Choď na obsah Choď na menu
 


Nádherný sen

Judith McNaught

Nádherný sen

Obrázok

V originále: Something Wonderful (1988)

 Vydal: Ikar, 2001 – Něco nádherného (Baronet, 2000, 2007)
Obrázok

Anotácia:
Bouřlivé manželství Alexandry Lawrencové, nevinné venkovské dívky, a mocného vévody z Hawtorne musí čelit nejtěžší zkoušce věrnosti. Vržena do fascinujícího světa londýnské společnosti, stává se nezávislá Alexandra obětí žárlivosti, odplaty, pýchy a neovladatelných vášní svého okolí. Avšak pod chladnou a arogantní maskou jejího manžela se skrývá něžný a citlivý muž, ten, jehož si Alexandra brala za muže. A tak musí Alexandra sebrat síly k boji za svůj život, a za jejich úchvatný vztah.

 

Obrázok  

Anotácia je skrátenou verziou tej, ktorá sa nachádza na anglickom originále. Možno bude lepšie uviesť túto, ktorú som našla na martinus.sk a ktorá nás vlastne uvádza do deja: „Hrdinka románu Alex Lawrencová má vážné starosti, po smrti otce zůstala rodina na mizině. Matka se stáhla do sebe, a tak chod celé domácnosti zůstává na Alex. Musí se postarat jak o matku, tak i o strýce a o dva přestárlé sluhy. Matka ji chce výhodně provdat za muže, jehož mladá dívka nemiluje, a tak se vdávat nechce. Raději přijímá pozvání na oslavu uspořádanou ve stylu středověkých turnajů. Vypůjčí si starobylé brnění a stráví den ve veselých hrách. Když se večer vrací domů, ocitne se náhle uprostřed dramatické scény - na mýtině stojí kočár a dva muži v černých maskách míří pistolemi na třetího. Alexandra nezaváhá, vystřelí a pak hrůzou omdlí. Mladému Jordanovi Townsendeovi právě zachránila život, a začíná se příběh lásky plný protivenství, úkladů a peripetií.“

 

Obrázok

Jordan Townsende, dvanásty vojvoda z Hawthornu, je najväčší sukničkár medzi britskou aristokraciou. Chladný, cynický, svetaznalý, príťažlivý Jordan mal síce mnoho žien, ale neľúbil ani jednu. V lásku neverí, o dôvere ani nehovoriac. Alexandra je jeho pravým opakom: citlivé, neskúsené, nesmierne optimistické dievča, ktoré verí, že ho v živote čaká „niečo nádherné“. Keď ich okolnosti prinútia uzavrieť sobáš, pričom Alexandra je výzorom ešte dieťa, za štyri dni manželstva sa jej podarí preniknúť pod vojvodov ľadový pancier. Potom však Jordan zmizne, a vyše roka ho všetci považujú za mŕtveho. Alex ho oplakáva, žijúc v blaženej nevedomosti o jeho skutočnej povahe a činoch. Dospeje do krásy, a odchádza dobyť Londýn. Keď zistí o svojom milovanom trpkú pravdu, konečne sa od neho oslobodí. Stáva sa miláčikom spoločnosti, nápadníci sa o ňu trhajú a tak Alexandra pre zachovanie dobrého mena súhlasí so sobášom s vojvodovým bratrancom. Jordan sa vracia práve včas, aby im prerušil sobáš. Šokovaný premenou svojej „detskej“ manželky, rozhodne sa podrobiť ju svojej vôli. No Alexandra už nie je tá naivná husička, ktorú si bral, a čaká ho ťažký súboj. Nehovoriac o tom, že pokusy pripraviť ho o život ani zďaleka neskončili... Prečo a kam Jordan zmizol a kto mal na svedomí všetky situácie, v ktorých mu šlo o život, sa dozviete, keď knihu prečítate, nebudem prezrádzať všetko. Ja som ju prečítala asi trikrát, takže na nej niečo bude. Jordan bol síce trochu tvrdý a občas nesympatický a ten záver sa mi zdal skoro až rozprávkový, ale z McNaughtovej historických radím túto knihu medzi tie lepšie. Samozrejme, v neskrátenej verzii.Pozn.: Veľa šťastných chvíľ po vyriešení nedorozumení medzi Jordanom a Alexandrou nečakajte. Judith McNaught sa to rozhodla napraviť v knihe Láska nebeská (Almost Heaven), ktorá sa odohráva o pár rokov neskôr a kde na veľkom počte strán nájdete nielen Jordana a Alex, ale aj ďalšie postavy z Nádherného sna. Takisto sa Townsendeovci vyskytujú aj v S tebou až navěky (Until You).

