Choď na obsah Choď na menu
 


Nespoznaná láska

 

Kathleen E.Woodiwiss

Come Love a Stranger (1984) –

Nespoznaná láska (Ikar, 2000) – Milovat cizince (Ikar, 2001, 2008)

 
Obrázok       Mladomanželia Lierin a Ashton sú na ceste k príbuzným do New Orleansu, keď ich parník prepadnú piráti. Ashtona postrelia a Lierin padne cez zábradlie do rieky. Tri roky sa Ashton zmieruje s myšlienkou, že sa utopila. Jednej noci mu vbehne do cesty kôň s mladou ženou, ktorá sa na nerozoznanie podobá Lierin. Žena však pri zrážke stratila pamäť a nespomína si na nič zo svojej minulosti...
 

Obrázok

Obrázok      Ešte k anotácii dodám, že keď Ashton konečne presvedčí ženu, že je skutočne Lierin Wingateová, jeho stratená manželka, na scénu vystúpi muž, ktorý svojím vyhlásením veci poriadne zamotá a čitateľ sa začne zmietať v pavučine lží a poloprávd, z ktorej sa dostane až doslova na poslednej strane knihy. Toto je ľúbostný príbeh a detektívka v jednom. Priznávam, musela som túto knihu prečítať dvakrát, aby som pochopila všetky podrobnosti spletitej kriminálnej zápletky, a aj tak som nebola o nič múdrejšia, pretože, ako obvykle, kniha vyšla u nás skrátená. Až po prečítaní originálu kúsky skladačky konečne zapadli na svoje miesto. Ale aj v okýptenom preklade sa Woodiwissová dá rozoznať: skvelé a podrobné popisy miest, situácií a charakterov, ktoré dávajú čitateľovi pocit, ako keby bol priamo účastníkom deja. Americký plantážnický juh 30. rokov 19. storočia, dvaja zaľúbenci oddelení tragédiou, žena, ktorá ušla z horiaceho blázinca, ohrdnutá milenka s plánom na pomstu, muž, ktorý tvrdí, že žena so stratenou pamäťou nie je Lierin Wingateová, ale jej dvojča Lenore Sinclairová ... a k tomu veľká dávka lásky a napätia. Rozhodne sa hrdinka, že patrí šľachetnému Ashtonovi ako Lierin, keď všetky dôkazy poukazujú na to, že je Lenore, manželka nesympatického Malcolma? V istej chvíli sa mi dej zdal trochu pritiahnutý za vlasy, ale celkovo ma román dostal. Veď ani ja som istú dobu nevedela, či hrdinka je Lierin alebo Lenore... Ďalej sa mi páčilo, kde sa príbeh odohrával. Je fajn, že KEW svoje knihy umiestňuje do rôznych období a miest. Ešte jednu výhradu mám voči koncu: naši susedia by povedali, že je „uspěchaný“.

Spracovala Kristína

 

Náhľad fotografií zo zložky Kathleen E.Woodiwissová

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

5 srdiecok

(katka, 7. 11. 2010 15:01)

mne sa tato kniha velmi pacila, mam slabost pre Woodiwiss :) Nie je najlepsia od nej, ale urcite nesklame. do poslednej chvile som nevedela ci je hl. hrdinka Lierin alebo Lenore.