Choď na obsah Choď na menu
 


Kráska a netvor

Teresa Medeiros

Kráska a netvor

Obrázok

 

Obrázok Půvabná Gwendolyn nevěřila na nadpřirozené bytosti, ale ostatní obyvatelé vesnice žili ve strachu z tajemného netvora, který obýval nedalekou zříceninu hradu. Jejich posedlost dávnou pověstí došla tak daleko, že se mu rozhodli obětovat pannu – a tou se stala právě Gwendolyn.
Nešťastná dívka věděla, že pro všechna ta světla a znepokojivé zvuky, které se z hradu ozývají, existuje rozumné vysvětlení, ale když stála na hradním nádvoří připoutaná ke kůlu a bičovaná deštěm, její někdejší jistota se otřásla v základech.
Podle pověsti měl na sebe netvor občas brát lidskou podobu – a právě takto se jí zjevil, jako urostlý muž, jen tvář skryl před jejím pohledem. Odnesl ji v náručí do svého doupěte a učinil z ní svou zajatkyni, o niž se staral s nevídanou péčí. Jen on sám věděl, jak se věci ve skutečnosti mají – a byl si vědom, že pokud chce ještě někdy normálně žít, musí krásnou zajatkyni okouzlit a přimět ji, aby se do něho zamilovala…

Obrázok

 

 Keď som ju už toľko hľadala, veľmi som sa na ňu tešila, ale...

Nemôžem povedať, že sa mi nepáčila, to naozaj nie. Prečítala som ju, avšak na poslednej kapitole som ju zatvorila sklamaná.

Anotácia naznačovala, že aj táto kniha, tak ako napríklad Ztracená duše, alebo Milenec z temnot, bude plná mystiky, fantázie, tajomna...  Ibaže ...iba naznačovala! Škoda! 

Kráska a netvor je klasický romantický príbeh zo stredoveku. Gwendolyn je obyčajná žena tochu pri tele s nosom večne zavrtaným v knihách, ktorá ma na starosti chorého otca, čo trpí duševnou chorobou, tri sestry, ktorých mravy sú viac než pochybné, a vo svojich dvadsiatich piatich rokoch je už stará panna, ktorá však rozmýšľa viac hlavou ako srdcom, ktorá neverí na duchov, netvorov a kliatby. Avšak v srdci nosí spomienku na dávno mrtvého dediča panstva, jej prvú lásku, pre ktorého by vtedy aj dušu vypustila. Pre svoju povahu i výzor je večným terčom posmechu obyvateľov dediny.  Práve preto sa stala obeťou svojich spoluobčanov, ktorí ju ochotne podhodili netvorovi v zrúcanine hradu.

Netvor, tyranizuje dedinčanov nekonečnými požiadavkami, ako trest za zradu, ktorej sa poddaní hradného pána dopustili,  jediný vidí krásu a ušľachtilosť Gwendolyn a hoci ju uväzní v starej zrúcanine, nedokáže odolávať jej pôvabom, tak ako mladá žena. Ani ona nie je ľahostajná voči tajomnu, ktoré sa okolo záhadného muža vznáša. Avšak, kým sa ukáže, kto záhadný muž vlastne je a či Gwendolyn nakoniec spočinie v náručí toho, po kom jej telo i srdce prahnú, ešte prejde veľa času.

 

Náhľad fotografií zo zložky Teresa Medeiros

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

aj ja sa pridávam

(lenka, 10. 7. 2009 9:43)

pridávam sa k názoru, že hrdina bol síce akože záhadný, ale vôbec by mu na príťažlivosti neubralo, keby ozaj mal prečo skrývať svoju tvár, hrdinka bola ozaj skvelá, žiadna taká ta éterická krehotinka. rozhodne by knihe troška toho mystična neuškodilo.

presne...

(knihovnica, 9. 7. 2009 9:31)

to som mala na mysli, keď som komentár písala. Čakala som, že v nej bude niečo mystické... Však aj upútavka na ďalšiu spisovateľkinu knihu ( Dotek kouzla) sa prelína v čase... No v každom prípade to bola pekná kniha...

...

(aďa, 9. 7. 2009 9:02)

...podľa mňa to bola celkom pekná, romantická, stredoveká rozprávka, ktorá si určite tie štyri srdiečka zaslúži. A konečne raz hrdinka, ktorá nemá miery vychudnutej modelky ;-) no a čuduj sa svete hrdinovi to absolútne neprekážalo, skôr naopak :-)

......

(janka, 8. 7. 2009 18:39)

aj ja som bola trošku sklamaná knihou, lebo podľa anotácie som tiež usudzovala, že to bude trochu mystickejšie alebo že hlavný hrdina bude zaujimavejšie