Choď na obsah Choď na menu
 


Upírske denníky

L.J.Smith

L.J.Smith

Upírske denníky

Obrázok

Prebudenie

Súboj

Zbesilosť

Temnota

Návrat

Fragment 2009

Ako sa to všetko začalo...
Ešte v časoch talianskej renesancie sa dvaja bratia Damon a Stefan Salvatorovci zaľúbili do krásnej mladej upírky, ktorá sa volala Katherine. Hoci Katherinino srdce bolo dosť veľké pre oboch chlapcov, navzájom oň súperili, aby si ho mohli privlastniť. Nekonečný boj o Katherininu náklonnosť ju nakoniec dohnal k smrti. A z dvoch bratov urobila navždy rozhádaných nezomretých upírov so zlomeným srdcom.

O niekoľko storočí neskôr je Damonovi a Stefanovi súdené znova prežiť to, čo ich dohnalo k upírstvu. Znenazdania sa ocitnú v mestečku Fell's Church vo Virginii, kde sa ich cesty pretnú s Elenou Gilbertovou, krásnou a obľúbenou stredoškoláčkou, ktorá sa priam neuveriteľne podobá na Katherine...

Prebudenie

anotácia:

Obrázok Elena je najkrajšie dievča v škole a dvorenie všetkých chlapcov príjma ako kráľovná. Nový chlapec, krásny a tajomný Stefan, ju však ignoruje a dokonca sa jej vyhýba. O to viac ho chce Elena získať! To sa podarí až na školskom plese, keď Elena padne do rúk násilníckej partie a Stefan ju zachráni. Obaja sa rýchlo zblížia a Stefan jej prezradí svoje temné tajomstvo. Je totiž upír...

 

 

Obrázok

Súboj

anotácia:

Obrázok Damon je vďaka ľudskej krvi, ktorou sa živí, oveľa silnejší než jeho mladší brat. Čoskoro sa ukáže, že skutočným dôvodom Damonovho príchodu do mesta je Elena, ktorá sa mu veľmi páči a nemieni ju nechať svojmu nenávidenému mladšiemu bratovi. Bratia búrlivo bojujú o Eleninu priazeň, pričom Stefan vyhráva, pretože Elena ho miluje a Damona zo srdca nenávidí. Ten na ňu však použije svoju mágiu a stále viac ju proti jej vôli dostáva do svojej moci...

Obrázok

Zbesilosť

 

Obrázok anotácia:

 Stefan trpí po smrti Eleny, ktorá sa utopila v rieke, a je odhodlaný spor s bratom, trvajúci už storočia, doviesť do konca za každú cenu. Netuší však, že Damon nie je jediným nepriateľom, s ktorým sa musí stretnúť, a ak bude chcieť poraziť oveľa krvilačnejšieho nepriateľa, bude musieť uzavrieť s nenávideným bratom spojenectvo. Z Eleny sa po smrti stane upírka, no dievča sa s novou podobou a spaľujúcou túžbou po ľudskej krvi nevie vyrovnať. Dokáže napriek vnútornej trýzni a smútku po minulom, nedokončenom a takom zúfalo krátkom živote dať prednosť láske k svojim blížnym a bojovať proti temnej sile, ktorá napadla mestečko?
výjde: Január 2010

Obrázok

Temnota

Obrázok anotácia:

 Ani po Eleninej smrti sa boj so zlými silami nekončí. Na oslave Meredithiných narodenín sa dievčatá pokúsia spojiť so svojou mŕtvou priateľkou pomocou špiritistickej tabuľky. Elena kamarátky varuje pred nebezpečenstvom, ktoré im bezprostredne hrozí, no nemá dosť času svoje posolstvo dokončiť a zlo udrie nečakaným a strašným spôsobom. Bonnie a Meredith si zavolajú na pomoc Stefana, ktorý sa vracia do mesta aj s Damonom. Rozpúta sa neľútostný boj. Pomôže mŕtva Elena svojim živým priateľom?
výjde: Január 2010

 

Obrázok

Obrázok Návrat

Na jeseň minulého roku uviedlo Vydavateľstvo Fragment novú sériu o krvilačných bytostiach na pomedzí života a smrti. Upírske denníky sa okamžite stali bestsellerom a čitateľským hitom. Na motívy prvých dielov ságy sa v USA natočil televízny seriál a podľa posledných informácií vysielacie práva naň zakúpila česká televízia Nova. Možno sa teda niektorá z domácich televíznych spoločností inšpiruje a dočkáme sa seriálového hitu aj na našich obrazovkách. Podľa ohlasov zo zámoria sa majú fanúšikovia série skutočne na čo tešiť!
Dovtedy môžu odhaľovať ľúbostný trojuholník krásnej Eleny a upírskych bratov Damona a Stefana aspoň v knižnej podobe. Na pultoch kníhkupectiev sú zatiaľ štyri úspešné pokračovania Upírskych denníkov. Už na jeseň však priaznivcov ságy poteší piaty diel, ktorý vyjde pod názvom Upírske denníky – Návrat! V skvelom preklade Maríny Gálisovej nadviaže na doterajší dej a opäť ponúkne aj nové dramatické zvraty.

