Choď na obsah Choď na menu
 


Spaľujúca vášeň

 Joyce Brenda

Spaľujúca vášeň

Obrázok Slovenský spisovateľ, 2010

Firestorm (1988)
Očarujúca historická romanca populárnej americkej autorky. Svojrázna Storm Braggová sa odjakživa cítila lepšie na ranči ako v noblesných salónoch. Jej rodina ju však pošle do mesta, aby sa konečne stala dámou. Texaská kráska očarí každého džentlmena v San Franciscu, ale ona má oči len pre nebezpečne príťažlivého, arogantného a zmyselného Bretta D´Archanda..

 

Po celkom pozitívnych ohlasoch som sa rozhodla si knihu prečítať a celkom som sa na novú autorku  tešila, ale môžem povedať, že kniha nenaplnila moje očakávania. Medzi hlavnými hrdinami to síce celkom pekne iskrilo ale... Mojím problémom boli hlavní hrdinovia, s ktorými som sa akosi až do konca knihy nevedela stotožniť. Strom mi pripadala neskutočne detská svojím správaním, samozrejme je pravda že hrdinka má len sedemnásť, ale i tak obľubujem viac hrdinky, ktoré sú troška dospelejšie (aspoň správaním) a vedia čo od života chcú, a tiež vedia za tým ísť. Preto mi Strom ako hrdinka nesadla, a počas celého čítania knihy som si k nej už nenašla cestu. Nuž a Brett tak toho som akosi tiež nevedela stráviť, teda hlavne to jeho sukničkárstvo - teda to by som možno zvládla ale nijako som sa nevedela preniesť cez tú svadobnú noc :(. Dej i zápletka sú v podstate celkom neotrepané a ani autorkin štýl nie je zlý, iba mne akosi táto kniha nepadla do oka a ja ju celkom určite druhý krát čítať nebudem. Nuž ale koľko ľudí toľko chutí takže niekomu iste spríjemní popoludnie, alebo aj dve - keďže čo sa rozsahu strán týka má ich kniha o niečo viac ako sme u týchto kníh zvyknutý, ale nie zas o veľa. Ešte upozorním že obsah je o niečo viac šteklivejší takže ...

Za ďalšie negatívum považujem i to, že kniha je znova druhou časťou v rozsiahlej sérii. 

Spracovala LENKA


Ukážka z knihy:

