiť a zlo udrie nečakaným a strašným spôsobom. Bonnie a Meredith si zavolajú na pomoc Stefana, ktorý sa vracia do mesta aj s Damonom. Rozpúta sa neľútostný boj. Pomôže mŕtva Elena svojim živým priateľom?
výjde: Január 2010

 

Obrázok

Obrázok Návrat

Na jeseň minulého roku uviedlo Vydavateľstvo Fragment novú sériu o krvilačných bytostiach na pomedzí života a smrti. Upírske denníky sa okamžite stali bestsellerom a čitateľským hitom. Na motívy prvých dielov ságy sa v USA natočil televízny seriál a podľa posledných informácií vysielacie práva naň zakúpila česká televízia Nova. Možno sa teda niektorá z domácich televíznych spoločností inšpiruje a dočkáme sa seriálového hitu aj na našich obrazovkách. Podľa ohlasov zo zámoria sa majú fanúšikovia série skutočne na čo tešiť!
Dovtedy môžu odhaľovať ľúbostný trojuholník krásnej Eleny a upírskych bratov Damona a Stefana aspoň v knižnej podobe. Na pultoch kníhkupectiev sú zatiaľ štyri úspešné pokračovania Upírskych denníkov. Už na jeseň však priaznivcov ságy poteší piaty diel, ktorý vyjde pod názvom Upírske denníky – Návrat! V skvelom preklade Maríny Gálisovej nadviaže na doterajší dej a opäť ponúkne aj nové dramatické zvraty.

  

Obrázok

Prebudenie:

 

Dočítala som sa, že táto séria vznikla ešte pred vydaním bestselleru Twilight ságy, škoda len, že až po prečítaní prvej časti Upírskych denníkov. Možno ma to trocha ovplyvnilo a dosť dlho mi trvalo, kým som sa do knihy začítala. 

Dokonca som bola nemilo prekvapená podobnosťou deja, ba dokonca hlavných postáv. 

 Rovnako stredná škola, rovnako upír, ktorý sa chcel začleniť do tohto prostredia a skrýva svoju identitu, rovnako nadprirodzené schopnosti, rovnaká schopnosť existovať počas dňa, a rovnaká chuť loviť zvieratá namiesto ľudí... Takmer do polovice prvej časti! 
  Už-už som to takmer vzdala, ale napokon som si povedala, že keď už ju mám rozčítanú, tak to hádam aj dokončím... Našťastie!
 Až v druhej polovici sa začal príbeh ako tak podobať niečomu inému, než kopii Twilightu, alebo naopak , autorke však trošku chýbal ten ukážkový štýl písania aký nám podhodila Stefanie Meyer, keď neviete prestať obracať stranky :-)
 Dvaja bratia, Stefan a Damon, zamilovaní na život a na smrť do jednej ženy, upírky v čase talianskej renesancie. Bola to od Katherine láska, alebo strašná sebeckosť, zmenila oboch bratov súčasne a vyvolala v nich strašnú nenávisť, ktorá sa vliekla storočiami a stále silnela? 
 Elena, stredoškoláčka, ktorá sa na ich Katherine neuveriteľne ponáša, vyvolá znova spor medzi upírskymi bratmi. Hoci medzi medzi mladými ľuďmi Stefanom a Elenou zahorí láska, je tu ešte brat Damon, silnejší než kedykoľvek predtým, zlo, ktoré prenasleduje Stefana od začiatku a  chce dievča iba pre seba aj za cenu, že v pokojnom mestečku vyvolá strach z neznámeho vraha. Podozrenie padne aj na Stefana...
 

V každom prípade odporúčam a nedajte sa odradiť trocha rozpačitým úvodom.

 

 za nezáživný začiatok  za koniec prvej časti...

Súboj

TAk toto sa už čítalo o poznanie lepšie... Takmer som nedýchala, kým som nezatvorila poslednú stranu a môžem povedať, že som zasa urobila strašnú ale naozaj strašnú hlúposť...  Prečo som radšej nepočkala a zadovážila si všetky 4 časti naráz?

Kniha skončila v tom najlešom, čo sa, pravda, dalo čakať, ale ako vydržať do januára, kým výjdu ďalšie dve časti ?????

Elena je zamilovaná do Stefana, ale aj tak pred ním chráni tajomstvo o tom, ako ju Damon prenasleduje a bez zábran sa vtiera nie len do jej života, ale aj do života jej rodiny a priateľov. Silnejší, bezcitnejší, avšak ako sa začína zdať, čím ďalej tým viac fascinovaný Eleninou odvahou.

Elenu neustále tajnosti, ale aj túžba ochrániť Stefana pred jeho bratom vyčerpávajú, Damonove útoky silnejú až je nútená priznať porážku. Až kým obaja bratia ochutnajú jej krv a následne ona ich. 

Dramatický záver, pri ktorom Elena bezmocne uniká pred Silou mocnejšou akú si kedy vedela predstaviť a vrhá ju do náručia smrti, v Stefanovi prebudí neskutočnú chuť po pomste a konečne sa po stáročiach mení na to, čo roky potláčal. Nebezpečného lovca! Hnaný bolesťou zo smrti ďalšej ženy, ktorú miloval, nemilosrdce útočí na Damiana... 

