Choď na obsah Choď na menu
 


Rhett Butler

Donald McCaig

 

Rhett Butler

Rhett Butler´s People (2007) – Rhett Butler (Ikar, 2009)

Obrázok K legendárnemu literárnemu príbehu lásky Scarlett a Rhetta, hlavných postáv slávneho románu Margaret Mitchellovej Odviate vetrom, sa stále vracajú nielen čitatelia, ale inšpirujú sa ním aj spisovatelia. Po pokračovaní pod názvom Scarlett od Alexandry Ripleyovej sa tentoraz k večne živej téme vracia americký spisovateľ McCaig, znalec vojny Juh proti Severu. Dedičia Margaret Mitchellovej si práve jeho vybrali, aby napísal román o Rhettovi, a hneď po vyjdení sa z románu stal bestseller. Silný príbeh lásky je tentoraz podaný z pohľadu Rhetta a jeho rodiny. Spoznáme ho ako chlapca, ktorý vyrastá na georgijskej nížine v bohatej rodine autoritatívneho, rozkazovačného otca, stretneme sa s ním na rodinných ryžových plantážach, sme svedkami chlapčenských bitiek a silných priateľstiev, objaví sa tu jeho nerozlučný priateľ z detstva i Rhettova rázna sestra Rosemary. A potom je tu, samozrejme, Scarlett – jej život sa zapletie s Rhettovým a zaľúbi sa doňho väčšmi, ako si je ochotná pripustiť. Napokon vloží všetko do toho, aby naplno prežila svoju lásku. Vášnivé city, naplnené i nenaplnené sny, závan zaniknutého romantizmu, politické a sociálne pozadie, ale i spomienka na čítanie starších generácií, sa stávajú objavom aj pre najmladších čitateľov.

Obrázok

 

Anotácia naznačuje, že ide o „Odviate vetrom“, tentokrát z pohľadu Rhetta Butlera. Nedajte sa pomýliť, nie je to tak. Ťažko by dediči M. Mitchellovej mohli požiadať niekoho, aby napísal to isté, ibaže z chlapského uhla pohľadu. Nie je to ani kniha o Rhettovi Butlerovi, ako nás navádza si myslieť slovenský preklad názvu, aj keď prvé kapitoly to tak vyzerá. Román je o tom, o čom originálny názov: o ľuďoch Rhetta Butlera. Jeho rodine, priateľoch a nepriateľoch, láskach a deťoch. Niekedy prejdú celé kapitoly, a o Rhettovi nepadne ani slovo. Scarlett O´Harová nie je hlavnou ženskou postavou, toto miesto si delia Rhettova sestra Rosemary a jeho dávna priateľka Belle Watlingová; Scarlett je dôležitejšia až na konci. Tí, ktorí ste čítali „Scarlett“, nečakajte, že román „Rhett Butler“ má s touto knihou niečo spoločné, nie je to ani jej pokračovanie ani jej „náhrada“, teda nie je to ani pokračovanie „Odviate vetrom“ (aj keď končí neskôr). Postavy, s ktorými sme sa stretli v „Scarlett“, majú úplne iný osud, prípadne sa tu ani nevyskytujú.

     Myslím si, že napísať takúto knihu je strašne ťažké. McCaig sa musel vyhnúť opisovaniu situácií, ktoré už boli v originále, no zároveň ich musel uviesť, lebo sú pre postavy dôležité. Riešil to tak, že známe situácie opísal len v skratke, prípadne prostredníctvom listov a viac sa sústredil na príbehy ľudí okolo Rhetta. Samozrejme, písal aj o veciach, ktoré prežil Rhett a ktoré M. Mitchellová len naznačila, v tomto sa naozaj vyhral a pritom ostal verný originálu. (Aj keď Rhett ako osoba je dosť odlišný od Rhetta z „Odviate vetrom“). Podarilo sa mu tak napísať knihu, ktorá síce má veľa spoločného s „Odviate vetrom“, no venuje sa aj iným životným osudom. A myslím si, že v tom spočíva slabina tohto románu: priveľa ľudí, priveľa príbehov. Autor skáče z jedného do druhého, každú chvíľu sa ocitáme v inom čase a na inom mieste. Jeho štýl sa so štýlom M. Mitchellovej či A. Ripleyovej nedá porovnať, nie je vôbec kompaktný. Tiež som v slovenskom preklade zaznamenala veľa chýb a čechizmov, čo tiež prispieva k zníženiu kvality diela.

     Neviem, aké hodnotenie dať tejto knihe. Nie je určená tým, ktorí nečítali „Odviate vetrom“, a McCaig ju pre nich ani nepísal. Mám dojem, že jej napísanie bolo len čisto komerčným ťahom. Dať na titul známe meno a hneď je z toho bestseller. Keď už chceli napísať niečo o postavách M. Mitchellovej, mohli vydať román napríklad o osudoch Ashleyho po vojne, ktorý sa mohol dať dokopy s Rhettovou sestrou. Ja osobne som očakávala, že to bude viac o Rhettovi, že to bude jeho životný príbeh, situácie, ktorými prešiel, keď nebol so Scarlett, ale očividne autor mal inú predstavu. Nedá sa skrátka dvakrát vstúpiť do tej istej rieky. PS: Prečo aj toto musí končiť požiarom rovnako ako „Scarlett“? Nedalo sa vymyslieť niečo originálne? 

