Choď na obsah Choď na menu
 


Upírske denníky

L.J.Smith

L.J.Smith

Upírske denníky

Obrázok

Prebudenie

Súboj

Zbesilosť

Temnota

Návrat

Fragment 2009

Ako sa to všetko začalo...
Ešte v časoch talianskej renesancie sa dvaja bratia Damon a Stefan Salvatorovci zaľúbili do krásnej mladej upírky, ktorá sa volala Katherine. Hoci Katherinino srdce bolo dosť veľké pre oboch chlapcov, navzájom oň súperili, aby si ho mohli privlastniť. Nekonečný boj o Katherininu náklonnosť ju nakoniec dohnal k smrti. A z dvoch bratov urobila navždy rozhádaných nezomretých upírov so zlomeným srdcom.

O niekoľko storočí neskôr je Damonovi a Stefanovi súdené znova prežiť to, čo ich dohnalo k upírstvu. Znenazdania sa ocitnú v mestečku Fell's Church vo Virginii, kde sa ich cesty pretnú s Elenou Gilbertovou, krásnou a obľúbenou stredoškoláčkou, ktorá sa priam neuveriteľne podobá na Katherine...

Prebudenie

anotácia:

Obrázok Elena je najkrajšie dievča v škole a dvorenie všetkých chlapcov príjma ako kráľovná. Nový chlapec, krásny a tajomný Stefan, ju však ignoruje a dokonca sa jej vyhýba. O to viac ho chce Elena získať! To sa podarí až na školskom plese, keď Elena padne do rúk násilníckej partie a Stefan ju zachráni. Obaja sa rýchlo zblížia a Stefan jej prezradí svoje temné tajomstvo. Je totiž upír...

 

 

Obrázok

Súboj

anotácia:

Obrázok Damon je vďaka ľudskej krvi, ktorou sa živí, oveľa silnejší než jeho mladší brat. Čoskoro sa ukáže, že skutočným dôvodom Damonovho príchodu do mesta je Elena, ktorá sa mu veľmi páči a nemieni ju nechať svojmu nenávidenému mladšiemu bratovi. Bratia búrlivo bojujú o Eleninu priazeň, pričom Stefan vyhráva, pretože Elena ho miluje a Damona zo srdca nenávidí. Ten na ňu však použije svoju mágiu a stále viac ju proti jej vôli dostáva do svojej moci...

Obrázok

Zbesilosť

 

Obrázok anotácia:

 Stefan trpí po smrti Eleny, ktorá sa utopila v rieke, a je odhodlaný spor s bratom, trvajúci už storočia, doviesť do konca za každú cenu. Netuší však, že Damon nie je jediným nepriateľom, s ktorým sa musí stretnúť, a ak bude chcieť poraziť oveľa krvilačnejšieho nepriateľa, bude musieť uzavrieť s nenávideným bratom spojenectvo. Z Eleny sa po smrti stane upírka, no dievča sa s novou podobou a spaľujúcou túžbou po ľudskej krvi nevie vyrovnať. Dokáže napriek vnútornej trýzni a smútku po minulom, nedokončenom a takom zúfalo krátkom živote dať prednosť láske k svojim blížnym a bojovať proti temnej sile, ktorá napadla mestečko?
výjde: Január 2010

Obrázok

Temnota

Obrázok anotácia:

 Ani po Eleninej smrti sa boj so zlými silami nekončí. Na oslave Meredithiných narodenín sa dievčatá pokúsia spojiť so svojou mŕtvou priateľkou pomocou špiritistickej tabuľky. Elena kamarátky varuje pred nebezpečenstvom, ktoré im bezprostredne hrozí, no nemá dosť času svoje posolstvo dokončiť a zlo udrie nečakaným a strašným spôsobom. Bonnie a Meredith si zavolajú na pomoc Stefana, ktorý sa vracia do mesta aj s Damonom. Rozpúta sa neľútostný boj. Pomôže mŕtva Elena svojim živým priateľom?
výjde: Január 2010

 

Obrázok

Obrázok Návrat

Na jeseň minulého roku uviedlo Vydavateľstvo Fragment novú sériu o krvilačných bytostiach na pomedzí života a smrti. Upírske denníky sa okamžite stali bestsellerom a čitateľským hitom. Na motívy prvých dielov ságy sa v USA natočil televízny seriál a podľa posledných informácií vysielacie práva naň zakúpila česká televízia Nova. Možno sa teda niektorá z domácich televíznych spoločností inšpiruje a dočkáme sa seriálového hitu aj na našich obrazovkách. Podľa ohlasov zo zámoria sa majú fanúšikovia série skutočne na čo tešiť!
Dovtedy môžu odhaľovať ľúbostný trojuholník krásnej Eleny a upírskych bratov Damona a Stefana aspoň v knižnej podobe. Na pultoch kníhkupectiev sú zatiaľ štyri úspešné pokračovania Upírskych denníkov. Už na jeseň však priaznivcov ságy poteší piaty diel, ktorý vyjde pod názvom Upírske denníky – Návrat! V skvelom preklade Maríny Gálisovej nadviaže na doterajší dej a opäť ponúkne aj nové dramatické zvraty.

