Choď na obsah Choď na menu
 


Výnimočná

vynimocna_b.jpgKristin Cashore

Výnimočná

Séria Sedem kráľovstiev

 


Anotácia knihy:
Dej sa odohráva v krajine, kde sa rodia ľudia so zvláštnou schopnosťou, výnimočným obdarením. Ostatní sa ich boja, pohŕdajú nimi, alebo ich zneužívajú.
Hlavná hrdinka románu Katsa bola obdarená schopnosťou, ktorou sama pohŕda. Je výnimočná v zabíjaní. Jej život ovládol strýko Randa, kráľ Middlensu. Mala zaňho vykonávať nekalú prácu, trestať, mučiť alebo zabíjať každého, kto sa mu znepáči. Keď sa prvý raz stretla s princom Poom, ktorý bol obdarený schopnosťou bojovať, nemala ani tušenie, ako sa zmení jej život. Nikdy by jej ani na um nezišlo, že sa stane jeho priateľkou.
Nikdy by si ani nepomyslela, že sa dozvie celú pravdu o svojom výnimočnom nadaní, príšernom tajomstve, ktorým by dokázala zničiť všetkých sedem kráľovstiev.

 


    
S myšlienkou prečítať si „Výnimočnú“ som sa pohrávala už dávnejšie. Navnadila ma na ňu jedna kamarátka a tiež dobré recenzie, tak som si ju rezervovala v knižnici. Keď som ju prvýkrát vzala do rúk, pomyslela som si: „Oj, toto bude na dlhé večery!“ ale z omylu som vyšla, keď som ju otvorila. Široké okraje, väčšie písmo a o dosť širšie riadky, na aké som bola zvyknutá. Čiže hneď v úvode upozornenie – nie je to také „hrozné“, ako to na prvý pohľad vyzerá :) táto milá, 411 stranová kniha určite stojí za to prvé váhanie...
     Autorka
Kristin  Cashore
bola pre mňa novou autorkou, jej knihy pre mňa neznáme. Môžem však už povedať, že som ju vo svojom pomyselnom súkromnom rebríčku zaradila medzi obľúbené autorky s úžasnou, bohatou fantáziou, ktorej knihy si chcem prečítať všetky (zatiaľ u nás vyšli tri). Výnimočná bola jej prvotinou a uznávam, že vydarenou, zaujme od prvej strany.
Zavedie nás do sveta Siedmich kráľovstiev, kde sa narodenie výnimočných, obdarených ľudí pokladá za úplne normálne. Spoznáte ich podľa rozdielnej farby očí a neuveriteľných schopností, v ktorých excelujú. Majú šťastie, ak môžu so svojím darom slobodne narábať a využívať ho najlepšie aj v prospech iných. Avšak Katsa, hlavná hrdinka knihy, takéto šťastie nemala a svoj dar právom pokladá za prekliatie, než za obdarenie. Od detstva ju má v područí jej strýko Randa, kráľ Middlunsu, ktorý si ju „vycvičil“ na zabíjanie. Áno, Katsa je výnimočná v zabíjaní... aspoň tak si to sprvu myslí. Všetko zmení stretnutie s princom Poom, chlapcom, ktorý je tiež obdareným a ktorý má jedno oko zlaté, druhé strieborné, na sebe množstvo zlatých šperkov a hlavne prsteňov (nemôžem si pomôcť, ale z jeho opisu mi stále vychádzala predstava dávneho kočovného Cigána, ktorí chodili takto ozdobení). A tu nám už dej začína pekne odsýpať, nestíhala som doširoka otvárať oči a pretáčať stránky. Čaká na nás ich spoločné putovanie cez tri kráľovstvá, keď hľadajú Poovho uneseného starého otca, za kráľom Leckom, za ktorého je vydatá Poova teta a majú dcérku Bitterblue. Zamieša sa do toho nebezpečenstvo z odhalenia (Poo je predsa len princ), pretože chcú cestovať inkognito, nechcú aby sa ich podozrenie z Leckovej účasti na únose nedonieslo na jeho dvor skôr, ako by tam dorazili. A samozrejme nechýba ani láska, ako by to bolo? Bojových scén ako vystrihnutých z Xeny či Herkula je tam dosť, ale nenarúšajú dej, splynú s ním a sú načasované tak, aby aj mnohé vysvetlili. Katsa je zmätená nielen z toho, že má zrazu priateľa, prvé ozajstného priateľa v živote, ale tiež z citov, ktoré ju k Poovi začínajú priťahovať. Všetko skoro zničí odhalnie pravého Poovho obdarenia, pretože je úplne iné, ako sprvu vypadalo... Bude sa Katsa vedieť vysporiadať s novými životnými skutočnosťami? Podarí sa im s Poom prekonať prekážky nielen v ich vzťahu, ale aj v hľadaní a zisťovaní nových šokujúcich správ? Zvrhnú kráľa Lecka a zachránia kráľovnú Bitterblue? Vydrží to ich láska?
    
