Choď na obsah Choď na menu
 


Čas slunečního svitu

Catherine Coulter

Season of The Sun (1991) - Čas slunečního svitu (Baronet, 2011)

Obrázok      Irka Zarabeth a arogantní Viking Magnuse z Norska se poprvé setkají v Yorku, kam se Magnus vydá za obchodem. Jakmile spatří Zarabeth, zamiluje se do ní a okamžitě se rozhodne, že se s ní ožení. Zarabeth však Vikinga z důvodů, které mu v tu chvíli nemůže sdělit, odmítne, a ten si ji nakonec odváží na svůj statek Malek jako svou otrokyni – spolu s její nevlastní sestřičkou Lotti.
     Magnusova sestra Ingunn rudovlasou otrokyni od prvního pohledu nenávidí, protože se bojí, že ohrozí její postavení paní domu, a snaží se jí znepříjemnit život týráním i těžkou prací. Zarabeth ústrky a nespravedlivé osočování dlouho mlčky snáší, ale nakonec pohár její trpělivost přeteče. Až poté se začínají oba hrdinové pomalu sbližovat a nacházet k sobě cestu. Je to cesta plná nedorozumění, omylů a bolesti, ale také lásky, pochopení a něhy…

 

 

Obrázok

 

 

     Catherine Coulter prináša v prvom dieli Vikingskej série všetko, čo je pre ňu typické: arogantného surového hrdinu, trpiacu hrdinku, šialeného zloducha, krásnu intrigánku, dávku nebezpečenstva, a to všetko v živo a verne vykreslenej dobe a prostredí. Tentokrát sa ocitáme v deviatom storočí v Dánmi ovládanom Yorku a pocestujeme si len medzi britskými ostrovmi a Nórskom. A zatiaľčo nás omámi pach špinavého mesta, oslepí krása severských fjordov a omráči drsná realita stredoveku, zaľúbia sa do seba a drámu prežijú aj Magnus a Zarabeth.
     Nechcem písať, o čom táto kniha je, zápletkovo je veľmi podobná ostatným z tejto série. Skôr sa chcem zamerať na analýzu postáv a autorkinho štýlu. Kto poznáte Coulterovú, viete, že sa venuje aj písaniu detektívok. Čo sa automaticky odráža aj na jej romantických knihách. A tu je práve kameň úrazu: jej romantické knihy ťažko nazvať "romantickými", ak si pod romantikou predstavujete klasickú nehu, lyriku, poéziu, dve srdcia bijúce ako jedno. Jej knihy sú plné násilia - aj voči ženám a deťom, ponižovania, utrpenia a vždy s aspoň trochu kriminálnou zápletkou. Častokrát tieto prvky vyvažuje humorom - a častokrát len odrážajú realitu danej doby - ale v tomto prípade to už bolo prehnané. Z Coulterovej hrdinov mám väčšinou pocit, že sú to nadradení, nesmierne namyslení, tvrdohlaví, násilní alfa - samci, a k tomu ešte aj patrične hlúpi. Čo nemusí byť odveci, hlavne v stredoveku, kedy sa so vzdelaním žiadne cavyky nerobili. Väčšinou mi to nevadí, nie som feministka a pozerám sa na to cez priezor obdobia, kedy sa kniha odohráva. Avšak Magnus sa už "prekonal". Zvláštne však je, že hoci mi nebol sympatický, nedá sa povedať, že mi bol odporný. Jednoducho som sa naňho pozerala ako na tupé, hlúpe vikinské zviera a autorkine myšlienky v hrdinkiných slovách, že jej manžel je "láskavý" som púšťala jedným uchom von, druhým dnu. Bol taký zadebnený, že by to bolo až na smiech, keby nebol taký surový.
     Čo som týmto všetkým chcela povedať? Nevadí mi Coulterovej štýl, len v tejto knihe to už "prepálila". Nič som síce od nej neočakávala, (a dobre som urobila, ďalšie v sérii sú lepšie), no druhýkrát si ju asi už neprečítam. Nebola totiž romantická ani trochu.

 dávam za to, že sa to ľahko čítalo a za kvalitne spracované reálie

Kristína

Viking Series
1. Season of The Sun (1991) - Čas slunečního svitu (Baronet, 2011)
2. Lord of Hawkfell Island (1993) – Pán ostrova (Baronet, 1998, 2010)
3. Lord of Raven’s Peak (1994) – Pán tvrze (Baronet, 1999)
4. Lord of Falcon Ridge (1995) – Pán snu (Baronet, 2000)

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.