Bolo jasné chladné jarné ráno. Brett sa zahľadel pred seba a uvedomil si, že k nemu niekto cvála. S obdivom sledoval čierneho koňa, a vzápätí si prekvapene uvedomil, že na ňom sedí Storm. Storm – a sama. Zdvihli sa v ňom obavy. Pohľady sa im stretli. Spoznala ho.
„Čo sa stalo?“ vykríkol a obrátil koňa, aby ju zastavil. Oba kone nepokojne prestupovali na mieste.
„Čo tým myslíte?“
„Kde máte spoločníka?“ spýtal sa pobúrene.
Vystrčila bradu. „Vybrala som sa von sama.“
Nemohol tomu uveriť. „Sama?“
„Ospravedlňte ma,“ odvrkla zlostne. Z očí jej sršali blesky. Obrátila koňa, aby mohla prejsť popri ňom.
Bleskovo sa pohol, aby jej odrezal cestu, a schmatol jej uzdu. Zalapala po dychu a rýchlo odstúpila. „Ako sa opovažujete!“
„Kam ste dali rozum?“ vykríkol. „Hlúpe decko! Pobehuje tu kdejaká zberba! Čo vám úplne šibe?“
Storm rozhorčilo jeho správanie aj slová. Decko? Ako sa jej opovažuje prikazovať, čo má či nemá robiť? „Nechajte ma prejsť!“
Nevedel, čo si má o tom všetkom myslieť. Bola očarujúca, ako sedela obkročmo na obrovskom zlovestnom koni, v obtiahnutom úbore vyzerala ako nahá. Tvár mala červenú od námahy a poletovali jej okolo nej pramienky zlatistých vlasov. „Iste,“ povedal nakoniec a cúvol so sivkom.
Rozhodne prešla popri ňom, no keď sa obrátil a vykročil popri nej, zháčila sa. „Čo to robíte?“
„Odprevádzam vás,“ vysvetlil. Už sa trochu upokojil. „Viem, že Paul vám nedovolil jazdiť samej.“
„Nestojím o vaše odprevádzanie ani vašu spoločnosť,“ odsekla. „Viem sa o seba postarať!“
Pohŕdavo na ňu pozrel.
Storm usúdila, že ho neznáša. „Viem strieľať lepšie a jazdiť rýchlejšie ako ktorýkoľvek muž!“
Zhrozený si všimol, že na stehne má pripnutý revolver v puzdre so šiestimi nábojmi. „Na mladú dámu je to skutočne výkon,“ precedil posmešne. „Možno by sa to malo zaradiť do repertoára výchovy všetkých mladých dám.“
Očervenela. „Určite sa viem obrániť lepšie ako nejaký mestský hazardérsky frajer!“
Brett stuhol a Storm sa pobrala opačným smerom. „Zbohom, pán D’Archand. Idem domov, takže mi ďalej nemusíte kaziť deň.“
Brett sa obrátil tiež a mlčky cválal popri nej. Odprevadí ju až k dverám a doručí priamo do Paulových rúk. Tomuto dievčaťu chýba zdravý rozum. Nemá ho, ani čo sa pod necht vojde.
Pristihol sa, že obdivuje jej dokonalé telo a očarujúci profil. Pohltila ho túžba, s ktorou musel bojovať. Vždy bol žiadostivý a bol na to hrdý, ale tentoraz žiadostivosť nebola namieste.
Zamračila sa naňho. „Civieť na ženy sa nepatrí.“
„Prepáčte.“
Po očku naňho pozrela, či si z nej neuťahuje, ale výraz jeho tváre jej nič neprezradil. Popohnala koňa do cvalu.
Brett musel obdivovať, ako sedí v sedle. Bola skvelá jazdkyňa - akoby s koňom tvorili jedno telo. Vôbec ho neprekvapovalo, že jazdí obkročmo, predpokladal to, už keď ju prvý raz uvidel v mužskom jazdeckom úbore.
„Jazdíte výborne,“ povedal chrapľavo.
„Aj vy.“
Uškrnul sa. „Povedzte mi, Storm, máte v Texase frajera?“ Bol si istý, že nemá. Bola nesvoja zakaždým, keď na ňu pozrel. O flirtovaní zjavne nič nevedela.
Ostražito naňho pozrela. „Nie.“
Potešilo ho to, hoci si odmietal priznať, prečo. „Prečo?“
„Mám len sedemnásť.“
Zachichotal sa. „To je dosť.“
Keď sa jej začal smiať, Storm vybuchla. „Lennie Willis sa ma pokúsil pobozkať, ale ja som mu vrazila päsťou do oka,“ vyriekla s hlbokým uspokojením.
Brett sa usmial ešte širšie. Dobre si to ale vedel predstaviť; nejakého mladého truľka, čo chcel dostať bozk od divokého dievčaťa v jazdeckom úbore, a jej päsť mihajúcu sa vzduchom. Znovu sa zasmial. Storm očervenela a zamračila sa.
Rozhodol sa zmeniť tému. „Ako dopadli včerajšie nákupy? Našli ste niečo pekné?“
„Nezaujímajú ma pekné veci, pán D’Archand. Som Texasanka zvyknutá žiť a pracovať na ranči. Takýto život je pre ľudí, ako ste vy, nie pre mňa.“
Zachmúril sa. Chcel s ňou len nadviazať príjemný rozhovor, no zdalo sa, že je bojovne naladená. „San Franciscu ste ani nedali šancu.“
Zvyšok cesty prešli mlčky, a len čo boli pri bráne sídla Langdonovcov, Storm sa obrátila a uprela naňho modré oči: „Dovidenia, pán D’Archand.“
„Brett,“ navrhol nenútene. „A rád by som vás odprevadil až ku vchodu.“ Už sa rozhodol, že zatiaľ Paulovi nič nepovie, lebo sa na ňu za jej hlúposť prestal hnevať. Až neskôr sa zastaví v banke a pohovorí si s jej opatrovníkom. Paula treba informovať o samotárskych jazdách dcéry jeho sesternice. Je to nebezpečné.
Prišli k stajniam stojacim naľavo od domu. Keď Storm zosadla, Brett ju galantne nasledoval. Nevšímala si ho; uzdu podala koniarovi, čo k nim pribehol. Brett ju chytil za ruku. „Uvidíme sa v piatok,“ povedal a zahľadel sa jej do očí.
Nato sa bez námahy vyšvihol do sedla a odcválal, ani sa neobzrel.
Storm za ním hľadela navzdory svojej vôli.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.