Choď na obsah Choď na menu
 


„Berlínske hviezdy? Kniha, ktorá ma prvý raz rozplakala,“ tvrdí autorka

berlinske-hviezdy.jpg
Berlínske hviezdy je príbeh o láske, odvahe a túžbe uchrániť to najcennejšie. Za každú cenu!
Piata kniha s vojnovou tematikou od slovenskej autorky Michaely Elly Hajdukovej, v ktorej sa tentoraz zamerala na prácu novinárov a na deti i mladých, ktorí žili v tom období v Berlíne.

„Toto je moja prvá a jediná kniha, ktorá ma naozaj rozplakala. Občas sa mi pri iných knihách podarilo dojať sa, ale plakať nikdy. Niekedy si scény čítam nahlas, aby som počula, či tam niečo neškrípe. Tá, o ktorej hovorím sa odohráva v cele na gestape a naozaj ma načisto emočne rozhádzala,“ hovorí autorka.

 

Zlaté dvadsiate roky v Berlíne.
Lina je žurnalistka. Pozná Dietrichovú, Fröhlicha i všetkých dôležitých ľudí z filmovej i divadelnej brandže. Keď sa Berlín začína obliekať do nacistických vlajok, je pri tom a svrbia ju prsty. Vlastnou šikovnosťou sa dostane až do blízkosti vodcu. Jej pero je ostré a ona je príliš mladá. I ju na istý čas strhnú idey a program národných socialistov. Jedna noc s vôňou ohňa však zmení jej život.

Reichstag horí a ona trhá zlatý hákový kríž na svojom krku. A stretáva Reinharda. Aristokrat a člen SS si zaumieni dostať drzú novinárku, v ktorej klíči nenávisť. Tú uhasí len pravda. No potrvá dlho, kým si z tvárí strhnú masky.

Môže z popola nenávisti vykvitnúť láska? Komu patria uniformy Ligy dievčat v pivnici? Kto sú v skutočnosti vodcove deti, ktoré s piesňou na perách križujú v lete ríšu?

 

Na záchranu nie je nikdy neskoro

Berlínske hviezdy sú dojímavým čítaním o sile ľudskosti a odvahe. Existuje množstvo príkladov, ako počas vojny zachraňovali tých, ktorí to potrebovali. Nicholas Winton, či Irena Sandlerová sú len dve z mnohých mien.
A je úžasné, akí sme vynaliezaví, keď chceme podať pomocnú ruku.
Aj Michaela vymyslela zaujímavý spôsob, ako počas vojny zachraňovať deti. Ťažko povedať, či by to bolo možné, ale v príbehu to perfektne funguje.
Opäť vystavala rozprávanie na pevných historických základoch. Skutočné fakty a udalosti ako postupný nástup Hitlera k moci, výsledky volieb, výsluchy ap. prispievajú k autentickosti.

 

 

 

Hudba v pozadí

 „Mám rada skupinu Rammstein a pri tejto knihe mi veľmi pomáhala v písaní dramatických a drsných scén,“ prezrádza Michaela. „Pri každej knihe mám jej vlastný playlist. V tejto som počúvala Rammstein, OST seriálu Babylon Berlin, či OST filmu Lida Baarova, či skupinu Faun. Táto paganfolková nemecká skupina ma neuveriteľne inšpirovala. Vymyslela som podľa nich celé divadlo Magická záhrada a niekoľko ich piesní som prepožičala speváčke v tejto knihe, Lininej sestre Lili.“

Novinárku Linu si autorka „vysnívala“ – od začiatku chcela trochu drzú, trochu ľahkovážnu postavu, no zároveň odvážnu.
Reinhard však nebol v pláne... „Vždy som si myslela, že knihu a dej mám pod kontrolou. Vymyslím postavy a okolo nich točím dej. I tu to tak bolo. A potom som počas písania nadobudla zrazu pocit, akoby tam niečo chýbalo. Niekto. A ten niekto sa časom objavil. Vedela som, že musí byť v knihe. Bolo to zvláštne, že sa objavil ako hotová vymyslená postava, akoby skutočne žil a ja som si na neho spomenula. A doniesol si aj meno. Reinhard,“ vysvetľuje Michaela Ella Hajduková.

 

Postava, ktorá mi to všetko nabúrala...

A tu sa dokazuje, čo hovoria mnohí autori a mi ne-spisovatelia tomu ťažko veríme: príbeh si často žije vlastným životom a postavy tobôž...niekedy dokonca menia dejovú líniu.
Bolo to aj v prípade Berlínskych hviezd. Michaela sa nevedela s postavou Reinharda nejako vyrovnať. „Bol arogantný, cynický a ešte aj to meno mi na ňom prekážalo. No nemohla som ho z deja dostať, preto som ho skúsila aspoň premenovať, ale nešlo to. Tak som si povedala, aby tam ostal a dej plynul,“ dodáva.

Postava Reinharda jej totálne nabúrala dej. Mal byť len vedľajšou postavou, no zrazu sa predral dopredu.
Mal to byť príbeh najmä o novinárčine. O svete, ktorý sa musel pasovať so zabitím slobody slova. O ľuďoch, ktorí písali o každodennej situácii. O tých, ktorí mizli a boli trestaní za svoje názory.
A Reinhard to všetko nabúral...