Choď na obsah Choď na menu
 


Zárezy smrti (Veronica Roth)

zarezy-smrti.jpg
Megaúspešná dystopická séria Divergencia sa skončila a fanúšikovia s napätím čakali, čo príde od Veronicy ako ďalšie. Dočkali sa...a je to pecka.

Prvý diel novej sci-fi fantasy dilógie Zárezy smrti o svete, v ktorom panuje násilie a neprávo. O galaxii, v ktorej niektorí nažívajú v priazni osudu a kde má každý človek špeciálny dar. Kým väčšina dokáže vyťažiť zo svojho daru čo najviac, Akosa a Cyru pre ich dary zneužívajú...

 

Zárezy smrti rozprávajú o Akosovi a Cyre.
Akos pochádza z mierumilovného národa a je nadovšetko oddaný rodine. Pochádza z mierumilovnej krajiny Thuhve, odkiaľ ho s bratom unesú vojaci nepriateľského národa Šotetov, ktorým panuje diktátor Ryzek. Akosovi nepomohlo ani to, že ho ochraňuje neobyčajný dar...

Cyra je Ryzekova sestra prezývaná aj palica, pretože ju považujú za vernú služobníčku svojho brata. Má dar bolesti a sily, čo jej brat zneužíva, aby tyranizoval svojich nepriateľov. Cyra má však na viac, ako byť nástrojom v bratových rukách. Vzdoruje, je rýchlejšia a bystrejšia, než hockto predpokladá...

Keď sa zrazu Cyrastretne s Akosom, obaja si začnú uvedomovať, že nie všetko je také, akým sa zdalo byť. Zrazu stoja pred rozhodnutím – pomôcť si navzájom a prežiť, alebo priniesť jeden druhému skazu.

Každý dar v sebe nesie aj kliatbu,
ale žiadny dar  nie je len kliatbou.

 

 

Veronica Roth opäť vytvorila neuveriteľný svet, do ktorého dala fantáziu aj poetiku. Pútavé je, že každý má svoju jedinečnú schopnosť, ktorá mu presne sedí a je neraz spúšťačom dynamiky príbehu.
Zároveň autorka vynikajúco vystihla emócie, celý citový svet postáv, ich konanie, vzťahy a túžby. Práve vykreslenie postáv je silným prvkom knihy Zárezy smrti. Sú prepracované, plastické, zapamätateľné a budete sa s nimi vedieť stotožniť.

Cyra si vás získa, lebo je to bojovníčka, inteligentná a drzá. Silná postava, ktorú si obľúbite a ktorá ťahá prevažnú časť príbehu.
A hoci Akos je takpovediac jej opakom, zamilujete si ho. Odvážny, poctivý mladík, ktorý si stojí za slovom a plní sľuby. Súčasne je láskavý, milý až jemný. Občas naivný.
Výborný kontrast. Cyra a Akos.

Zárezy smrti sa vám proste „zarežú“ pod kožu, dostanú vás a vy sa opäť nebudete vedieť dočkať druhej časti.

 

V boji o prežitie nemá česť miesto.

 

Veronica Roth je americká spisovateľka sci-fi a fantasy, ktorá má za sebou milióny predaných kníh. Filmová spoločnosť, ktorá nakrútila prvý diel filmovej trilógie podľa jej prvej časti knižnej trilógie, zarobila počas prvých desiatich dní premietania len v amerických kinách 100 miliónov dolárov.
Veronica o sebe tvrdí, že je šesť amerických stôp vysoký sci-fi nerd, ktorý je oblečený vo svojom obľúbenom pyžame, pričom má neskutočné množstvo rôznych fóbii.