Choď na obsah Choď na menu
 


Sklár z Murana

 Marina Fiorato: Sklár z Murana

Slovart, 2011

Sklár z Murána, zasadený do renesancie a súčasnosti, je ľúbezný román odohrávajúci sa v najkrajšom meste na svete, v Benátkach. Sklárstvo je životnou silou republiky a benátske zrkadlá sú vzácnejšie než zlato. Corradino Manin, najväčší umelec spomedzi muránskych sklárov, predá svoje metódy a aj dušu francúzskemu kráľovi Ľudovítovi XIV., aby uchránil svoju utajovanú dcéru... O niekoľko storočí neskôr Nora Maninová odchádza z Londýna, rozhodnutá vyučiť sa sklárstvu v meste svojich predkov, no jej slávne priezvisko ju dostáva do nebezpečenstva. Norin osud sa spája s osudom slávneho predka a na svetlo sa dostávajú zradné rodinné tajomstvá.

 

Milí Romantici,

 

 

kto z nás nepozná pocit, keď po prečítaní skvelej knihy – zatvorení poslednej stránky, nám odrazu príde ľúto, že sa už príbeh skončil?  S takouto ľútosťou som sa stretla po dočítaní románu s nežnou obálkou a kvalitou jemného papiera s tajomným názvom Sklár z Murana. Už názov románu autorky Mariny Fiorato ma priviedol k otázkam: o čom bude kniha? Kto je sklárom pracujúcim na benátskom ostrove Murano, kde obyčajní smrteľníci nemali prístup? Má mi čo ponúknuť? Avšak po prečítaní anotácie diela som akosi podvedome nepochybovala, že ma zaujme. A veru, dobre som spravila, pretože pre mňa sa román Mariny Fiorato stal jednou z troch srdcoviek roku 2011, ku ktorej sa budem rada a často vracať. 
Samotná fabula príbehu je postavená na prelínaní času – obdobia druhej polovice sedemnásteho storočia a súčasnosti. Corradino Manin, najlepší zo sklárov, nás v prvej dejovej línii zoznamuje so svojím životom, pričom spoznávame tajomnú Radu desiatich; nasávame atmosféru renesančných Benátok, kde máme možnosť cítiť ducha doby, ktorého sa stačí iba dotknúť a kde láska, zohrávajúca v tejto knihe nemalú úlohu, má svoje miesto. Druhá dejová línia románu sa odohráva v súčasnosti a privádza nás k Nore Maninovej, ktorá po prežitom sklamaní odchádza z Londýna do Benátok, s úmyslom vyučiť sa sklárstvu v meste svojich predkov. Tu zisťuje, že jej osud je neoddeliteľne spätý so slávnym predkom, ktorý bol za zradu republiky potrestaný a je iba na nej, aby dokázala jeho nevinu, pričom na ceste za novým životom stretáva lásku v osobe Alessandra.
Príbeh Corradina, Leonory alias Nory a Alessandra je famózny, pretkaný nádhernými metaforami, kde hlboký a emocionálny zážitok z románu prináša čitateľovi niečo úžasné. Osobne som presvedčená o tom, že ak sa niekto z Vás, milí Romantici, rozhodne siahnuť po tejto knihe, neoľutuje.
Ako maličkú ukážku z románu prinášam pasáž, ktorá Vás vari zaujme: 
 
„...A potom sa usmial.
 
A bolo to.
 
Gusto. To slovo jej zostalo v hlave po zvyšok noci.
            Gusto, pomyslela si, keď ju na Moste sv. Barnabáša dychtivo pobozkal.
            Gusto, pomyslela si, keď na balustráde jej strešnej záhrady pili Valpolicellu priamo z fľaše a nohy sa im nebezpečne hompáľali nad kanálom hlboko pod nimi.
            Gusto, pomyslela si, keď ju chytil za zápästie a viedol k posteli, pričom ani nenamietala.
            Gusto, pomyslela si, keď si ju v tme hlasno vzal.“
 
Tak čo poviete? Už po nej iba siahnuť. 
 
Eva Ava Šranková 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

:-D

(Enri Jarkovská, 16. 1. 2012 18:31)

Nečítala som Sklára, ale verím Ti. Nadväzujem na Tvoje prvé riadky tejto recenzie - pocit ľútosti z toho, že sa musím rozlúčiť s príbehom aj hlavnou hrdinkou, som mala po prečítaní Tvojej Izabely a verím, že aj mnoho ďalších jej čitateľov.

Prelínanie

(Eilean Donan, 14. 1. 2012 20:20)

časov ako forma zobrazenia príbehu je vždy spôsob ako ma dostať. V tomto duchu vyniká hlavne Kate Mosse a Barbara Erskine, tak som zvedavá na túto, pre mňa, novinku.

hmm.....

(katka, 14. 1. 2012 18:21)

tak toto ma neskutocne zaujalo. Pekna recenzia... :)