Choď na obsah Choď na menu
 


Bianca

Bertrice Small

Bianka

Série Dcery obchodníka s hedvábím

 

Baronet 2013

baronet-small-bianka.jpgRenesanční Florencie vášnivě ožívá v nové sérii historických romancí od "legendární" autorky bestsellerů Bertrice Small.

Florentský obchodník s hedvábím Giovanni Pietro d'Angelo a jeho manželka netouží po ničem víc než provdat své dcery za bohaté a významné muže. Když však nebezpečná nerozvážnost způsobí, že se jejich syn zaplete do tragické nehody, musí za to pykat nejstarší dcera. Pietro d'Angelovi, vydíráni mocným a zhýralým Sebastianem Roverem, musí dát krásnou Bianku Roveremu za manželku, aby si tak koupili jeho mlčení.
S matčinou pomocí uprchne Bianca z temného, krutého svazku a nalezne útočiště ve vile u moře. Otřesná vražda jejího manžela jí umožní konečně najít lásku. Florentská společnost by však nikdy neschválila muže, jehož si vybrala: prince Amira, vnuka osmanského sultána Mehmeda Dobyvatele.
Dva vášniví milenci dvě různé kultury dva světy, které je chtějí odloučit.

xxx

Keď som si objednávala novinku od Bertrice Small Bianku, úprimne, povedala som si, že som určite macochista! Po posledných sklamaniach a románoch, ktoré nijako neoslnili, ba niektoré doslova pochovali všetky nádeje, kupovať ďalšie bolo riskom, keď som ju už mala, prekladala som ju z miesta na miesto, oddiaľujúc nevyhnuteľné...

No vyplatilo sa.

Začala som ju čítať a po prvých päťdesiatich stranách som sa usmievala od ucha k uchu. Smallová, ktorá napísala Skye O´Malleyovú, Rosamundu, Laru... je späť! Jupííí! 

V roku 2012 vydaný román v originále nám Baronet len s ročným meškaním priniesol na náš trh. Spôsob, akým je napísaný, pripomína starý dobrý rukopis autorky a číta sa jedným dychom. Isteže, romatika a erotika zvlášť, je u Smallovej poznávacím znamením, no jej rozprávačský talent je skrátka jedinečný. 324 strán v preklade Jany Pacnerovej určite románu pomohol, nejako som si nevšimla dookola opakovania a prepovedania deja, čo ma v jej knihách vždy iritovalo.  Rovnako tak sa mi páčilo, že autorka veľmi vkusne a veľmi originálne včlenila do deja talianske oslovenia i výrazy, príbeh tak dostal punc šťavnatosti, autentickosti, akoby ste boli pri čítaní priamo vo Florencii, a pôsobilo to výborne. Tentoraz tlieskam!

Román je rozčlenený do troch častí, každá čitateľa prevedie rôznymi obdobiami Biancinho života.

Bianca  s akvamarínovými očami, dcéra bohatého obchodníka vo Florencii vyrastá v rozvetvenej rodine ako najstaršia dcéra, vedomá si svojich povinností, cnostná, pod vplyvom razantnej matky, ktorá sníva o tom, že svoje krásne dcéry vydá čo najlepšie. Jedného dňa však brat Marko s priateľom zapletie do nepríjemnej udalosti, pri ktorej umrie prostitútka a česť rodiny má zachrániť bohatý no zvrhlý právnik. Ten si za pomoc vyžiada Biancu za manželku. Keďže rodina nemá inú možnosť ako dostáť slovu, Bianca sa stáva manželkou nahoršieho tyrana a zvrhlíka Sebastiana Rovera. Mladá, poslušná a cnostná panna sa obetovala kvôli rodine a jej povesti a za to platila krutú daň. Už vo svadobnú noc Bianca zistí, čo za "zrúdu" si vzala a keďže mal muž nad ženou všetky práva, musela toho veľmi veľa prehltnúť, použiť všetok dôvtip a pud sebazáchovy, aby polrok manželského života vôbec prežila.

Druhá časť sa sústreďuje na obdobie, keď Bianka s pomocou matky utečie od svojho manžela a dúfa, že vplyv rodiny ju z okov manželstva dokáže vyslobodiť a podarí sa im anulovať hrôzostrašné manželstvo. Bianca stretáva svoju životnú lásku princa Amira, vnuka osmanského sultána, no i nepriazeň rodiny.

Tretia časť nás prevedie púťou lásky medzi Biancou a Amirom, dcérou obchodníka s hodvábom z Florencie, dobrou a počestnou kresťankou a nevercom, mužom, ktorý si vzal jej srdce, no na oplátku jej daroval to svoje a uviedol ju do svojho domova.  No viac neprezradím, lebo vám pokazím zážitok z čítania.

Aká by to bola Smallová, keby do príbehu nepriplietla staré známe osobnosti z jej predchádzajúcich kníh. Sultán Bajezíd, Selim, ich manželky a favoritky, ženy, ktoré opustili svoje domovy i vieru a stali sa mocnými vládkyňami v harémoch orientu. Bolo to osviežujúce pripomenutie... Snáď zahrabem v zadných poličkách a ich príbehy si pripomeniem.

Skrátka a dobre, Bianca bola výborná a ja sa už teším na jej sestru Francescu .

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Bertrice Small

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.