Choď na obsah Choď na menu
 


Tudorovci

Annie Gracieová:
Tudorovci - Kráľ, kráľovná a milenka

Román predstavuje mladého, mužného kráľa jedného z najmocnejších národov sveta: anglického kráľa Henricha VIII. Uprostred problémov s náboženskými nepokojmi v kráľovstve a neprestajne sa meniacimi spojenectvami s ostatnými štátmi sa sústreďuje na rozvod s kráľovnou Katarínou Aragónskou, ktorý nevie vyriešiť. Henrichova túžba anulovať manželský zväzok s Katarínou vyvoláva roztržku s pápežskou stolicou, a to vedie k rozmachu reformácie. Román pokračuje dlho očakávanou svadbou s dlhoročnou láskou Annou Boleynovou a predstavuje ich vzťah po narodení dcéry Alžbety až po jeho významný a dramatický koniec. V neodolateľnom príbehu lásky, vášne, ambícií a politických intríg v novelizácii prvej série Tudorovcov sledujeme aj osud žien, ktoré navždy zmenia chod histórie.

Konečne sme sa aj na Slovensku dočkali prekladu zahraničných kníh, ktoré predstavujú literárnu podobu známych seriálov. Titul Tudorovci s podnázvom Kráľ, kráľovná a milenka je transkripciou prvej série, ktorú už možno niektorí(é) z vás už videli. Ja som už mal tiež tú možnosť a po prečítaní knihy musím povedať, že som bol asi trošičku sklamaný. A dôvod? 
Kniha neprináša vôbec nič nové, dokonca ani len opisy jednotlivých postáv, takže autorka buď predpokladá, že čitatelia si v mysli vybavia podobu hercov (čo znamená, že videli seriál), alebo to necháva na ich fantáziu. Čakal som, že kniha ponúkne aj širšie historické súvislosti, čo sa v rámci historickej knihy priam ponúka, ale nič podobné sa nekoná.

Ale na druhej strane má kniha množstvo pozitív. "Populárnou" formou približuje zložitú situáciu z polovice 16. storočia, zasahujúcu Anglicko i jeho vzťahy s inými európskymi krajinami, ktoré boli viac než zložité. Ľahko nahradí nudné hodiny dejepisu a ešte vás aj pobaví. Historické postavy sa stávajú ľuďmi z mäsa a kostí a záleží len na vás, či ich  budete vnímať ako románových hrdinov, alebo ako skutočné osoby. K tomu pripočítajme dobové reálie (oblečenie, jedlá, sociálne pomery, turnaje...) a zamotané osudy, ktoré napísal sám život.

Čoskoro vyjde aj druhý diel.

Hodnotenie: 

Spracoval Marek

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.