  

Obrázok

Prebudenie:

 

Dočítala som sa, že táto séria vznikla ešte pred vydaním bestselleru Twilight ságy, škoda len, že až po prečítaní prvej časti Upírskych denníkov. Možno ma to trocha ovplyvnilo a dosť dlho mi trvalo, kým som sa do knihy začítala. 

Dokonca som bola nemilo prekvapená podobnosťou deja, ba dokonca hlavných postáv. 

 Rovnako stredná škola, rovnako upír, ktorý sa chcel začleniť do tohto prostredia a skrýva svoju identitu, rovnako nadprirodzené schopnosti, rovnaká schopnosť existovať počas dňa, a rovnaká chuť loviť zvieratá namiesto ľudí... Takmer do polovice prvej časti! 
  Už-už som to takmer vzdala, ale napokon som si povedala, že keď už ju mám rozčítanú, tak to hádam aj dokončím... Našťastie!
 Až v druhej polovici sa začal príbeh ako tak podobať niečomu inému, než kopii Twilightu, alebo naopak , autorke však trošku chýbal ten ukážkový štýl písania aký nám podhodila Stefanie Meyer, keď neviete prestať obracať stranky :-)
 Dvaja bratia, Stefan a Damon, zamilovaní na život a na smrť do jednej ženy, upírky v čase talianskej renesancie. Bola to od Katherine láska, alebo strašná sebeckosť, zmenila oboch bratov súčasne a vyvolala v nich strašnú nenávisť, ktorá sa vliekla storočiami a stále silnela? 
 Elena, stredoškoláčka, ktorá sa na ich Katherine neuveriteľne ponáša, vyvolá znova spor medzi upírskymi bratmi. Hoci medzi medzi mladými ľuďmi Stefanom a Elenou zahorí láska, je tu ešte brat Damon, silnejší než kedykoľvek predtým, zlo, ktoré prenasleduje Stefana od začiatku a  chce dievča iba pre seba aj za cenu, že v pokojnom mestečku vyvolá strach z neznámeho vraha. Podozrenie padne aj na Stefana...
 

V každom prípade odporúčam a nedajte sa odradiť trocha rozpačitým úvodom.

 

 za nezáživný začiatok  za koniec prvej časti...

Súboj

TAk toto sa už čítalo o poznanie lepšie... Takmer som nedýchala, kým som nezatvorila poslednú stranu a môžem povedať, že som zasa urobila strašnú ale naozaj strašnú hlúposť...  Prečo som radšej nepočkala a zadovážila si všetky 4 časti naráz?

Kniha skončila v tom najlešom, čo sa, pravda, dalo čakať, ale ako vydržať do januára, kým výjdu ďalšie dve časti ?????

Elena je zamilovaná do Stefana, ale aj tak pred ním chráni tajomstvo o tom, ako ju Damon prenasleduje a bez zábran sa vtiera nie len do jej života, ale aj do života jej rodiny a priateľov. Silnejší, bezcitnejší, avšak ako sa začína zdať, čím ďalej tým viac fascinovaný Eleninou odvahou.

Elenu neustále tajnosti, ale aj túžba ochrániť Stefana pred jeho bratom vyčerpávajú, Damonove útoky silnejú až je nútená priznať porážku. Až kým obaja bratia ochutnajú jej krv a následne ona ich. 

Dramatický záver, pri ktorom Elena bezmocne uniká pred Silou mocnejšou akú si kedy vedela predstaviť a vrhá ju do náručia smrti, v Stefanovi prebudí neskutočnú chuť po pomste a konečne sa po stáročiach mení na to, čo roky potláčal. Nebezpečného lovca! Hnaný bolesťou zo smrti ďalšej ženy, ktorú miloval, nemilosrdce útočí na Damiana... 

 No, musím priznať, že upírske denníky sú naozaj skvelé čítanie a kto má rád trochu toho upírskeho napätia, v knihe si rozhodne príde na svoje. Môžem len doporučiť!  A netrpezlivo čakať na ďalšie dva časti... Och! 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Domush - seriál

(Marek, 14. 1. 2010 17:09)

Domush, z prvej série bolo odvysielaných prvých 10 častí, ktoré si už zrejme videla :D pokračovanie prvej série (ktorá má dokopy cca 22 častí) sa dostane na obrazovky 21. januára...
2. séria začne až v septembri :D

séria seriál...

(knihovnica, 14. 1. 2010 17:00)

Pokiaľ viem, ešte nie je, ale mala by byť každým dňom... :-)

serial

(domush, 14. 1. 2010 16:51)

nevie mi niekto povedat, kde si mozem pozriet druhu seriu serialu?

