Choď na obsah Choď na menu
 


RECENZIA: Láska ťa vylieči (Grace Burrowesová)

laska-ta-vylieci.jpgRomány z regentského Anglicka u čitateliek požívajú všeobecnú obľúbenosť. Hlavné hrdinky sú poväčšine emancipované ženy vedomé si svojich možností, prispôsobujúc sa dobe a vtedajším pravidlám etikety tak trochu svojsky a ak sa autorky rozhodnú pustiť do sérií, zdá sa, že úspechu už nič nebráni. Presne to sa páči, to sa číta. 

Druhý príbeh zo série o šľachtickom rode Windhamovcov Láska ťa vylieči nás zavedie do yorkshirského sídla nového grófa z Rosecroftu, Devlina Saint Just, ktorý získa panstvo, keď predchádzajúci majiteľ zomrel bez zákonného dediča. Keďže bol vojak, a navyše veľmi dobrý, vláda ho odmenila za hrdinstvo v boji zadlženým, spustnutým grófstvom. 

„Všetkým zamestnancom naháňal strach, hoci bol štedrý a pracoval viac než ktorýkoľvek iný šľachtic. Devlin Saint Just, prvý gróf z Rosencroftu v dejinách, bol povestný svojou divokou povahou. Dokonca aj v Yorku sa povrávalo, že keď ho veliteľ poslal do útoku, Francúzi sa rozutekali do hôr.“ 

Muž, ktorý si prišiel na svoje novozískané panstvo liečiť dušu i srdce, zabudnúť na hrôzy, ktorých bol svedkom, získa okrem majetku i zodpovednosť za malé dievčatko Winnie a nezávislú, nekonvenčnú susedu Emmie. Slečnu Emmaline Farnumová sa neobyčajne zaujíma o malé dievčatko odôvodňujúc to príbuzenským vzťahom.

Keďže malá Winnie lipne na svojej veľkej priateľke, gróf z Rosencroftu navrhne mladej žene, aby zostala v jeho dome ako vychovávateľka. Vôbec netuší, kto Emmie je a aké tajomstvá minulosti pred ním skrýva. 
Zdá sa, že dobre rozohranej partii nič nestojí v ceste a Emmie cieľavedome ide za svojim cieľom. Keby sa jej do cesty nepriplietla láska, bolo by všetko ideálne. 

Námet je skvelý, nechýba mu originalita, vystupňované napätie i určité prekvapenie, ktoré u romantických príbehoch nebýva až tak bežné. Láska ťa vylieči bola moja prvá kniha od Grace Burrowesovej a priznám sa, mám z nej zmiešané pocity. Akoby si v niektorých pasážach autorka odporovala. Na jednej strane predstavuje hlavného hrdinu ako hrozivého a divokého muža, na druhej strane Devlin bez problémov nahradí vychovávateľku malého dievčatka, cituje kuchárske recepty, ako pomocnica v kuchyni by sa nestratil, je „ukecaný“ a v pohode sa baví o pôrode či menštruácii. Nevedela som si ho predstaviť a akosi som si k nemu nevedela nájsť pozitívny vzťah. Ani Emmie ma nenadchla, prišlo mi, že hlavná hrdinka nevie čo vlastne chce, necítila som k nej sympatie, bola... divná. 

nacuvaj.jpgKoľko ľudí, toľko chutí. 
Prečítala som si viacero názorov na túto knihu a autorku a zistila som jedno, buď sa páči veľmi, alebo je sklamaním. Ja sa neprikláňam ani k jednému z názorov.

Burrowesová je skrátka originálna. Jej román Láska ťa vylieči je zaujímavý aj tým, že sa vyhýba opisom a takmer celý dej je prerozprávaný v dialógoch. Za seba môžem povedať iba toľko, neohúri, ale ani nesklame, v každom prípade však emócie vyvolá, či už pozitívne alebo negatívne.

Ak sa vám páčil prvý vydaný diel série (Načúvaj môjmu srdcu), určite bude aj tento. Ak si chcete prečítať príbeh, ktorý je trochu iný, než ste zvyknutí, pokojne siahnite po  „láske, ktorá lieči...“  
                   

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

V pohode

(Ivka, 28. 1. 2015 16:01)

Síce som knihu prečítala za 2 dni, nenadchla ma až tak veľmi ako prvá časť. Celkom dobre som nerozumela koncu knihy. Prišiel mi napísaný veľmi narýchlo a nevysvetlili sa celkom všetky problémy, ktoré sa v knihe objavujú. Možno si to autorka chystá v tretej časti. Inak celkom príjemné čítanie, opätovne sa stretávame aj s inými postavami, ktoré zasiahnu do deja, a celkom príjemne ho osviežia.