Choď na obsah Choď na menu
 


Kráľovstvo snov

Judith McNaught

Kráľovstvo snov

Obrázok

V originále: A Kingdom of Dreams (1989) 

Vydal: Ikar, 2000 / ČR

Království snů  Baronet, 1999, 2007


Obrázok Anotácia:
Román Království snů vypráví příběh mladičké skotské šlechtičny Jennifer Merrickové. Odehráva se v 15. století, v době dvorných mužů u a udatných rytířů. Jennifer unese z klášterní školy všemi obávaný válečník Royce Westmoreland, vévoda z Claymore. Jennifer se mu sice pokouší vzdorovat, brání se však marně touze, kterou v ní Royce probudí. Zvítězí posléze láska nad pýchou i ohledy na rodinu, které Jennifer sužují?

Obrázok

 

ObrázokPo veľkom úspechu knihy Whitney, moja láska sa Judith McNaught rozhodla písať o ďalšom Westmorelandovi, tentokrát Claytonovom pra-pra-pra predkovi, prvom vojvodovi z Claymore. Keďže sa príbeh odohráva na konci stredoveku, je aj patrične temný. Vojna medzi Angličanmi a Škótmi sa stala pozadím a aj zámienkou pre hlavný konflikt románu. Jennifer učia k nenávisti voči Royceovi, prezývanému Čierny Vlk, už od detstva. Keď ju tento skvelý anglický bojovník unesie, je ohromená, že zvesti majú veľmi ďaleko od pravdy. Royce je na vtedajšiu dobu džentlmen a so zajatou dcérou svojho nepriateľa zaobchádza omnoho šetrnejšie ako ona s ním. Niet divu, že sa napokon Jenny doňho zaľúbi, a on do nej. Práve keď ju chce požiadať o ruku, dôjde k nedorozumeniu, ktoré podstatne zmení ich vzťah. Na rozkaz anglického aj škótskeho kráľa sa však mladí musia vziať ... a ich manželstvo rozhodne nie je prechádzka ružovou záhradou. Práve keď by sa zdalo, že láska prekoná všetku trpkosť, zasiahnu opäť Jenniferini príbuzní a až keď Jenny vidí, že Royce, aby dodržal sľub, ktorý jej dal, má smrť na jazyku, pochopí, že rodina ju len zneužívala. Na môj vkus trochu prineskoro. Jenny je strašne tvrdohlavá, nechápem, ako mohla byť voči vlastnej rodine taká zaslepená a voči manželovi taká prísna až krutá. Z tohto dôvodu sa mi táto kniha až tak nepáčila. Taktiež klasický konflikt medzi Škótmi a Angličanmi mi pripadal ako strašné klišé. Ako keby sa v stredoveku nedialo nič iné. Najprv som to pripisovala oklieštenej slovenskej verzii, ale po prečítaní českej názor na túto knihu veľmi nemením. Priemer.

Spracovala Kristína

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Judith McNaught

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

česká verzia

(jajka, 31. 3. 2011 18:27)

túto knihu som v slovenskej verzii čítala už pred pár rokmi a tiež sa mi veľmi nepáčilo ako bol dej zrazu ukončený,ale nedávno sa mi dostala do ruky česká verzia,ktorá je o viac 100 strán obsiahlejšia ako tá slovenská.slovenský vydavateľ teda čitateľov pripravil o celé vyvrcholenie knihy ako aj rozpletenie zápletky,ktorú ponúka len česká verzia.inak celkom slušná knižka a kedže to bol prvý historický román,ktorý som prečítala mám pre ňu istú slabosť. :)

Nazor

(lubica1995, 1. 7. 2009 21:47)

Pekný večer. Kniha bola ako vždy super, len mi trochu prekážalo, ako rýchlo skončila. Čakala som pokračovanie. Myslela som, žš Čierny vlk očistí Jenny. Že ju obráni pred jej rodinou, že im vmetie do tváre, aká je senzačná, že si ich zastáva..... a nič. Ale aj tak sa to dalo. Whitnej bola asi v tomto prípade lepšia. Podla mňa.

4 srdiečka

(janka, 28. 2. 2009 15:44)

Ja som túto knihu čítala dávno, ale mne sa páčila. Dokonca viac ako Whitney moja láska. No dobre možno mám slabosť na knihy, ktoré sa odohrávajú v Škótsku, ale nič nemení na fakte, že táto kniha bola super. Páči sa mi, keď sú hrdinky trochu tvrdohlavé a neomdlievajú, keď sa na nich hrdina mrzko pozrie.