Choď na obsah Choď na menu
 


Diamantový kráľ

Patricia Potter

Scottish
1. The black knave – Černý jezdec
2. The heart queen – Srdcová královna
3. The diamond king –
Diamantový kráľ

 

Diamantový kráľ

 

Vydavateľstvo: Ikar 2004

Originál: The diamond king

 

Obrázok Anotácia: r. 1747

Alex Leslie, škótsky šľachtic, je obávaný kapitán korzárskej lode, ktorá smeruje k brehom Brazílie po diamanty. Do zajatia sa mu dostane krásna, ale vzdorovitá dcéra škótskeho odpadlíka Jenna Campbellová. Alex má veľa dôvodov nenávidieť ju, lebo patrí do rodu, ktorým nesmierne opovrhuje. No kdesi uprostred brazílskej džungle sa jeho odpor mení na divú túžbu a lásku, o ktorej si myslel, že ju nikdy nenájde...

Obrázok

Anotácia vôbec nevystihuje podstatu knihy. Takže trochu poopravím opis Alexa a Jenny.

 Alex bol škótsky šľachtic, ktorý sa mal stať dedičom šľachtického titulu, bol mužom, ktorý miloval ženy, dobrodružstvo a piesne, až kým sa nedal na stranu jakobitov. Zúčastnil sa bitky, po ktorej mu zostala chromá noha a jazva na tvári. Z veselého, šarmantného muža sa stáva zatrpknutý muž, ktorý pašuje škótske deti do Francúzska, aby nepadli do pazúrov Angličanov.

 Jenna ma na ruké veľké znamienko, o ktorom si ľudia myslia, že je symbolom diabla, preto ju ľudia považovali za bosorku a rodina sa od nej dištancovala. Jenna nepocítil lásku rodiny a musela sa skrývať pred ľuďmi. Jenna je skôr šedá myška a už vôbec nie je krásna a vzdorovitá. Preto je pre ňu vykúpením, keď dostane ponuku na sobáš, od muža žijúceho na Barbadose.

 Alex sa dá, po roku pašovania detí, pod vlajky francúzska a prepadáva anglické lode, aby zbohatol a mohol pomáhať deťom. Jednou z takých lodí je aj loď, na ktorej sa plaví Jenna za svojim nastávajúcim.

 Autorka vystihla historické udalosti, ktoré sa udiali v 18 st. medi Anglickom, Škótskom a Francúzskom. Zachytáva život v kolóniách, aj to ako sa ťažili diamanty v Brazílii. Aj pre mňa to boli nové informácie, s ktorými som sa ešte v žiadnej romanci nestretla, tak som trochu googlovala a naozaj autorka vystihla presne realitu tej doby, čo autorke kvitujem.

Naši hrdinovia mali očividne okrem fyzických a povahových nedostatkov ešte jeden závažný nedostatok, ktorý mne osobne dosť vadil. Mali problém vytvoriť zložité súvetia a viesť dialóg dlhšie ako dve minúty. Alebo by som skôr povedala, že to je nedostatok autorky? Autorka až prehnane opisovala rozumové pochody hrdinov, ktoré zo začiatku možno boli zaujímavé, ale keďže naši hrdinovia rozmýšľali stále o tom istom (je zlý/á alebo dobrý/á a dúfam, že to Meg prežije), tak ma kniha začala postup času dosť nudiť. Preskakovala som strany a čítala som len dialógy, ktoré boli dosť nezáživné. Takže historické udalosti boli super, ale strašne mi v knihe chýbali zaujímavé dialógy, iskrenie medzi hrdinami a vo všeobecnosti chýbala knihe iskra.

Obrázok

 

Spracovala Janka

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

P.P.

(johanka, 20. 1. 2010 21:19)

Zaujímavá, rozhodne stojí zato prečítať si ju.

veľmi pekné:-)))

(Ruži, 21. 7. 2009 20:13)

Aj u mňa sú to už roky, čo som túto knihu mala naposledy v rukách, ale odporúčam ju každému kto k nej má dosah, aby si ju nenechal ujsť:-)))
Dodnes si pamätám, že sa mi veľmi páčila.

diamantový kráľ

(knihovnica, 19. 1. 2009 9:01)

Ja naopak musím skonštatovať, že mne osobne sa táto kniha veľmi páčila.
Nový príbeh, žiadna x-tá kópia, ale originálny dej. Názov Diamantový kráľ mi ešte stále niečo hovorí, hoci sú to už roky, keď som ju čítala naposledy... U mňa 4 a 1/2 srdiečka.