Choď na obsah Choď na menu
 


Červená zem

images.jpg

                            Tamara McKinley

Červená zem

(A Kingdom for Brave)

Slovenský spisovateľ, 2010

Po bestselleri Zem za morom prichádza Tamara McKinley s ďalšou strhujúcou ságou o vášni, priateľstve a boji o prežitie pod horúcim austrálskym slnkom.

Keď George Collinson stretne v guvernérovom sídle v Sydney krásnu Eloise, je z toho láska na prvý pohľad. Eloise je však vydatá za Edwarda Cadwalladera, násilníka s temnou minulosťou, ktorý za nič na svete nedovolí, aby ho Eloise opustila. Podarí sa jemnému, láskavému Georgeovi zvíťaziť v tomto nerovnom boji a získať ženu svojho srdca?


Na stránkach románu Tamary McKinley s magickou silou ožíva drsná krása austrálskeho kontinentu, tejto obrovskej, často nehostinnej „červenej zeme“, ktorá sa pre tisíce ľudí zo starého sveta stala skutočným domovom.

 

Červená zem je pokračovaním románu Zem za morom, o ktorom sme vám už písali. V tomto dieli sú v centre diania deti predošlých hrdinov. George je dobrodruh, moreplavec a lovec veľrýb a rozhodne netúži po živote na pevnine. To sa zmení, keď sa zaľúbi do Eloise, dcéry nemeckého šľachtica a manželky jeho úhlavného nepriateľa Edwarda Cadwalladera. Georgeova rodina má v živej pamäti neblahý vplyv Edwarda na osud ich sestry i bratovej snúbenice... Navyše Edwardov otec Jonathan mal kedysi búrlivý pomer s ich matkou (Zem za morom).  

Ako je u autorky zvykom, nesleduje len jednu dejovú líniu, a tak máme možnosť nahliadnuť aj na osudy trestancov v nehostinnej Austrálii. Na malú farmu prichádza z Anglicka nová posila, ktorá verí, že po boku niekdajšej lásky začne nový život. To aj začne, ale čoskoro si uvedomí, že ak nepriloží ruku k dielu, nikdy sa jej nepodarí vytvoriť šťastný domov. Hlad, požiare, domorodci, to všetko je pre ňu nové, ale láska predsa len dokáže divy 

Hoci Edward je záporák, je v tom taký dokonalý, že si "ukradne" každú scénu, v ktorej sa ocitne. Je to pijan, násilník, vrah, podvodník... Za svoje činy si získal mnoho nepriateľov a ako sa hovorí, príde na psa mráz. A to nielen z radov šľachty, ale aj samotných domorodocov. A ten záver!!!! Uf, skvelo napísané... I keď aj trochu smutne. No veď posúďte sami  Oplatí sa...

Červená zem sa mi páčila viac než prvý diel, asi aj preto, lebo postavy už majú čo-to za sebou a môžu jednoducho pokračovať tam, kde prestali. Stretávame sa v podstate so všetkými známymi, ale myslím, že tento román si môžu prečítať aj tí, čo jednotku nečítali, pretože mnohé súvislosti sú vysvetlené "za pochodu".

Už sa teším na tretí, záverečný diel 


Spracoval Marek Zákopčan 

 

1. Lands Beyond the Sea - Zem za morom (Slovenský spisovateľ, 2009)

2. A Kingdom For the Brave - Červená zem (Slovenský spisovateľ, 2010)

3. Legacy - Rajské údolie (Slovenský spisovateľ, 2011)

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Tamara McKinley

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.