Choď na obsah Choď na menu
 


Tajomná romanca Maliarova dcéra

maliarova-dcera.jpg
Svoj nový nádherný príbeh Maliarova dcéra situovala Julie Klassenová do severného Devonu v Anglicku. A nie náhodou.

Keď pracovala na inej knihe, zašla si tam so starou priateľkou a obe sa zamilovali do vzrušujúcej prímorskej scenérie. Strávili tam niekoľko idylických dní. Dedinky aj príroda boli pôvabné, miestni ľudia priateľskí a srdeční. Vraj to bola kedysi oblasť, ktorú obľubovali básnici a maliari. „Preto, keď som sa začala pohrávať s myšlienkou o maliarovi a jeho dcére, prirodzene som si vybrala toto prostredie,“ vysvetľuje Julie Klassenová.

 

Sophie Dupontová vypomáha otcovi v jeho ateliéri, zatiaľ čo vlastné práce si necháva pre seba. V súkromí sama maľuje čarovné severo-devonské pobrežie, obľúbené medzi výtvarníkmi, medzi ktorých patrí aj šarmantný Wesley Overtree. Toho však, ako sa zdá, zaujíma viac Sophie ako okolitá scenéria.

Kapitán Stephen Overtree je už zvyknutý, že na seba preberá povinnosti svojho brata Wesleyho. S blížiacim sa koncom dovolenky je poverený nájsť brata a priviesť ho domov. Keď však pricestuje do Devonshiru, zdesený zisťuje, že Wesley sa odplavil do Talianska a dcéru svojho hostiteľa zanechal vo vážnej situácii.

Stephen cíti zodpovednosť a zvláštnu potrebu ochrániť mladú dámu, ktorá mu pripadá akosi dôverne známa. S túžbou odškodniť vlastné minulé zlyhania rovnako ako aj bratove urobí slečne Dupontovej ponuku na sobáš. Neponúka jej lásku, iba manželstvo „na papieri“, aby ju uchránil pred škandálom. Ak padne v boji, ako sa obáva, bude aspoň váženou vdovou.

Sophie, ktorá zúfalo hľadá východisko zo svojich ťažkostí, sa zmieta medzi svojou prvou láskou a týmto pochmúrnym mužom, ktorého sotva pozná. Trúfne si počkať na Wesleyho návrat? Alebo má prijať kapitánovu ponuku a modliť sa, aby to jedného dňa neoľutovala?

 

„Regentská romantika, v ktorej nechýbajú záhady, tajné izby a pravdaže ľúbostný príbeh... Julie Klassenová týmto románom trafila priamo do čierneho,“ napísal o novinke Maliarova dcéra RT Book Reviews.

Julie vie naozaj dokonale skĺbiť romantiku s históriou, záhady, tajomstvá a vytvarovať postavy, na ktoré tak ľahko nezabudnete. A presne to sa jej podarilo aj v novinke, o ktorej Bookpage napísal: „V tomto tajomnom ľúbostnom príbehu Klassenová spojila všetky čitateľsky obľúbené prvky... Predstavuje klenot pre čitateľov regentskej ako aj inšpiratívnej literatúry.“

Pozrite si VIDEO k novinke Maliarova dcéra:

 

Julie Klassenová miluje všetko, čo súvisí s Janou Eyrovou a Jane Austenovou.
A pozornej čitateľke určite neujde scéna z 15.kapitoly, kde Sophie kreslí tvár kapitána Overtreea. Podobá sa vám na Charlotte Brontëovú? Presne tak – pri tejto scéne sa Julie inšpirovala Janou Eyrovou, ktorá kreslila tvár pána Rochestera.
A to nie je všetko. Možno si v príbehu Maliarova dcéra všimnete podobnosť dvoch línií, ktoré si Julie prepožičala od Jane Austenovej a jej románov Rozum a cit, a Pýcha a predsudok.
Rovnako aj v tretej kapitole opis svadobného odevu, ktorý Mavis daruje Sophie (jemná hodvábna štóla, biela tkanina s prvosienkami, vystupujúcimi saténovými kvietkami a veľmi pekným lemom) je opisom jednoduchých svadobných šiat priateľky Jane Austenovej Anny Lefroyovej.

 

 „V Klassenovej poslednom ocenenom nádherne desivom a sladko romantickom historickom románe sa stretáva Jane Austenová s Victoriou Holtovou.“
Booklist