:DDD

(tanaa, 14. 1. 2010 16:11)

Twilight sagu som čítala a úplne som si ju oblubila, a potom si prečitala prvú časť Prebudenie... celú prvú polovicu som si myslela, že spisovatelka opakuje po Stephenie Meyer ale potom som si pozrela rok a to by skor Stephenie mala opakovať po Lise Jane Smithovej... Po dočítaní knihy som letela do obchodu pre druhú časť... Najviac ma štve, že záver knihy skončí práve vtedy ked je to najnapínavejšie. Myslím, že kludne by mohli dať dve knihy do jednej... ;) Som zvedavá ako to bude pokraaočovať a počula som, že sa budú písať ešte ďalšie časti. Tiež som si pozrela aj seriál, aj ten je super - každý deň po škole prídeme s kamarátkou ku mne pozrieme si jednu časť xD

Milá matussa

(Wewuška, 6. 1. 2010 20:43)

Milá matussa neviem ako ty ale ja o knihe a tak isto o filme nevyhlásim že je to blud kým si to neprečítam alebo nepozriem. A tak ťa chcem upozorniť že komu sa páčia Upírske denníky ten určite oči neodtrhne ani od Twilight ságy a naopak.

............

(..........., 5. 1. 2010 8:41)

Keď číta chybný človek, chybná je vždy kniha. Keď čitatel neporozumie knihe, vždy hodí vinu na knihu že je zle napísaná. A keď už sa chce hovoriť o kopírovaní Lisa Jane Smith nemohla nič okopírovať. Jedine keby že vie cestovať v čase. A to by rozhodne neokopírovala knihu kde sa upíri "lesknú", (ale Meyer to mohla okopírovať kludne). Veď je to trápne. Ani Anne Rice (to už bola ina spisovatelka) nepísala že sa lesknú, ale že zhoria na popol a to aj najznámejší upír Dracula od Brama Stockera.

pecka

(barčatko, 3. 1. 2010 21:08)

ale ja si aj tak myslim ze na twilight nema skoro zidna kniha aj upirske deniky je to to iste je moj nazor aj ked urcite neni twilight odkopirovany od upirskich denikov pretoze twilight si 4 strasne hrube knihi a deniky to su take male knihy tak na hodinu pre mna ale aj tak sa tesim na na dlsich 5 casti sice seci hovoria ze ich ma bit len pet ale ja som niekde citala ze ich ma bit az sedem :o)

blud!

(matussa, 30. 12. 2009 15:43)

ja som twilight necitala, pretoze si myslim zže je tho blud! Ale upirske denniky som nemohla odtrhnut od ruky. Jeden cely den som citala len knihu. Od prvej strany to bolo napinave! A bolo to pred twilightom napisane, takze skor twilight moze byt odkopirovany od toho!

nádhera :)

(Lucinda , 27. 12. 2009 13:08)

Totálne súhlasím, Upírske denníky sú úplne úžasné...úplne ma to vtiahlo do deja, a podobne aj ja som to mala tiež prečítané v priebehu dvoch dní.. niektoré pasáže aj viac krát :D... :D...ale , tak január je už blízko, tak snáď to vydržíme :P :D..

waaau

(Vierocka, 27. 12. 2009 12:01)

noo asik zacnem ako vsetci, ale ten zaciatok...ooch bol nekonecne dlhy a identicky ako Twilight,ked som sa sak zacitala dostala som sa do ineho strhujuceho pribehu ktory ma uputal natolko ze som nemohla prestat a hned som sa vrhla do dalej knihy... no teraz to lutujem pretoze nemam ostatne casti...:D ach jaj už aby ol januááár...:D ale musim povedat ze aj ked om si myslela ze je to rovnaké ako Twilight, mýlila som ja,pretoze ak si to znova premietnm v hlave, charakter postáv je uplne odlisny a aj dej, a jedine co maju spolocne je upirka tematika a romantika...:D:D:D

pravda

(sandra, 26. 12. 2009 22:46)

ja som na tieto vianoce dostala prebudenie a suboj to som precotala za 2 dni a teraz musim cakat do januara kym nevide 3. a 4. diel uz sa neviem dockat a dufam ze Elena nozomrie uplne :D ako ze uz nebude ani upirka ...... milujem upirske denniky :D

hej

(basa, 26. 12. 2009 17:00)

tu istu chybu som spravila aj ja - mam prve 2 casti, ktore som hned precitala a teraz musim cakat na januar ... STRASNEEe

mas pravdu

(lucia, 7. 11. 2009 14:02)

mas pravdu uz sa newiem dockat pokracovania .... je to perfektna kniha .... je sice pisana v inom style ako twilight ale aj tato ma svoje caro ktore v nej treba najs ..... pozeral som aj serial the vampire diares a musim povedat ze sa mi to velmi nepacilo lebo je to uplne ine nez vknihe ..... UZ SA NEWIEM DOCKAT POSLEDNYCH DVOCH CASTI ....:DD


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7