Choď na obsah Choď na menu
 


Knihovníčka z Auschwitzu. Skutočný príbeh...

knihovnicka.jpg
Toto dievča budete obdivovať, milovať a dáte pred ňou povestný klobúk dolu z hlavy. Tento príbeh vám urobí dieru do srdca. Dojme vás, rozplače a opäť raz dokáže, akú pevnú vôľu máme my ľudia. Ako dokážeme napriek nepriazni osudu i druhým prekonávať prekážky...
Toto je skutočný príbeh Knihovníčka z Auschwitzu.

 

V jednom z najtemnejších období v histórii ľudstva sa zrodil jedinečný príbeh mladého dievčaťa z Prahy, ktoré prejavilo obrovskú odvahu, keď sa rozhodlo vlastným životom chrániť cenné židovské knihy priamo v jednom z najbrutálnejších koncentračných táborov.

 

Písal sa rok 1939, keď Ditu Krausovú s rodinou zajali nacisti a uväznili ich najprv v Terezíne a neskôr v koncentračnom tábore Auschwitz. Dita sa zo všetkých síl snažila prispôsobiť svojmu novému životu v brutálnych podmienkach a dokonca aj uprostred všetkých hrôz prejavovala neskonalú ľudskú silu a húževnatosť. Aj preto ju židovský vodca Fredy Hirsch požiadal, aby u seba uschovala vzácne knižné zväzky, ktoré sa väzňom podarilo prepašovať do tábora.

Dita sa tejto úlohy chopila celým svojím srdcom a stala sa tajnou knihovníčkou Auschwitzu. Dnes je len ťažko uveriteľné, že vďaka šestnásťročnému dievčaťu existovala v tábore plnom krutostí maličká tajná knižnica, ktorá obsahovala len osem zväzkov kníh. Napriek všetkému však dokázala zapáliť plameň vedomia a nádeje v dušiach tých najmenších a najzraniteľnejších – detí uväznených v Auschwitzi.

 

Knihovníčka z Auschwitzu je úžasný príbeh o dievčati, ktoré sa nesťažovalo, nefrflalo, nehľadalo výhovorky, ale snažilo sa prežiť. Čo najlepšie, dôstojne, a aj pre druhých. Miestami smutný až srdcervúci príbeh, ktorý vás však dokáže nabiť pozitívnou energiou a ukázať vám, čo je v živote naozaj dôležité.
Autor ideálne zakomponoval do jedného veľkého príbehu aj ďalšie mikropríbehy známych postáv z histórie. Už vyšlo toľko príbehov o holokauste a II.svetovej vojne. Mnohé stoja za prečítanie a tento medzi ne rozhodne patrí.

„Na tomto smutnom mieste,
kde sa ľudstvo prepadalo do svojho vlastného tieňa,
bola prítomnosť kníh tou poslednou stopou
po menej smutných a zhubných časoch,
v ktorých slová ešte mohli znieť hlasnejšie ako guľomety…“

 

 

Autor knihy Antonio Iturbe je španielsky žurnalista, spisovateľ a profesor. Narodil sa v Zaragoze a potom sa jeho rodina presťahovala do Barcelony, kde vyštudoval žurnalistiku na Universidad Autónoma de Barcelona. Po štúdiách založil časopis Gratix a začal sa venovať písaniu románov.
V roku 2012 oslovil Ditu Krausovú, aby podľa jej skutočného príbehu napísal svoj tretí román, ktorý bol doteraz preložený do 13 jazykov.