  

Obrázok

Prebudenie:

 

Dočítala som sa, že táto séria vznikla ešte pred vydaním bestselleru Twilight ságy, škoda len, že až po prečítaní prvej časti Upírskych denníkov. Možno ma to trocha ovplyvnilo a dosť dlho mi trvalo, kým som sa do knihy začítala. 

Dokonca som bola nemilo prekvapená podobnosťou deja, ba dokonca hlavných postáv. 

 Rovnako stredná škola, rovnako upír, ktorý sa chcel začleniť do tohto prostredia a skrýva svoju identitu, rovnako nadprirodzené schopnosti, rovnaká schopnosť existovať počas dňa, a rovnaká chuť loviť zvieratá namiesto ľudí... Takmer do polovice prvej časti! 
  Už-už som to takmer vzdala, ale napokon som si povedala, že keď už ju mám rozčítanú, tak to hádam aj dokončím... Našťastie!
 Až v druhej polovici sa začal príbeh ako tak podobať niečomu inému, než kopii Twilightu, alebo naopak , autorke však trošku chýbal ten ukážkový štýl písania aký nám podhodila Stefanie Meyer, keď neviete prestať obracať stranky :-)
 Dvaja bratia, Stefan a Damon, zamilovaní na život a na smrť do jednej ženy, upírky v čase talianskej renesancie. Bola to od Katherine láska, alebo strašná sebeckosť, zmenila oboch bratov súčasne a vyvolala v nich strašnú nenávisť, ktorá sa vliekla storočiami a stále silnela? 
 Elena, stredoškoláčka, ktorá sa na ich Katherine neuveriteľne ponáša, vyvolá znova spor medzi upírskymi bratmi. Hoci medzi medzi mladými ľuďmi Stefanom a Elenou zahorí láska, je tu ešte brat Damon, silnejší než kedykoľvek predtým, zlo, ktoré prenasleduje Stefana od začiatku a  chce dievča iba pre seba aj za cenu, že v pokojnom mestečku vyvolá strach z neznámeho vraha. Podozrenie padne aj na Stefana...
 

V každom prípade odporúčam a nedajte sa odradiť trocha rozpačitým úvodom.

 

 za nezáživný začiatok  za koniec prvej časti...

Súboj

TAk toto sa už čítalo o poznanie lepšie... Takmer som nedýchala, kým som nezatvorila poslednú stranu a môžem povedať, že som zasa urobila strašnú ale naozaj strašnú hlúposť...  Prečo som radšej nepočkala a zadovážila si všetky 4 časti naráz?

Kniha skončila v tom najlešom, čo sa, pravda, dalo čakať, ale ako vydržať do januára, kým výjdu ďalšie dve časti ?????

Elena je zamilovaná do Stefana, ale aj tak pred ním chráni tajomstvo o tom, ako ju Damon prenasleduje a bez zábran sa vtiera nie len do jej života, ale aj do života jej rodiny a priateľov. Silnejší, bezcitnejší, avšak ako sa začína zdať, čím ďalej tým viac fascinovaný Eleninou odvahou.

Elenu neustále tajnosti, ale aj túžba ochrániť Stefana pred jeho bratom vyčerpávajú, Damonove útoky silnejú až je nútená priznať porážku. Až kým obaja bratia ochutnajú jej krv a následne ona ich. 

Dramatický záver, pri ktorom Elena bezmocne uniká pred Silou mocnejšou akú si kedy vedela predstaviť a vrhá ju do náručia smrti, v Stefanovi prebudí neskutočnú chuť po pomste a konečne sa po stáročiach mení na to, čo roky potláčal. Nebezpečného lovca! Hnaný bolesťou zo smrti ďalšej ženy, ktorú miloval, nemilosrdce útočí na Damiana... 

 No, musím priznať, že upírske denníky sú naozaj skvelé čítanie a kto má rád trochu toho upírskeho napätia, v knihe si rozhodne príde na svoje. Môžem len doporučiť!  A netrpezlivo čakať na ďalšie dva časti... Och! 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

dakujem

(monika, 12. 12. 2010 21:34)

ahojte neposlal by mi niekto upirske denniky 1-6 v slovencine prosim budem vam vdacna 12moncici11@azet.sk

knihy

(lucy, 5. 12. 2010 17:48)

ahojte, ak niekto máte mohli by ste mi please poslať upírske denníky v svk alebo cz na mail? Budem vám veľmi vďačná. Vopred ďakujem:-)
lucy666111@azet.sk

je to super

(simonka, 2. 12. 2010 15:10)

videla som naozaj krajši film než je tvajlich lebo on je to take nudne než čo chodi v nedelu upírske denníky to je nova časť a je to lepšie než tvajlich to su stale nové časti a to je na tom velmi dobre že pritom sa aspon ja nenudim ale ne tak bežne toto čo ja teraz pozeram mislim upírské denniky tam sa fajne vraždi a piju krv dakedi sa pritom bojim ale je to super je to jak horor ale neni aspon si tak mislim je to take hrôzostrašne aj je je to na tom super že su tam že sú tam upíri a je to fajne zbožnujem icchhhhhhhhh strašne

suuuuuuuer

(elina, 2. 12. 2010 13:12)

ja som citala twailait a su vcelku fajn ale upiske denniky su super

upirske deniky vampire diaries

(timea, 30. 11. 2010 13:42)

lubim ich je to najlwepsi herci

upirske denniky

(klaudia, 29. 11. 2010 13:16)

