Choď na obsah Choď na menu
 


MDŽ

Dnes je zaznávaný i oslavovaný Medzinárodný deň žien

 

Obrázok

 

Nech už si každý o tomto sviatku myslí to svoje, podľa mňa oslava ženy má vždy zmysel, nech si už politici hovoria čo chcú.

Keďže tieto stránky sa venujú prevažne historickej romantike, ponúkam Vám dnes skutočné citáty z dobových dokumentov hlbokého stredoveku, nad ktorými mi zastal rozum, ale ktoré sa kedysi dávno brali ako písmo sväté.

15. storočie.

Postavenie ženy

výpis zo zápiskov Tomáša Akvinského citujem:

"Žena bola stvorená na to, aby pomáhala mužovi, ale len pri akte plodenia, lebo pre každú inú prácu nájde oveľa lepšiu pomoc inde... "

Právna ochrana ženy

Výpis z listiny : Aardenburská charta

"Muž má právo ženu biť, prebodnúť, rozrezať a polámať ju odhora až dole, nechať ju stiecť z krvi a potom ju znova zošiť, aby zostala nažive..."

Hodnota ženy

Výpis z listín ( arabské krajiny )

"Žena s chudobnej pastierskej rodiny má hodnotu 2 oviec, čím je jej rodina vyššie postavená, hodnota stáda sa zvyšuje..."

 

Obrázok

Ak máte zdroj na nejaké podobné nezmysly, napíšte...

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

HODNOTA ZENY

(BASA, 9. 3. 2012 9:26)

KED SOM CITALA TENTO TEXT NEMALA SOM SLOV BOL TO UZAS

hodnota ženy

(Barca, 9. 3. 2009 20:20)

Po prečítaní Tvojich úryvkov som ostala v nemom úžase, ešte že nežijeme v tej dobe, aj keď tá dnešná nie je tiež vždy ružová :)
Myslím, že MDŽ nie je komunistický sviatok, ako mu mnohí vravia. Možno keby bol len Deň žien (ako je Deň matiek) tak by v mnohých nevyvolával spomienku na komunistické oslavy a červené klinčeky :)
Aspoň raz do roka sa oficiálne pripomína, akú má žena hodnotu, jej postavenie v dnešnom svete, čo všetko zvláda a akú má úžasnú hĺbku citov a hodnôt. Že sme chvalabohu úplne odlišné od mužov :) a ako si nás vážia.
Nádherne to vystihuje jeden citát:
"Svetom ženy je srdce, srdcom muža je svet."