Choď na obsah Choď na menu
 


Bledomodré ženské písmo

bledomodre.jpg
Milujúce ženy majú šiesty zmysel. Rovnako ako pobiehajúca divá zver aj ony sú vyzbrojené spoľahlivou schopnosťou zavetriť nepriateľa. Sú to jasnovidky mužských previnení.

Amélia všetko uhádla, hoci si, primerane svojej povahe, všetko prehnane skreslene a zle vyložila. Človek by ešte mohol nadobudnúť podozrenie, že medzi oboma ženami došlo k nevysvetliteľnému sprisahaniu. Medzi tou, ktorú stelesňuje bledomodrý ženský rukopis, a tou druhou, ktorú letmý pohľad na toto písmo zasiahol do srdca.

 

Malá knižočka Bledomodré ženské písmo je dráma muža Leonidasa, ktorý žije úspešným a bohatstvom obklopeným životom. Dvere do vyššej spoločnosti mu ešte v mladosti otvoril zdedený frak po židovskom spolužiakovi, ktorý spáchal samovraždu.

No a v tomto zdedenom fraku sa mu navždy zmení život. Odev je vstupenkou na spoločenské podujatia viedenskej smotánky, kde sa do neho zahľadí zámožné dievča Amélia Paradiniová. Svadbou s bohatou Viedenčankou sa Leonidasovi okamžite vydláždi cesta ku kariére a spoločenskému postaveniu...

V honbe za majetkom sa Leonidas dopustí zrady, no život bez osudovej lásky ho dovedie k samote a večnému smútku. V psychologickom príbehu z predvojnového Rakúska už prebleskujú prvé náznaky katastrofy, ktorá má čoskoro pohltiť celú Európu.

 

 

Autor Franz Werfel patril medzi najznámejších po nemecky píšucich autorov svojej doby. Jeho mladosť bola úzko spätá s intelektuálnymi a literárnymi debatami v pražskej kaviarni Arco, kde sa stretával s Franzom Kafkom, Maxom Brodom a ďalšími autormi.
Medzi základné motívy tvorby tohto citlivého a vnímavého spisovateľa patrili morálna zodpovednosť jednotlivca za vlastné konanie, pocit odcudzenia a úzkosti zo zániku „starého, dobrého“ sveta, ale i otázka viery a religiozity.
S manželkou Almou Mahlerovou, vdovou po známom hudobnom skladateľovi, ho spájalo osudové puto priam magického očarenia. Pred začiatkom druhej svetovej vojny spolu odišli do Francúzska a neskôr emigrovali do Spojených štátov.