    Opísanie celého deja by bolo na niekoľko strán, jedno je však isté, nestíhala som sa diviť, čudovať, prekvapene zízať a rozmýšľať, či je to vôbec možné, že sa stále niečo dialo, niečo vysvetlilo, niečo odhalilo. Jednoducho nadupaná kniha :) akciou, príjemným vtipom, rozkvitajúcou láskou (s asi najroztomilejším a najzvláštnejším vyznaním lásky, aké som kedy čítala) a všadeprítomným nebezpečenstvom, ktorému musia čeliť. Hlavní hrdinovia mi boli naozaj sympatickí, príjemní, ale aj nevyspytateľní. Katsa aj Po sú obaja výnimoční, obdarení. A veľmi podobní. Dopĺňajú sa navzájom, čo si spočiatku neuvedomujú, ale časom je to výhoda. Sledovať ich vzťah bol priam zážitok, od prvého oťukávania sa, cez vzájomné cvičenia a súboje, plánovania cesty a putovanie. A tie ich rozhovory... ach, to bolo čítanie! :) Až na základe Poovho pohľadu na jej obdarenie a jeho „zneužívanie“ strýkom Random, Katsa zisťuje, že pre ňu nie je prekliatím, ale niečím omnoho väčším.
Akí blázni sa neustále vzpierajú Randovej vôli? Vari nepočuli tie príbehy? Nevedia, že ma za nimi pošle?“
„A ty nemáš tú moc odmietnuť?“ opýtal sa Po. „Ako ťa môže niekto nútiť niečo robiť?“
Do hrdla jej vyšľahol plameň a pridusil ju. „On je kráľ. A ty si tiež blázon, ak si myslíš, že mám v tomto na výber.“

„Ale ty máš na výber. To nie on ťa robí krutou. Ty sama si taká, keď sa podriaďuješ jeho vôli.
Aj ostatné postavy knihy si obľúbite, teda aspoň Katsinho bratranca určite. Nie je ich zas tak veľa, ale do deja vstupujú a odchádzajú z neho v správnom čase a na správnom mieste. Knihe a deju to neuberá na atraktivite, skôr naopak. Chcete čítať ďalej a ďalej a rýchlejšie, ja som určite chcela.
    
Výnimočná
bola skutočne výnimočná kniha. Nič podobné som ešte nečítala. Prepracovaná do detailov, kúsok po kúsku do seba zapadnú všetky čiastočky príbehu, aj tie, ktoré sa stali na začiatku dostanú na konci svoj význam. Skutočne krásne dielo hodné prečítania, ja som bola unesená. Autorka mala všetko premyslené, dokonca sa v knihe nachádza aj mapa Siedmich kráľovstiev, čo ma úplne dostalo! Krása, výnimočnosť, prudko čitateľná, len tak môžem zhrnúť túto knihu.
Preto hodnotím samozrejme plným počtom :)

Myšlienka z knihy, ktorá sa mi páčila:

(uvádzam spomínané vyznanie lásky Poa Katse)

Zrazu to vyzeralo, že nevie, čo má povedať. Pozrel sa do lona a pohrával sa s prsteňmi, nadýchol sa a poškriabal sa na hlave, a keď k nej opäť zdvihol tvár, pocítila, že jeho oči sú obnažené a ona cez ne vidí až do hĺbky jeho duše. Vedela, čo sa chystá povedať.
„Ja viem, že toto si nechcela, Katsa. Ale nedokážem si pomôcť. V tej chvíli, keď si sa vrútila do môjho života, bol som stratený. Mám strach povedať ti, čo by som si prial, lebo sa bojím... och, ja neviem,  hoď ma do ohňa! Alebo, to je pravdepodobnejšie, odmietni ma! Alebo, a to by bolo to najhoršie, pohŕdaj mnou!“ povedal, hlas sa mu zlomil a pohľadom skĺzol z jej tváre. Hlavu si zaboril do dlaní. „Milujem ťa,“ vydýchol. „Si mi drahšia, než by som si bol kedy pomyslel. A rozplakal som ťa – a to je všetko.“ Plakala, ale nie pre to, čo povedal. Bolo to pre istotu, o ktorej odmietala premýšľať, kým sedela pred ním. Postavila sa. „Musím odísť.“

 

Moje hodnotenie:              10/10

Spracovala Barborka

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.