Stefan a Elena sa pohadali.Viki zomrela.

závislost? áno

(Sonia, 25. 11. 2010 15:31)

mate dievcatá pravdu ale ani ja sa nemôzem dočkat novej časti ja som na upirskych denikov závislá no ale aj tak je to škoda ze budu posledné 2 časti!!!!!!!

...

(iva, 24. 11. 2010 14:23)

proste su podla mna super a teraz navyse ide film aje velmi dobry...uz sa tesin na pokracovanie

RE:LIZA

(knihovnica, 20. 11. 2010 15:20)

ale áno milá Líza, čítala, ale prezentujem len svoj čitateľský názor a netvrdím, že sa mi to nepáčilo. Páčilo, ale seriál Upírske denníky sa mi páčil viac a Súmrak ešte viac. A nedovolím si komentovať vaše názory, pretože každý má iný vkus a inak vníma písané slovo.
Ak som písala o podobnosti, tak tam určite je... a to presne v tom, čo som popísala, no každý z príbehov má rôzny dej. Že si Bella so Súmraku nepísala denník je naozaj nepodstatné... :))

citala si to vobec

(liza, 20. 11. 2010 14:01)

pocuvaj ja som citala vsetky 4 diely a pisala si bella dennik? nie!bola tam nejaka co sa na nu podobala?nie!dostahovala sa niekde?nie !stratila bella rodicov?nie! tak prepac ale videla som twilight vsetky 3 diely a citala vsetky 4 diely the vampire diaries

Help

(nika, 18. 11. 2010 18:23)

Mohol by mi niekto PROSIM poslat knihy Upirske denniky na mail? Fakt ich nemozem zohnat...
Moc dakujem:)

ninna007@azet.sk

naozaj

(lenka, 16. 11. 2010 10:02)

no proste jeden z najlepších seriálov teda aj je najlepší len nedávno začal na tv markíze a neviem sa ho nabažit no proste čosi úžasné dúfam,že budú aj dalšie série už sa tešííííííííííííííííííím

Upírske denníky po slovensky

(wankie, 14. 11. 2010 21:56)

ahojte ľudkovia ... chcela som sa len opýtať, či máte niekto stiahnuté knihy Upírske denníky v slovenčine. Ak áno, prosím môžete mi ich poslať na mail?
janka.wankie@gmail.com .. vopred veľká vďaka ... mám ich v češtine, čo by mi nevadilo ... ale som asi patriot alebo čo :D a predsa sa mi lepšie číta v slovenčine :)
pa ... inak veľmi pekná stránka :)

och jeej

(zuzu, 12. 11. 2010 10:43)

krasne:D

2.Seria

(Janka, 11. 11. 2010 13:21)

Koľko častí ma 2.séria?Lebo ja som zatial našla len po 8, a zdá sa mi to málo, keďže 1.séria mala 22, pls kto vie, dajte vedieť, kde možem zvyšok pozrieť.

ONINE SERIAL T-V-D

(AnEqa, 10. 11. 2010 16:48)

Cawes chcela by som wediet kde by sa dali pozerat Upirske denniky pos lovensky pls posielatie my tom na e-mail: seXicaCOOL@azet.sk
Dakujem

muhehehe

(zombik, 8. 11. 2010 9:22)

ahoooooooooj moje cislo je 0944406928 muheheheeeee

cav

(anonima :-), 7. 11. 2010 13:11)

upirsky denik zboznujem je super a najradcej mam film nez knihu proste je super :-) :-) :-D :P

serial 2x8 a vyssie

(jenny, 5. 11. 2010 1:07)

Mna za srdce chytil twilight, dokonca som precitala vsetky knihy :)) nevedela som sa od nich odtrhnut, vsade som ich nosila.... ked som videla ukazky na novy serial, rozhodla som sa ho stiahnut a ano zaciatok je stejny upir a nevinna a skromna kraska a aj vlkodlaci ale pribeh je iny, je jedno ci to niekto nikde obkukal, paci sa mi to a na inom nezalezi. Please neviete kde sa daju pozriet ci stiahnut octatne casti od druhrej seri, v 7 diely zavreli Katrin a Elenu uniesli, som zvedava co bude dalej, knihy su asi ine ako serial narozdiel od twilight kde je kniha o 100000% lepsie spracovana ako film, dakujem moc jenny.j@centrum.sk

2seria 8 cast

(jenny, 5. 11. 2010 0:59)

nemate niekto odkazy na2seriu a 8 cast a vyssie dakujem