Choď na obsah Choď na menu
 


Upírske denníky

L.J.Smith

L.J.Smith

Upírske denníky

Obrázok

Prebudenie

Súboj

Zbesilosť

Temnota

Návrat

Fragment 2009

Ako sa to všetko začalo...
Ešte v časoch talianskej renesancie sa dvaja bratia Damon a Stefan Salvatorovci zaľúbili do krásnej mladej upírky, ktorá sa volala Katherine. Hoci Katherinino srdce bolo dosť veľké pre oboch chlapcov, navzájom oň súperili, aby si ho mohli privlastniť. Nekonečný boj o Katherininu náklonnosť ju nakoniec dohnal k smrti. A z dvoch bratov urobila navždy rozhádaných nezomretých upírov so zlomeným srdcom.

O niekoľko storočí neskôr je Damonovi a Stefanovi súdené znova prežiť to, čo ich dohnalo k upírstvu. Znenazdania sa ocitnú v mestečku Fell's Church vo Virginii, kde sa ich cesty pretnú s Elenou Gilbertovou, krásnou a obľúbenou stredoškoláčkou, ktorá sa priam neuveriteľne podobá na Katherine...

Prebudenie

anotácia:

Obrázok Elena je najkrajšie dievča v škole a dvorenie všetkých chlapcov príjma ako kráľovná. Nový chlapec, krásny a tajomný Stefan, ju však ignoruje a dokonca sa jej vyhýba. O to viac ho chce Elena získať! To sa podarí až na školskom plese, keď Elena padne do rúk násilníckej partie a Stefan ju zachráni. Obaja sa rýchlo zblížia a Stefan jej prezradí svoje temné tajomstvo. Je totiž upír...

 

 

Obrázok

Súboj

anotácia:

Obrázok Damon je vďaka ľudskej krvi, ktorou sa živí, oveľa silnejší než jeho mladší brat. Čoskoro sa ukáže, že skutočným dôvodom Damonovho príchodu do mesta je Elena, ktorá sa mu veľmi páči a nemieni ju nechať svojmu nenávidenému mladšiemu bratovi. Bratia búrlivo bojujú o Eleninu priazeň, pričom Stefan vyhráva, pretože Elena ho miluje a Damona zo srdca nenávidí. Ten na ňu však použije svoju mágiu a stále viac ju proti jej vôli dostáva do svojej moci...

Obrázok

Zbesilosť

 

Obrázok anotácia:

 Stefan trpí po smrti Eleny, ktorá sa utopila v rieke, a je odhodlaný spor s bratom, trvajúci už storočia, doviesť do konca za každú cenu. Netuší však, že Damon nie je jediným nepriateľom, s ktorým sa musí stretnúť, a ak bude chcieť poraziť oveľa krvilačnejšieho nepriateľa, bude musieť uzavrieť s nenávideným bratom spojenectvo. Z Eleny sa po smrti stane upírka, no dievča sa s novou podobou a spaľujúcou túžbou po ľudskej krvi nevie vyrovnať. Dokáže napriek vnútornej trýzni a smútku po minulom, nedokončenom a takom zúfalo krátkom živote dať prednosť láske k svojim blížnym a bojovať proti temnej sile, ktorá napadla mestečko?
výjde: Január 2010

Obrázok

Temnota

Obrázok anotácia:

 Ani po Eleninej smrti sa boj so zlými silami nekončí. Na oslave Meredithiných narodenín sa dievčatá pokúsia spojiť so svojou mŕtvou priateľkou pomocou špiritistickej tabuľky. Elena kamarátky varuje pred nebezpečenstvom, ktoré im bezprostredne hrozí, no nemá dosť času svoje posolstvo dokončiť a zlo udrie nečakaným a strašným spôsobom. Bonnie a Meredith si zavolajú na pomoc Stefana, ktorý sa vracia do mesta aj s Damonom. Rozpúta sa neľútostný boj. Pomôže mŕtva Elena svojim živým priateľom?
výjde: Január 2010

 

Obrázok

Obrázok Návrat

Na jeseň minulého roku uviedlo Vydavateľstvo Fragment novú sériu o krvilačných bytostiach na pomedzí života a smrti. Upírske denníky sa okamžite stali bestsellerom a čitateľským hitom. Na motívy prvých dielov ságy sa v USA natočil televízny seriál a podľa posledných informácií vysielacie práva naň zakúpila česká televízia Nova. Možno sa teda niektorá z domácich televíznych spoločností inšpiruje a dočkáme sa seriálového hitu aj na našich obrazovkách. Podľa ohlasov zo zámoria sa majú fanúšikovia série skutočne na čo tešiť!
Dovtedy môžu odhaľovať ľúbostný trojuholník krásnej Eleny a upírskych bratov Damona a Stefana aspoň v knižnej podobe. Na pultoch kníhkupectiev sú zatiaľ štyri úspešné pokračovania Upírskych denníkov. Už na jeseň však priaznivcov ságy poteší piaty diel, ktorý vyjde pod názvom Upírske denníky – Návrat! V skvelom preklade Maríny Gálisovej nadviaže na doterajší dej a opäť ponúkne aj nové dramatické zvraty.

