Choď na obsah Choď na menu
 


Diabol, čo ju skrotil

Johanna LINDSEY

 

DIABOL, ČO JU SKROTIL

 

V originále: THE DEVIL WHO TAMED HER (2007)

 

Vydavateľstvo: Ikar, 2008

 

Obrázok ANOTÁCIA:

 

Ofélia Reidová bola najžiaducejšou a zároveň najnenávidenejšou ženou Anglicka. Niet divu - celý život robila všetko pre to, aby dosiahla oboje. Keď tesne pred svadbou dá košom markízovi Duncanovi MacTavishovi, netuší, že sa ho navždy nezbavila. Jeho priateľ Rafael Locke, vikomt z Lynnfieldu, sa totiž s Duncanom stavil, že Oféliu skrotí a vráti do jeho náručia. Vráti?

Voľné pokračovanie knihy Markízov dedič!

 

Recenzia:

 

Johanna Lindseyová: Diabol, čo ju skrotil
Bratislava, Ikar 2008
Preklad Nora Hrušková
 
 
     Meno americkej autorky Johanny Lindseyovej je pre čitateľov (a najmä čitateľky) zárukou, že pri zahĺbení sa do jej príbehov nájdu zakaždým to, na čo sú zvyknutí. Romantiku, správnu dávku napätia, štipku humoru, trefné dialógy a, prirodzene, rozprávkový happy end. Kto siahne po jej novej knihe, rozhodne nebude sklamaný. Dej začína zostra – najžiaducejšia a zároveň najnenávidenejšia debutantka v Londýne Ofélia Reidová ruší svadbu so škótskym šľachticom Duncanom, čím dá len ďalší z nespočetných podnetov na šírenie klebiet o jej osobe. Jej nevídaná krása a popularita sú pre ňu danajským darom, pretože takmer všetci ju pokrytecky vyhľadávajú len preto, aby boli videní v jej blízkosti. Na scénu však prichádza Rafael Locke, vikomt z Lynnfieldu, ktorý uzavrie s priateľom Duncanom stávku. Rafael je presvedčený, že sa mu podarí Oféliu skrotiť a spraviť z nej lepšieho človeka. Unesie ju na svoje panstvo a postupne spoznáva skutočnú Oféliinu tvár. Zrejme nikoho neprekvapí, že sa medzi nimi postupne zrodí vášnivý vzťah. Časom Ofélia naozaj prejaví aj svoje lepšie vlastnosti. Po návrate do Londýna sa hrdinovia napriek plánovanej odluke nedokážu od seba odpútať. Čo sa však stane, keď sa Ofélia dozvie, že Rafaelov záujem o ňu spočíval iba v uzavretej stávke? Vráti sa späť stará Ofélia, ktorá rozsievala nenávisť a zlobu a pripravila sa tak o všetkých priateľov?
     Línia príbehu je postavená predovšetkým na dvoch hlavných postavách, čo môže vyvolávať dojem spomaleného deja. Knihou sa mihnú aj vedľajšie postavy, ako napríklad Rafaelova spupná sestra Amanda alebo Oféliin otec, dej však veľmi neovplyvnia. Je to škoda, pretože niektoré z postáv, ako je trebárs Rafaelov bratanec Rupert, majú v sebe veľký potenciál. Názov Diabol, čo ju skrotil je skutočne výstižný. Viac-menej povie všetko, čo kniha ponúka. Navyše dáva aj odpoveď na základnú otázku, či sa Rafaelovi podarí priviesť Oféliu na správnu cestu. Žiadne veľké prekvapenia či dejové zvraty preto nečakajte. Rozhodne sa však oplatí prečítať knihu až do konca, ktorý je takmer tragický. Ale nebojte sa, Johanna Lindseyová svojich fanúšikov o šťastný koniec nepripraví :-) .
 
 
Marek Zákopčan
 
 
Knižná revue 5/2009, s. 8
 
 

Náhľad fotografií zo zložky Johanna Lindsey

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

nazor

(lubica1995, 28. 3. 2009 13:45)

Možno aj najlepšia Lindseyovka, akú som čítala. Až na ten koniec, ktorý sa podla mňa vliekol ako sopel na rukáve, zaverečná zápletka sa mi zdala dost Lacná a narýchlo. Inak super dej, super dialogy medzi hrdinami.

rozčarovaná

(janka, 3. 2. 2009 23:52)

no možno by som o tejto knihe aj niečo napísala, ale už vyše mesiaca čakám, kým mi ju aj iné knihy pošľú z jedného e-shoopu