 

 

Spracovala Kristína

 

 

 

Obrázok

 

 

 

Kto čítal svetový bestseller „Odviate vetrom“ alebo videl film, určite zatúžil dozvedieť sa, ako osudy hlavných hrdinov pokračujú.

 Dramatický ľúbostný príbeh Scarlett O´Harovej a Rhetta Butlera dojíma a provokuje celé generácie čitateľov a dodnes patrí k najčítanejším románom na svete. Búrlivé manželstvo plné lásky, ale aj nepochopenia, sporov a nedorozumení. Autorka knihy Margaret Mitchellová pracovala na postave Scarlett dlhých 10 rokov, takže na akékoľvek pokračovanie nemala chuť. Oživiť legendárnu milostnú dvojicu sa rozhodla najskôr Alexandra Ripleyová v knihe „Scarlett“ a pred pár rokmi si dedičia autorky románu „Odviate vetrom“ vybrali Donalda McCaiga, aby napísal román o Rhettovi. Obe pokračovanie vyvolali vo svete veľký ohlas, stali sa komerčne mimoriadne úspešné, našli si cestu k miliónom čitateľov a teraz prichádzajú aj na Slovensko.
 Tretie pokračovanie „Rhett Butler“,  ktoré vznikalo 12 rokov a predstavuje významnú udalosť pre milióny čitateľov „Odviate vetrom“, nadčasový príbeh rozširuje a dopĺňa. Autor majstrovsky zobrazuje život a obdobie tajomného Rhetta Butlera. Necháva čitateľov preniknúť do jeho vnútra a dozvedieť sa, ako na neho pôsobila Scarlett O´Harová pri ich prvom stretnutí a ako sa jeho city k nej ďalej rozvíjali a prehlbovali. Cez Rhettove oči sledujeme tvrdohlavú, vášnivú Scarlett a jej prerod z rozmaznaného dievčatka na samostatnú, ctižiadostivú ženu, ktorá robí všetko pre to, aby zachránila svoju milovanú plantáž, svojich najbližších...a napokon našla pravú lásku. Autor poodhaľuje tajomné rúško, ktorým Mitchellová tohto nespútaného muža zahalila.
 
Obrázok  Mimoriadne úspešný bol aj film „Juh proti severu“ (1939), ktorý vznikol podľa knižnej predlohy „Odviate vetrom“. Slová Clarka Gablea alias Rhetta Butlera, adresované jeho láske Scarlett O´Harovej v podaní Vivien Leighovej v úplnom závere oscarovej drámy „Odviate vetrom“ (1939), sa stali najlepším výrokom na striebornom plátne v dejinách kinematografie. Legendárnu vetu „Aby som bol úprimný, moja drahá, je mi to jedno.“ Vybrali pred pár rokmi pri hlasovaní Amerického filmového inštitútu za najlepší filmový citát všetkých čias.
 

Z monológu Clarka Gablea (koncom 30. rokov minulého storočia):

 „Rhett je jedna z najväčších mužských postáv, aká bola kedy stvorená. Vedel som to. Čítal som „Odviate vetrom“ šesťkrát, snažil som sa dostať do Rhettových nálad. Stále som mal jeden výtlačok knihy v šatni a aj neskôr som si v ňom občas listoval, pretože viem, že už nikdy nedostanem takú úžasnú rolu....
 Od chvíle, kedy ma obsadili do úlohy Rhetta Butlera som bol vystavený piatim miliónom kritikov. Toľko ľudí prečítalo „Odviate vetrom“ a každý mal svoju vlastnú predstavu, ako by mal byť Rhett zahraný. Musel som zrazu myslieť na prízvuk, nosiť dlhšie vlasy a mal som 26 kostýmových šiat....Keď časopis Photoplay zverejnil skicu mňa ako Butlera, ponúkol mi tým návod na make up, čo bola obrovská pomoc....
 Pri nakrúcaní filmu som však zrazu zistil, že Rhett sa bude hrať ešte horšie a ťažšie ako som si myslel. Rhett predstavoval drámu a činy, akciu vždy, keď sa na plátne objavil. A hoci sa Rhett javí ako tvrdý chlap a vďaka svojim činom často nie je práve hodný obdivu, v skutočnosti je to muž, ktorý je zlomený láskou. Scény bez Scarlett z neho robia tvrďasa a scény s ňou zasa takmer slabocha. A môj problém bol vytvoriť z Rhetta Butlera napriek tomu muža, ktorý by vzbudzoval rešpekt.“
 

Obrázok

 

Viac informácií na www.ikar.sk.
 