 No, musím priznať, že upírske denníky sú naozaj skvelé čítanie a kto má rád trochu toho upírskeho napätia, v knihe si rozhodne príde na svoje. Môžem len doporučiť!  A netrpezlivo čakať na ďalšie dva časti... Och! 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Si naozaj upir

(katka, 8. 7. 2011 11:39)

takže nevim či ste naozaj upiri či...................mam vas naozaj rada všeci mi hovoria že vi nieste naozaj upiri ale ja nikomu neverim....Moje naj kamoški si mislia že som sprosta...nevim kedibde2 seria hrat na markize...........ALE KET BUDE HRAT TAK ASI BUDEM SKAKAT OD RADOSTI................................................

vampire

(lenka, 25. 6. 2011 21:39)

upirske denniky - su to dobre knihy

nic

(hariska :), 17. 6. 2011 15:56)

neviete ci neni na internete napisana kniha ? :) prosiim :)

no 2 séria a 3 séria

(anonym , 5. 6. 2011 9:32)

2 série je fakt hustá od kedy prilša katherine a po koniec ked stefan kôli lieku na pohryznutie vlkodlakom viete vlkodlačie kustutie je pre upíra smrtelním a damona pohrízol tyler musel odist stefen ku klausovi a elena pobozkala damona a 3 séria bude ažv septembri take fanusikovia budeme musiet čakat

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

(sara, 30. 5. 2011 17:52)

ludia nevie nahodou dakto kedy vyjde 7. diel???????????????????

Ahoij

(Katherine, 25. 5. 2011 17:13)

Prosim, promote - www.thevampirediaries-tvd.webs.com :) Prosiiim :)

Upirske denniky knihy

(Mirka, 15. 5. 2011 22:05)

Ahojte,
prosim budte niekto taky zlaty a poslite mi upirske denniky knihy v cestine alebo v slovencine to je jedno, na ulozto.sk mi to nejde stiahnut a nikde na nete to neviem zohnat. Mam rozcitanu prvu cast ale nenasla som celu knihu iba 16 kapitol.. Bola by som velmi vdacna.
Kontakt: mirka.fejesova@gmail.com

upirske denniky -online knihy

(nika, 7. 5. 2011 17:22)

http://equipo-as.bloger.cz/Vampire-Diaries-Probuzeni-kniha-online
môžte čítať :D

3.séria

(SimonQa, 29. 4. 2011 22:50)

Nie 3 séria není natočená teraz sa skonči 2 séria a potom budeme musieť čakať niako do konca septembra na nové časti 3 série :((

ďakujem

(stanka, 4. 4. 2011 21:54)

Ďakujem za odpoveď, ja som si pozrela 1. a aj 2. sériu upírske denníky na http://kinofilmyonline.com/2011/01/upirske-dennikythe-vampire-diaries-2009-serial-online-1-seria/ je to tam super máte všetky časti, i keď sú originál v angličtine.. už sa nemôžem dočkať na 3.sériu.. pravdaže aj knižky som čítala všetky čo vyšli, aj keď škoda, že sa nepodobajú natočenému seriálu...

3seria

(TVD, 3. 4. 2011 19:02)

Tretia séria seriálu nie jenatočená

ulozto

(TVD, 3. 4. 2011 19:01)

Každý kto hľadá knihy upírske denníky v slovencine tak si ich môže zadarmo stiahnuť na uložto

3.séria

(Stanka, 2. 4. 2011 16:34)

Ahojte už je natočená tretia séria? Ak hej tak kde sa to dá pozrieť? Díky

FILM

(WIXI, 21. 3. 2011 21:15)

na www.zkouknito.cz tam to mate s titulkami......v dobrej kvalite...obidve série... :) Ináč prvá knihha je úplne o ničom ale druhá,tretia....sú úplne spr :))

kedy skončili

(teru, 20. 3. 2011 15:36)

kedy skončili

bomba

(cmuk, 7. 3. 2011 19:56)

Upírske denníky si môžte pozrieť na you tube. Len musíte zadať ten správny názov.

3.seria

(Looren , 3. 3. 2011 10:36)

ahojte, je už natočená tretia séria ?? , ak áno , kde by som si ju mohla pozriet ?? :)) Vopred ďakujem , uoirske denníky ma úplne vtiahli , milujem to ..

milujem upírske denníky

(magdalenam, 1. 3. 2011 13:44)

ahojte volám sa Magdaléna a mám 18 rokou a som zbláznená do upírskych denníkou prosím vás pošlite mi podrobnejší text kníh

5 časť

(Domuša, 6. 2. 2011 14:22)

Piata časť upírskych denníkov vyšla koncom októbra 2010.

ahojte

(Anjelik, 5. 2. 2011 12:29)

mohli by ste mi poslať tie knihy na mail: 1anjelik113@azet.sk
a povedať kde si môžem kuknúť 3 sériu, ak už vôbec je???
Dík