  

Obrázok

Prebudenie:

 

Dočítala som sa, že táto séria vznikla ešte pred vydaním bestselleru Twilight ságy, škoda len, že až po prečítaní prvej časti Upírskych denníkov. Možno ma to trocha ovplyvnilo a dosť dlho mi trvalo, kým som sa do knihy začítala. 

Dokonca som bola nemilo prekvapená podobnosťou deja, ba dokonca hlavných postáv. 

 Rovnako stredná škola, rovnako upír, ktorý sa chcel začleniť do tohto prostredia a skrýva svoju identitu, rovnako nadprirodzené schopnosti, rovnaká schopnosť existovať počas dňa, a rovnaká chuť loviť zvieratá namiesto ľudí... Takmer do polovice prvej časti! 
  Už-už som to takmer vzdala, ale napokon som si povedala, že keď už ju mám rozčítanú, tak to hádam aj dokončím... Našťastie!
 Až v druhej polovici sa začal príbeh ako tak podobať niečomu inému, než kopii Twilightu, alebo naopak , autorke však trošku chýbal ten ukážkový štýl písania aký nám podhodila Stefanie Meyer, keď neviete prestať obracať stranky :-)
 Dvaja bratia, Stefan a Damon, zamilovaní na život a na smrť do jednej ženy, upírky v čase talianskej renesancie. Bola to od Katherine láska, alebo strašná sebeckosť, zmenila oboch bratov súčasne a vyvolala v nich strašnú nenávisť, ktorá sa vliekla storočiami a stále silnela? 
 Elena, stredoškoláčka, ktorá sa na ich Katherine neuveriteľne ponáša, vyvolá znova spor medzi upírskymi bratmi. Hoci medzi medzi mladými ľuďmi Stefanom a Elenou zahorí láska, je tu ešte brat Damon, silnejší než kedykoľvek predtým, zlo, ktoré prenasleduje Stefana od začiatku a  chce dievča iba pre seba aj za cenu, že v pokojnom mestečku vyvolá strach z neznámeho vraha. Podozrenie padne aj na Stefana...
 

V každom prípade odporúčam a nedajte sa odradiť trocha rozpačitým úvodom.

 

 za nezáživný začiatok  za koniec prvej časti...

Súboj

TAk toto sa už čítalo o poznanie lepšie... Takmer som nedýchala, kým som nezatvorila poslednú stranu a môžem povedať, že som zasa urobila strašnú ale naozaj strašnú hlúposť...  Prečo som radšej nepočkala a zadovážila si všetky 4 časti naráz?

Kniha skončila v tom najlešom, čo sa, pravda, dalo čakať, ale ako vydržať do januára, kým výjdu ďalšie dve časti ?????

Elena je zamilovaná do Stefana, ale aj tak pred ním chráni tajomstvo o tom, ako ju Damon prenasleduje a bez zábran sa vtiera nie len do jej života, ale aj do života jej rodiny a priateľov. Silnejší, bezcitnejší, avšak ako sa začína zdať, čím ďalej tým viac fascinovaný Eleninou odvahou.

Elenu neustále tajnosti, ale aj túžba ochrániť Stefana pred jeho bratom vyčerpávajú, Damonove útoky silnejú až je nútená priznať porážku. Až kým obaja bratia ochutnajú jej krv a následne ona ich. 

Dramatický záver, pri ktorom Elena bezmocne uniká pred Silou mocnejšou akú si kedy vedela predstaviť a vrhá ju do náručia smrti, v Stefanovi prebudí neskutočnú chuť po pomste a konečne sa po stáročiach mení na to, čo roky potláčal. Nebezpečného lovca! Hnaný bolesťou zo smrti ďalšej ženy, ktorú miloval, nemilosrdce útočí na Damiana... 

 No, musím priznať, že upírske denníky sú naozaj skvelé čítanie a kto má rád trochu toho upírskeho napätia, v knihe si rozhodne príde na svoje. Môžem len doporučiť!  A netrpezlivo čakať na ďalšie dva časti... Och! 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

the vampire diares

(Kika, 4. 2. 2011 0:34)

milujem knihy upirske denniky a serial je myslim,ze este lepsi...neviete kedy vyjde na slovensku 7 kniha upirskych dennikov? dakujeem :))

cdcd

(alexandra, 1. 2. 2011 16:45)

upirske deniky je super film. A velmi sa mi pači dajmon a elena. Stefan je tieš pekni ale nie ako dajmon a elena

prosba

(mima, 29. 1. 2011 22:51)

prosim nejakeho dobrodinca, aby mi poslal upirske denniky v elektronickej podobe na moj mail. Slovencina alebo cestina to je jedno hlavne nech su to vsetky casti. Vdaka.