PS : Priznám sa, čítala som viacero recenzii na túto knihu a musím s poľutovaním priznať, že drvivá väčšina z nich bola negatívnych. Chcem Vás požiadať, milé čitateľky a čitatelia o Váš názor, pokiaľ ste túto knihu už čítali, napíšte o tom. 

Je škoda, že tak nádherný príbeh Scarlet nakoniec takto skončí. ( takmer v polici )

Čo vás zaujalo, čo nie... Čím vás pobavil, čím znechutil...

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Reth

(Beba, 13. 3. 2009 6:52)

Tak to som teda zvedavá ako chlap napíše historický ľúbostný román!!!
Skôr mám pocit, že sa chcel priživiť na sláve spisovateliek ako Mittchelová ( ktorá celý ten príbeh vymyslela) a Ripleyová, hoci pripúšťam, že Scarlet napísala veľmi dobre, predsa len kopírovala slávny príbeh, ale chlap...ccc, to mi k tomu nejde...

Odviate vetrom

(Veve, 3. 1. 2019 19:37)

Ja som knihu ešte nečítala ale počula som príbeh nie je rovnaký a len z inej strany ako som myslela čo ma veľmi sklamalo. (Lebo ja by som napísala knihy z každého pohladu.) Ak ich osud arôzne situácoe nie su rovnaké, môžeme povedať len to, že to je úplne iný príbeh.

Rhet

(Iveta, 1. 6. 2009 19:29)

Včera som dočítala knihu Rhett Butler a musím priznať, že som sklamaná. Myslím,že autor vôbec nevystihol charakter hlavných postáv z predchádzajúcich románov. A úplne som sklamaná zo záveru knihy. Nielen, že sa úplne odklonil od knihy Scarlet, ale skončil ako telenovela so sladkým koncom.Súhlasím s konštatovaním, že sa nejedná o pokračovanie románu Odviate vetrom a Scarlet, ale je to samostatný román s niektorými
spoločnými postavami.

súboj pohlaví?!!!

(Beba, 16. 3. 2009 17:00)

Božemôj to nie!!!! To som rozhodne nemala v úmysle, len som sa možno zle vyjadrila...
Beriem späť, aj chlap dokáže napísať silný príbeh, o tom nemôže byť pochybnosť, mne šlo len o romantiku v tomto konkrétnom príbehu, ako správne predpokladala knihovnica a lásku medzi Rethom a Scarlet.
Po tejto prestrelke sa na ňu už teraz teším...

OK - muži,

(knihovnica, 16. 3. 2009 8:42)

vyhrali ste a Marcel v tomto máš pravdu, " Kto iny môže napísať príbeh očami Rhetta Butlera ako muž..." berieme... a neurážame sa...
Osobne s s Vami oboma súhlasím čo sa týka písania... A naozaj nám nejde o žiaden súboj pohlaví, dôležitá a podstatná je kniha a príbeh samotný, a je úplne jedno, to ju napísal, no nie?

Muži-ženy

(Marcel z Prievidze, 16. 3. 2009 7:43)

Súboj? Dopĺňanie sa? Kto iny môže napísať príbeh očami Rhetta Butlera ako muž. Myslím, že muž skôr napíše romancu ako žena niečo očami muža - bez urážky. Ja som prečítal Odviate vetrom, neberiem to úplne ako romancu, ale zaujimavý príbeh na pozadí občianskej vojny, trošku historický exkurz a určite si prečítam obe knihy, takže vďaka za tip.

názor

(knihovnica, 13. 3. 2009 17:58)

ďakujem Petrovi za jeho názor /a privítam ďalšie/ a spolovice s ním súhlasím. Chlap určite môže napísať silný príbeh, ba dokonca poniektorí muži napíšu príbeh ešte lepšie a dojímavejšie než žena, pretože prinesú čitateľom vnútorný svet postáv z druhej strany, než ho poznajú ženy, čo je niekedy až zarážajúco dôveryhodné. Spomeňme napríklad najaktuálnejšieho spisovateľa Khaleda Hoseiniho, alebo ak chcete nádherné romány Joža Nižnánskeho atď. / pred majstrovstvom ktorých sa skláňam /
Na druhej strane dávam za pravdu aj Bebe, pokiaľ ide o túto konkrétnu knihu, pretože ako autor si mohol vybrať x iných príbehov a presvedčiť čitateľky niečim novým a originálnym. Takto to aj mne príde tak trocha plagiátorsky...
Ktorá žena, čitateľka, či filmová fanúšička by nepoznala meno Retha Butlera? Už názov sám je predzvesťou úspechu a myslím si, že autor s tým počítal.
V každom ohľade je však treba počkať na príbeh samotný a prečítať ho. Ak bude skutočne tak jedinečný ako predchádzajúce romány, buď mu odpustené...

nezatracujme

(Peter, 13. 3. 2009 15:09)

treba si najskôr prečítať a potom súdiť. aj chlap dokáže napísať silný príbeh. a nie len o vraždách.