Choď na obsah Choď na menu
 


Vražedná hra

Iris Johansen:
Vražedná hra

Remedium, 2002

 

Americká spisovateľka Iris Johansenová prichádza s voľným pokračovaním jedného zo svojich najnapínavejších románov Tvár zrady. Sympatická hrdinka Eva Duncanová, súdna špecialistka, ktorá sa zaoberá rekonštrukciou podôb nájdených obetí vrážd, rozohráva nebezpečnú, nervy drásajúcu hru s vraždiacim maniakom. Vrah pozná jej bolesť nad stratou dcérky Bonnie. Ako tvrdí, sám ju zbavil života. Vie však aj to, ako veľmi by si želala nájsť jej hrob.

Tým sa však vrahova partia iba začína... V ktorúkoľvek dennú aj nočnú hodinu môže zazvoniť telefón a strašný, mrazivý hlas mladú ženu uisťuje, že vie o každom jej pohybe. Vyhráža sa, že pripraví o život nielen Evu, ale aj svojráznu sirotu Jane, ktorá sa stáva ďalšou figúrkou jeho hry. Čím väčšiu náklonnosť k nej Eva cíti, tým viac ju neznámy netvor na druhom konci linky privádza k šialenstvu a raduje sa z jej trýzne. Ani dvaja najdôležitejší muži Evinho života - detektív Joe Quinn a finančný magnát John Logan - jej nemôžu veľmi pomôcť. Eva musí hrať sama, pretože tak znejú vrahove „pravidlá hry". Cenou za víťazstvo, ktoré si hodlá uzurpovať pre seba, nie je nič menšie ako Evin život! A pre rozdvojenú myseľ psychopata sú život a smrť iba obyčajnou hrou. Vražednou hrou...

 

Ako ste sa už dočítali v oficiálnej anotácii, ide o pokračovanie Irisinho krimirománu Tvár zrady, o ktorom sme pre Vás napísali len nedávno. Táto kniha ma takpovediac sklamala. Nielen preto, že Eva ani len nezabŕdne do svojej profesie, vďaka ktorej bol prvý diel natoľko výnimočný (pre tých, čo nevedia - je čosi ako hlavná hrdinka seriálu Kosti ), ale navyše (a to je hlavný kameň úrazu) hlavný hrdina z Tváre zrady John Logan dostane od Evy košom a Eva sa vrhá do náručia svojmu dlhoročnému priateľovi Joeovi. Niežeby nebol sympatický, ale jednoducho to nie je John .  A ako som sa dozvedel, John už nebude veľmi figurovať ani v ďalších dieloch, ale stane sa súčasťou inej série, kde je hlavnou hrdinkou Sarah (tá sa mihla už aj v tejto knihe).

Anotácia je pomerne vyčerpávajúca, Evu si ako potenciálnu obeť vyhliadne chladnokrvý sériový vrah, ktorý sa vyžíva v jej trýznení. Využíva jej bolesť zo straty dcéry, ktorá umrela tiež rukou vraha, a prinúti ju ochraňovať sirotu Jane. V pátraní po ňom Eve a Joeovi pomáhajú aj agenti FBI a známy televízny reportér. Tunajší záporák má všetky kvality negatívneh postavy, niekedy mi až behal mráz po chrbte. A v závere som oči očil, ked sa všetko odhalilo a vyriešilo 

Eva opäť raz potvrdila, že pod krehkou fasádou sa skrýva odhodlaná žena, schopná urobiť všetko pre ochranu svojich najbližších. V boji proti vrahovi sa nezľakne žiadnych výziev a dokonca ani obetí.

Prvý diel sa mi zdal o dosť lepší, prekvapivejší a medzi Evou a Johnom to iskrilo oveľa viac ako medzi ňou a ťažkopádnym Joeom bez zmyslu pre humor. 

Som zvedavý, ako budú ich osudy pokračovať, len škoda, že ďalšie diely už u nás nevyšli...

A hodnotenie? Vzhľadom na spomínané nedostatky tentoraz len 

 

Spracoval Marek

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Iris Johansen

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.