Choď na obsah Choď na menu
 


Zajatá nevesta

Johanna Lindseyová

 

Zajatá nevěsta

 

V originále: Captive Bride  / 1977/

Vydal Ikar 1999

Obrázok anotácia:

 

Obklopená láskou své chůvy, staršího bratra Johna a Tommyho Huntingtona - kamaráda a nejspíš i budoucího manžela - tráví Christina Wakefieldová dny plné pohody na panství svých zesnulých rodičů nedaleko Londýna. Řízením osudu se však její osmnácté narozeniny stanou skutečným mezníkem mezi dětstvím a dospělostí a hlavní město Anglie místem, odkud vede cesta nejen do vzdáleného Egypta, ale i za nečekaným dobrodružstvím. Doufá, že se nikdy nesetká s Philipem Caxtonem, opovážlivým mladým mužem bez skurpulí, jenž zcela opomíjí společenské zvyklosti a falešnou morálku místní smetánky. V daleké cizině však nic netušící Christinu čekají únosci a náruč záhadného beduína Abua, v jehož táboře uprostřed pouště nachází nedobrovolný domov. Krok za kromem dívka odhaluje svého věznitele, svou duši i svoje tělo. A nakonec poznává i lásku…

 

Netešte sa, romantici, nejde o žiadnu žhavú novinku, Zajatá nevesta vyšla už v 1999-tom. Ale zistili sme, že o nej nemáme napísané, tak dobiehame zameškané! Výhodou je, že mnohí a mnohé z vás majú túto knihu už za sebou a môžu sa hneď aj podeliť s ostatnými o svoje dojmy  


Nevesta začína úúúplne skvele! Christina žije len so svojím bratom-vojakom Johnom, rodičia im pred časom umreli. Na jej osemnáste narodeniny ju John vezme prvýkrát do Londýna, aby "videla svet". Ponuky na sobáš sa len tak hrnú, ale ona všetky odmieta. Nielen preto, že doma na ňu čaká sused Tommy, s ktorým sa priatelí už od detstva, ale aj preto, lebo jej učaruje uhrančivý a záhadný Filip Caxton. Ako je u Lindseyovej zvykom, spočiatku ho nemôže vystáť, ale fyzická príťažlivosť robí svoje  Vzhľadom na jej náturu odmietne aj jeho, ale Filip sa len tak ľahko nevzdá.
Zariadi, aby John dostal povolávací rozkaz o niečo skôr, a tak je nútený cestovať do Káhiry. Christina sa rozhodne plaviť sa do Egypta s ním.
Hneď počas prvej noci je však unesená nevedno kam. Hádajte, kto je jej únoscom? 

Christina trávi niekoľko mesiacov v púšti medzi beduínmi, spoznáva ich spôsob života, prostredie, nových ľudí, vzťahy medzi kmeňmi, ich históriu... Táto časť je najlepšia a škoda, že sa v polovici knihy utne a už sa do Egypta nevrátime.

Keďže nie všetci Zajatú nevestu čítali, neprezradím podrobnosti, snáď len to, že Christina sa napokon vráti s bratom do Anglicka v domnienke, že Filip ju nemiluje. Ešte potrvá, kým sa všetky nedorozumenia medzi nimi vysvetlia...

Zvyšok príbehu, odohrávajúci sa v Anglicku, už nemá svoje čaro. Po exotickom Egypte je už len dorozprávaním zvyšku... Hoci, nebyť púšte a ak by sa to celé odohrávalo v Európe, zrejme by to nepôsobilo tak... inak  Prvá polovica knihy vás proste očarí a strhne, zatiaľ čo druhá... Bez nej by to tiež nebolo ono, ale už to nie je také, ako dovtedy.

Celkovo je Zajatá nevesta jedna z lepších Lindseyovej kníh (asi preto, že je z tých skôr napísaných ). Takže ak ste ju ešte nečítali, je najvyšší čas to napraviť! Ak sa vám ju, samozrejme, podarí zohnať...

Spracoval Marek

 

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Johanna Lindsey

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

prvá

(Jana, 9. 1. 2013 18:18)

Nech je aká aká chce, pre mňa bude táto kniha vždy výnimočná, pretože je to prvá romantická kniha, ktorú som čítala a tento žáner som už neopustila :)

Johanna Lindseyová

(Jožka, 28. 10. 2010 21:33)

Od Johanna Lindseyová som čítala už aj lepšie knižky , no musím potvrdiť , že táto spisovateľka ma veľký talent zaujať čitateľov, čitateľky........tato spisovateľka rozhodne patri do mojej obľúbenej desiatky autorov, autoriek:)

staré nevyhnutne neznamená dobré ...

(Kristína, 2. 9. 2010 12:12)

Dá sa zaľúbiť do muža, ktorý vás dennodenne znásilňuje? Johanna Lindsey si myslí, že áno. Ja jej názor nezdieľam. Založiť do police spolu s podobne "vydarenou" Pirátskou láskou. Krásne hlavné meno hrdinu, zaujímavý námet. No úbohé spracovanie, divný preklad (to je tak, keď sa nepoznajú reálie a namiesto "vyzvať na duel" sa napíše "vyviesť von", ach jaj) a ... bodka!

captive bride

(Anna, 13. 8. 2010 11:45)

citala som tuto knihu v anglictine a je pre mna jednou z najlepsich od johanny :D

zajatá nevesta

(janka, 21. 10. 2008 22:40)

ja som to tiež čítala, pamätám si ju, nespravila hlboký dojem, ale zase ani neurazila, také 3+ srdiečka:-D

Máš pravdu

(knihovnica, 13. 10. 2008 15:00)

Mám ju dokonca aj v zozname, až keď si mi napísala rok, vtedy mi to došlo... Možno ma zmiatol ten Egypt, prečo si to vlastne nepamätám?????
Idem oprášiť police...

vyšla

(lenka, 13. 10. 2008 14:39)

Ano u nás vyšla v roku 1999 ale veľmi ťažko sa zháňa, ked si nájdem čas napíšem o nej viac, mám ju v pláne čítať čoskoro :)