Choď na obsah Choď na menu
 


Harém

Dora Levy Mossanen

Harém

Obrázok

 

Klokan 2006

Obrázok Příběh židovské dívky Rebeky, která byla v deseti letech provdána, ve čtrnácti letech porodila dceru a později po smrti manžela se musela živit prostitucí. Ze všech sil se snaží uchránit svou dceru před živořením, či dokonce smrtí v harému.

Obrázok

Najprv som dlho na knihu nedôverčivo hľadela, trochu zvedavá, trochu znechutená z priveľmi mladého veku hlavnej hrdinky. Potom som si však povedala, že keď autorka pochádza z Izraela, asi bude vedieť, o čom píše. Tak trocha mi to pripomenulo Khaleda Hosseiniho a ten si taktiež nebral servitku pred pero...

No len čo som sa začítala do prvých riadkov, už som ju z ruky nepustila. Raňajkovala som s ňou, obedovala i večerala, kavičkovala i "dávala pozor" ako syn zápasí s domácimi úlohami.

Boli chvíle, keď som bola zdesená, nešťastná i absolutne znechutená, ale čo bolo podstatné, z rúk som ju nepustila. Cca 370 strán a jeden deň.

Harém je vlastne príbehom troch žien. Rebeky, jej dcéry Zlatinky a jej vnučky Havran. Je to príbeh takmer rozprávkový a pritom desivo krutý, je príbehom nekonečného boja hlavnej hrdinky Rebeky s bezcitnou dobou, v ktorej sa narodila, s pravidlami, ktoré spoločnosť ženám prikazovala uprieť všetky túžby a sny.

Láska bola pochovaná a každý takmer zabudol že existuje. Hlavne Rebeka.

Matka, aby ju zachránila pred smrťou hladom, ju vydala za bohatého kováča, no vôbec netušila, že svoje desaťročné dieťa odovzdala do služieb diabla. Velé roky dievča trpelo v područí vyšinutého človeka, ktorý si z nej urobil otrokyňu a takmer ju obral aj o dušu a srdce. Zabudla, že niekedy dokázala ľúbiť. Svoju matku, muža, ktorý si ju chcel vziať, hnala ju nenávisť a túžba dosiahnuť postavenie. AJ keď svoju dcéru milovala tak, že bola ochotná kvôli nej predávať sama seba, aby ju udržala pri živote, nechcela pochopiť, že jej dcéra s ňou jej tajné túžby nezdieľa. Napriek tomu zariadila, aby ju vzali do harému ako šahovu konkubínu, než aby v živote trpela núdzou. 

Zlatinka šaha očarila a stala sa jeho najmilovanejšou favoritkou, avšak jej srdce patrilo niekomu inému. Artistovi, ktorému ako  dieťa prisahala, že si ho vezme. Aj keď Zlatinka šahovi porodí dcéru Albína, ktorú pomenuje paradoxne Havran, a prežije život plný v prepychu a nádhere paláca, nikdy sa nestotožní s tvrdením matky, že to je to najlepšie, čo ju mohlo v živote postihnúť.

Havran je albínka, jej prekliatie aj výhoda. Svojou povahou nemilosrdnej bojovníčky, mala bližšie k svojej starej matke a otcovi, ktorý jej nedokáže nič odoprieť, ba ani jej túžbo po moci. Ako jediná žena v dejinách sa jedného dňa stane kráľovnou ríše. Jeje ambície sa vyrovnajú už len jedinečnosti, ktorou táto žena oplýva. 

Osudy tých troch žien sa v knihe prelínajú a pútavo rozohrávajú príbeh, ktorý ma úplne pohltil už len tým, ako bol napísaný. Tí, ktorí majú radí orientálne príbehy typu Smallovej, alebo realistický opis Hosseiniho, či dokonca rozprávky Tisíc a jednej noci, si rozhodne prídu na svoje, pretože v tejto knihe nájdu všetko z toho. Aj ten záver, ani sladký, no ani smutný čo tragický, taký akurát.  Každá zo žien nájde napokon šťastie v tom, čo od života očakávala.   

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.