Choď na obsah Choď na menu
 


Kristína Brestenská a jej historická romanca Na želanie kráľa

a-zelanie-krala.jpg
 „Aj vy túžite po veciach, o ktorých ste mi teraz povedali?“
Kirsteen mu odvážne pozrela do tmavohnedých očí. V tom momente jej pripadali nebezpečné. „Záleží na tom?“ neodpovedala na priamo položenú otázku.
„Váš kráľ sa vás niečo pýtal, Kirsteen MacLeodová, a čaká odpoveď.“
Kirsteen sťažka prehltla a uhla pohľadom. „Obdiv a láska muža zalichotí každej žene, veličenstvo. A ja nie som výnimkou.“
Jakub ju konečne pustil a odstúpil.

Kristína Brestenská, rodáčka z Nitry, vyštudovala verejnú správu, regionálny rozvoj, ale ťahalo ju to k písaniu. Už ako 8-9 ročná si s kamoškami založili spisovateľský klub a keď jej v roku 2018 vyšiel prvý historický román Grófov syn, bola to bomba. Veľký úspech u čitateliek a tak nasledovali knihy Ochranca, Strážca nevinnosti a V rukách nepriateľa.

Teraz jej vyšla piata historická romanca s názvom Na želanie kráľa, v ktorej nás zavedie do Edinburghu, sídla škótskeho kráľa Jakuba. A pozadí historických udalostí rozohrala ľúbostný príbeh s dobrodružnou zápletkou. „Priznávam, že je to jediný môj príbeh, pri písaní ktorého som si naozaj poplakala...epilóg preplačem skoro vždy a celý J usmieva sa Kristína.

 

"Stala si sa zmyslom môjho bytia na dvore,
 potešením pre moje oči aj mojou najväčšou bolesťou. A."

 

Píše sa rok 1503 a pred hradom Dalkeith sa zhromaždili davy škótskych šľachticov, aby privítali sprievod Margaréty Tudorovej, ktorá prichádza ako symbol krehkého mieru medzi Škótskom a Anglickom.

Kirsteen MacLeodová z ostrova Skye víta budúcu škótsku kráľovnú spolu so svojím otcom Normanom a bratom Alexandrom. O pár dní dostane pozvanie od kráľa Jakuba, aby s kráľovským sprievodom odišla do Edinburghu a stala sa dvornou dámou a spoločníčkou mladučkej Margaréty.

Samozrejme, kráľovo želanie je pre Kirsteen poctou, rozkazom i ťažkou skúškou zároveň. Na dvore voľných mravov bojujú o jej priazeň viacerí šľachtici, no krátko po príchode jej začnú chodiť listy od muža, ktorý tají svoje meno a varuje ju pred nebezpečenstvom.

Kirsteen je zmätená a vystrašená, taká čistá duša, ktorá hľadá úprimné priateľstvo a skutočnú lásku. Ale keď sa o ňu napokon začne zaujímať sám kráľ, prestáva mať svoj osud vo vlastných rukách.

 

 

Ako priznala autorka Kristína Brestenská, práve Kirsteen spolu s Elisabeth z knihy Ochranca jej najviac prirástli k srdcu. Postavu hlavného mužského hrdinu odtajní až niekedy v polovici knihy a nájdete v nej nie jeden, ale hneď dva ľúbostné príbehy. Jeden skutočný a jeden vymyslený... „Jednou z najdôležitejších vedľajších postáv je kráľ Jakub, čo bolo pre mňa veľkou výzvou. Ale nesmierne som si užívala, keď som z neho vytvárala bytosť z mäsa a kostí