PS: ten serial je veeeeeeeeeeeeelmi super, prave som dopozerala najnovsiu cast - to je teda nieco!

mimkak22@gmail.com

Perfektná

(Sisi, 24. 1. 2011 8:37)

Perfektné knihi,ale štvrtá kniha sa mi velmi nepáči,ale tesím sa na pokračovanie.

pravda

(nana, 20. 1. 2011 17:14)

je fakt velka pravda ze kniha je ina ako film napriklad elena nezomrie a kathrine nespachala samovrazdu a demon si chcel dat elenu skor na veceru ako prvý vchod to je asi vsetko inaaas I LOVE YOU VAMPIRE DIARES :D

prosíííím

(Katka, 16. 1. 2011 9:04)

mohol by mi niekto poslať tie časty na mail?? skúšala som ich hľadať, ale nikde som to nenašla...ak sa niekto nájde tak ďakujem :D
môj email katka.muranova@zoznam.sk
kujééém

LUDIAAA

(FoXy Rathbone, 31. 12. 2010 23:29)

potrebujem vediet KEDY presne vysli upirske denniky 5 pretoze sa na nete v slovencine alebo cestine mozu objavit po siestich mesiacoch od vydania ... na nete som ich našla len po anglicky .. neviete niekto kedy vysli ? :)

užastné

(kiara, 30. 12. 2010 16:44)

upírske denníky sú tá naj knižka.Strašné sa mi páči Damon !!!!!!!!!On je proste bombový. Vo filme ale aj v seríáli. Všetky knižky sú super. Ak ma niekto nejakú otázku kludne nech sa spýta.

RE: kiana

(knihovnica, 30. 12. 2010 12:06)

nieže by nenapadlo, milá Kiana, ale ešte v SK nevyšli! Až výjdu v sk alebo cz, určite ich pridáme.... :)))) Alebo máš info, ktoré my nemáme? Tak sem s ním!

dieli

(kiana, 30. 12. 2010 11:21)

Tieto dieli už poznam,čo tak tu nahodit aj tie dalšie.hhhh to vas asi nenapadlo,čo?

Prosim pošlite mi niekto...

(florkaaa, 29. 12. 2010 13:30)

prosím nemohol mi niekto poslat 4-5-6 knihu,prosím velmi to potrebujem!!!
moj e-mail je: flora1@post.sk Prosím budte niekto taký láskavý a posilajte!
vopred vám dakujem! :))

prosim poslite :))

(FoXy Rathbone, 28. 12. 2010 22:59)

Ahojte ludia zboznujem upirske denniky.:) hlavne moju lasku Iana teda Damona .. prosim vas neposlali by stemi niekto ak mate knihu 5 a 6 ?... aj keby stačila len 5 :)) dakujeeeem E-mail : 5kissgirl5@azet.sk

PRostttte KNIZkyyyyyyyyy!!!!!!!

(pATUss, 28. 12. 2010 19:19)

upirske denniky su superrrrrrrrrrrrr!!!!!!! :-*

je to BOMBA

(lilik, 28. 12. 2010 19:12)

Upírske denníky sú véžne tá najlepšia knižka akú som kedy čítala. Zatiaľ som si prečítala všetkích 5 astí a musí povedať že to bolo naozaj vzrušujúce.V šiestej časti po prebudení Eleny sa toho stane naozaj veľa. V Foll´s Church sa začnú objavovať nový nepoznaný demoni molochovia. Vzťah Bonnie a Damona sa neuveritelne zmení. Samozrejme k lepšiemu. Damon ju začne ochraňovať a začne mu na nej záležať.Je to bombové už sa veľmi teším na 6 časť : o

uzastne

(mona, 28. 12. 2010 19:11)

Upírske denníky sú nenormálne dobrá knizka a film

--------

(florkaaa, 28. 12. 2010 18:29)

caute! prave tiez citam upirske denniky.uz mam precitane prve 3 casti.
4.knihu este nemam.ja som sa len chcela spytat ze ci ELENA NAKONIEC NAOZAJ ZOMRIE?? NEBUDE ANI UPIRKOU??pretoze tomu nechcem uverit.dufam ze som nieco zle pochopila!! I LOVE THE VAMPIRE DIARIES!!!

Prosim

(SkaisuhiQ, 27. 12. 2010 14:02)

Mohol by mi niekto poslat knihu upirske denniky.Vseky casty moj e-mail je...kissova.skaiste@centrum.sk

upirske deniky

(14-veronika-14@azet.sk, 20. 12. 2010 8:18)

Jedine Ja a Stefan Salvatore A Elina a Dajmont Salvateore

Stiahnuť

(michaela, 19. 12. 2010 2:44)

ak ma niekto upirske denniky v elektronickej verzii,nemohol by mi to poslat na email michaelacyprichova@gmail.com
precitala som Twilight celu sagu a z upirskych dennikou prvu knihu a musim povedat,ze sa mi velmi podobne nezdali,akurat je to kniha o upiroch a laske..odporucam aj seriu Skola noci

Návrat

(Kitty, 13. 12. 2010 19:47)

Dočítané. Asi keby som nebola taká zaťažená na upírske denníky (alebo upírske príbehy vôbec), tak neviem.Mne to pripadalo ako nová séria. To staré sa skončilo hapyendom a teraz sa rozvíja nový príbeh. Tak potom dobre počkám si na ďalšiu časť, ale ako pokračovanie prvých štyroch mi to príde zbytočne prekombinované. No ale každá máme iný názor, tak čítajte a vzdychajte pri dokonalej láske.