Spracovala Kristína

 

 

BlueBoard.cz

 

Náhľad fotografií zo zložky Judith McNaught

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

skvelé

(janka, 16. 4. 2011 15:15)

Jednoducho úžasná... :)

Moja prvá

(lubica1995, 9. 12. 2010 21:22)

Nádherný sen bola prvá, ktorú som od nej čítala, preto je pre mňa najkrajšia, aj keď som už čítala všetky ostatné okrem Dokonalej a Modre z neba. :) V slovenčine bola dobrá, ale dala by som neviem čo za to čítať ju cez Baronet..... Veď najkrajšie pasáže boli, ako vystúpili s koča a ona s ním šermovala na lúke, pričom sa jeho služobníctvo nechápavo prizeralo. Chcela by som vedieť, ako mu ukazovala oblaky... alebo jeho stará matka, keď zistila, že je mŕtvy, ako sa opustila a Alexandra ju jediná vedel vrátiť to života..vtedy som si poplakala. Moc krásna. Najkrajšia.

sen

(Jožka, 12. 10. 2010 17:25)

oh keby mne sa take niečo snivalo....:)

a tu skončili moje ilúzie

(johanka, 20. 1. 2010 21:06)

Pri slovách skracovanie sa mi až rozum pozastavil, ale nejako to predýchavam. Fakt dobroprajné vydavateľstvá, len čo je pravda.
Teraz ku knižočke (inak sa ani nazvať už nedá). Bola podľa môjho gusta, patrí k obľúbeným. Pri tej druhej svadbe som tŕpla, či to Jordan stihne a ako sa tá šlamastika doma dorieši.

najlepšia z najlepších

(Ruži, 21. 7. 2009 20:24)

Ako čítam komentáre, tak som nejak posmutnela, pretože som doteraz nevedela o tom ako IKAR skracuje knihy - nech sa spamätajú!!! Nesmú robiť také veci, nieje to od nich vôbec milé. Najmä nie, ak ide o takú úžasnú knihu akou je Nádherný sen.
Od McNaughtovej som bohužiaľ čítala iba dve knihy, túto a Raz a navždy - a obe sa mi navždy zapísali do srdiečka:-)))
Dúfam, že má táto spisovateľka oveľa viac takých skvelých kníh, hoci som ešte iné nenašla...
Vrelo odporúčam:-)))Spisovateľka má talent skĺbiť ľahkosť, smiech aj bolesť do prekrásnej a nikdy nekončiacej lásky.

nejde ani tak o epilóg

(Kristína, 5. 3. 2009 12:24)

pretože okrem epilógu chýbajú aj iné veci. Sú povypúšťané dialógy, scény ani nie, scény sú skôr skracované. Slovenskú verziu som čítala už dávno, ale napr. sa mi zdá, že skrátili scénu z rybačky, chýba tam, ako Alex učila Jordana poznávať tvary oblakov. Sú to také milé "maličkosti", ktoré ale práveže dokresľujú atmosféru knihy a často aj charakterov. A prečo to IKAR robí? Mám dojem, že pri tomto type kníh (rozumej historické romance) majú stanovené, že sa prekladateľ musí, resp. vydavateľstvo musí zmestiť do cca 300 strán. Neviem, či tak robia aj pri inej literatúre... mohli by sa ozvať.:-)

epilóg

(Lenka, 5. 3. 2009 10:07)

no tak ten epilóg som si prečítala na baronete, inač je tam skoro celá kniha, nerozumiem, to by bola pre ikar taká záťaž dať do knihu jednu stranu s epilógom navyše???

česká verzia

(Kristína, 5. 3. 2009 8:50)

je ešte na trhu, takže ak sa vám táto kniha veľmi páčila, skúste aj české vydanie. Mňa mrzí, že slovenská verzia skončila len vyznaním lásky, v originále nasleduje ešte milý epilóg, ktorý končí nejak takto: "a zlý vojvoda uvidel pri pohľade do očí nevinného dievčaťa niečo nádherné."

Boduje

(Lenka, 4. 3. 2009 19:32)

Aj pre mňa je to jedna z naj kníh od McNaught
tiež dávam 5srdiečok a určite si chcem čítať verziu od Baronetu

kniha za 5

(knihovnica, 4. 3. 2009 17:13)

srdiečok, prečítala som prvé vydanie z IKARu a musím podotknúť, že sa mi veľmi páčila. Keďže do teraz leží na hornej poličke medzi najkrajšími knihami, asi ju pôjdem znova omrknúť a prečítať. Rozhodne sa oplatí... AJ keď je to len skrátená verzia, ako som sa práve dočítala. AKO INAK!!!